28. septembrī sākas Latvijas Kultūras akadēmijas VI Skatuves mākslas festivāls PATRIARHA RUDENS
28. septembrī Āgenskalna tirgū plkst. 11:00 ar svinīgu atklāšanu sāksies Latvijas Kultūras akadēmijas VI Skatuves mākslas festivāls „Patriarha rudens”, turpinot tradīciju, Āgenskalna tirgū pulcināt Latvijas Kultūras akadēmijas vadību un docētājus, festivāla dalībniekus un viesus, kultūras un mākslas nozares pārstāvjus un ikvienu interesentu, lai kopā pēc festivāla atklāšanas dotos gājienā uz netālu esošo Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, kurā svinīgi tiks pacelts festivāla karogs un baudīta rudens zupa – notikuma neatņemama sastāvdaļa.
Festivālu, kā jau tas pienākas Raiņa un Aspazijas jubilejas gadā, Latvijas Kultūras akadēmijas Teātrā mājā „Zirgu pasts” ieskandinās Lietuvas Mākslas un mūzikas akadēmijas režijas studenta Gilda Aleksas iestudējums „Zelta zirgs: no zirga līdz personībai” pēc Raiņa saulgriežu pasakas „Zelta zirgs” motīviem, kas tapis sadarbībā ar bakalaura programmas apakšprogrammas Dramatiskā teātra aktiera māksla un režijas māksla 3.kursa studentiem. Ar topošajiem dramatiskā teātra aktieriem un režisoriem strādā arī režisors un pedagogs Elmārs Seņkovs, īpaši festivālam „Zirgu pastā” iestudējot Antonio Buero Valjeho lugu „Liesmojošā tumsa”, un režisors Andrejs Jarovojs, piedāvājot festivāla skatītājiem „Ziemeļmeitas” atklāto mēģinājumu, kas veidota pēc Kārļa Skalbes pasakas „Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” motīviem (pirmizrāde notiks šī gada novembrī Ģertrūdes ielas teātrī kā daļa no Latvijas valsts simtgadei veltīta izrāžu triptiha.). Festivāla ietvaros tiks izrādīta arī profesores Māras Ķimeles jau pavasarī iestudētā, bet festivālam jaunā versijā sagatavotā, „Kurāža” pēc Bertolda Brehta lugas motīviem, kas, runājot festivāla mākslinieciskā vadītāja profesora Jāņa Siliņa vārdiem, apliecina, ka trešā kursa aktieri un režisori ir gatavi ļoti lieliem radošiem un mākslinieciskiem izaicinājumiem, un viņiem piemērota ir Dailes teātra dibinātāja un inscenētāja Eduarda Smiļģa sentence: „vajag tikai prasīt, cilvēka spējas ir neierobežotas, visu var dabūt laukā!”.
Šogad festivāla skatē ar saviem diplomdarbiem piedalās pieci laikmetīgās dejas horeogrāfi un ar izrādēm septiņi topošie un jaunie režisori. Skates radošos darbus vērtēs un savu viedokli festivāla noslēguma apaļā galda diskusijā izteiks ekspertu komisija (Latvijas institūta direktore Kārina Pētersone, Nacionālā teātra aktieris Arturs Krūzkops, Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore, teātra zinātniece Līga Ulberte, Latvijas Kultūras akadēmijas lektors, režisors Elmārs Seņķovs, laikmetīgās dejas ekspertes Inta Balode un Dita Jonīte), lai vienam no jaunajiem māksliniekiem festivāla noslēgumā pasniegtu balvu – Pētera Pētersona petrolejas lampu no režisora vērienīgās petrolejas lampu kolekcijas, kā arī Latvijas Nacionālais teātris ir iecerējis atjaunot pirmo festivāla balvu: iespēju iestudēt teātrī kādu izrādi 2016./2017. gada sezonā, ja vien kādam no jaunajiem māksliniekiem izdosies festivālā sevi spilgti apliecināt.
Skates dalībnieki:
Rūdolfs Gediņš, laikmetīgās dejas izrāde „Para-doxa jeb pasaka jauktā secībā” E.Smiļģa Teātra muzejā
Ģirts Bisenieks, laikmetīgās dejas izrāde „48 Hours Before” E. Smiļģa Teātra muzejā
Agate Bankava, laikmetīgās dejas izrāde „Rauts” E. Smiļģa Teātra muzejā
Eva kronberga, laikmetīgās dejas izrāde „Ananda” E. Smiļģa Teātra muzejā
Anna Novikova, laikmetīgās dejas izrāde „Take Me as a Present” E. Smiļģa Teātra muzejā
Gilds Aleksa, izrāde „Zelta zirgs: no zirga līdz personībai” Zirgu pastā
Toms Treinis, izrāde „Stāsti no abām kabatām” E. Smiļģa Teātra muzejā
Andris Kaļiņins, izrāde „Sienas, kas dzied baritonā” Latvijas Kultūras koledžā
Kārlis Tols, izrāde „Nakts pēc kāzām” E. Smiļģa Teātra muzejā
Aija Treija, raidluga „X un Y” E. Smiļģa Teātra muzejā
Antra Leite, izrādes „Pelikāns” un „Neatkarības bērni” E. Smiļģa Teātra muzejā
Viesturs Roziņš, izrāde „Pērs Gints un viņa sievietes” E. Smiļģa Teātra muzejā
Šogad plašāk nekā citus gadus festivālā pārstāvēti laikmetīgās dejas horeogrāfi, jo pavasarī Akadēmiju absolvēja astoņpadsmit jaunieši, kuri diplomdarbu skatē uz dažādām skatuvēm radīja neparastus stāstus kustībā un bildē. Kā viens no šiem stāstiem festivāla ietvaros tiks izrādīta arī Rūtas Pakalnes veidotā filma “Dance Tranzit” par profesores Olgas Žitluhinas un laikmetīgās dejas horeogrāfijas studentu ikgadējo nometni Krimā. Par jauno mākslinieku sniegumu tiks diskutēts sarunā “Laikmetīgā deja. Vizualitāte.” Diskusija noteikti raisīsies arī asociētās profesores Līgas Ulbertes vadītajā seminārā “Spēlēju, dancoju”.
Tāpat festivāla ietvaros kinoteātrī „Splendid Palace” tiks izrādīts Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās mākslas 3. kursa studentu pirmsdiploma žanra spēles īsfilmu izveides projekts, kas sevī ietver 2015. gadā sagatavotās spēles īsfilmas:
Kristiāna Riekstiņa īsfilma ”Lācars” (operators Mārtiņš Jurevics)
Rinalda Zelta īsfilma “Lielās spodrības gaismā” (operatore Marika Šengelija)
Ivetas Budrevičas īsfilma “Korekcija” (operators Kristaps Dzenis)
Artūra Latkovska īsfilma “Lidojošo cilvēku meklējot” (operatori Mārcis Slavinskis, Rūta Kalviša)
Dāvja Dreimaņa īsfilma “Rebeka” (operators Ivo Skanstiņš)
Gata Ungura īsfilma “Plenči” (operatori Kristaps Dzenis, Ivo Skanstiņš)
Elzas Feldmanes īsfilma “Labrīt, dakter” (operators Toms Šķēle)
Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas topošajiem scenogrāfiem E. Smiļģa Teātra muzejā tapis projekts “Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas”, kas papildina festivāla ietvarus, ne tikai, aktualizējot Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, bet piesakot neparastus lielo personību darbu un domu traktējumus.
Arī šogad festivālā neizpaliks starptautiskas pieredzes apmaiņa. Ar izrādi “Vētra” pēc Viljama Šekspīra tāda paša nosaukuma lugas motīviem “Zirgu pastā” viesosies Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijas Teātra skolas pārstāvji – dramaturģe Laura Kalle, režosori prof. Pīters Raudseps (Peeter Raudsepp), Katrīna Unta (Katariina Unt). Meistarklasi flamenko dejā topošajiem aktieriem un režisoriem pasniegs profesors Andreu Karandels (Andreau Carandell) no Spānijas, un meistarklasi ķermeņa un prāta nostādīšanā jaunajiem laikmetīgās dejas horeogrāfiem pasniegs Floransa Ožendre (Florence Augendre) no Beļģijas. Lekciju “Teātra tradīcijas un tendences Austurmeiropā” lasīs profesore Nina Kirili (Nina Király) no Ungārijas.
Festivāla ietvaros tiks izdots katalogs, kuru veido Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas 3. kursa studenti. Ar festivāla katalogu un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties pēc festivāla atklāšanas INFO centros Akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts” un E.Smiļģa Teātra muzejā, kā arī sociālajos tīklos.
www.facebook.com/PatriarhaRudens
www.twitter.com/PatriarhaRudens
Informācija par biļešu iegādi uz festivāla izrādēm E. Smiļģa Teātra muzejā pieejama www.bilesuparadize.lv. Visi citi festivāla notikumi ir bez fiksētas ieejas maksas.
Festivālu rīko Latvijas Kultūras akadēmija un E.Smiļģa Teātra muzejs, festivāla atbalstītāji un sadarbības partneri – Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Institūts, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Nacionālais teātris, Ģertrūdes ielas teātris, biedrība „Party”, kinoteātris „Splendid Palace”.
Kontakti:
Festivāla direktore Monta Kononova, montakononova@yahoo.com, 26484992
Sabiedrisko attiecību speciālists Andris Kaļiņins, an.kalinins@gmail.com, 26524981
FESTIVĀLA „PATRIARHA RUDENS 2015” PROGRAMMA
28.SEPTEMBRIS
11:00 Festivāla atklāšana Āgenskalna tirgū, gājiens uz LKA E.Smiļģa Teātra muzeju, festivāla karoga pacelšana.
12:30 – 16:30 Andreu Karandela (Andreau Carandell, Spānija) meistarklase flamenko dejā (LKA „Zirgu pasts”).*
19:00 „Zelta zirgs: no zirga līdz personībai” pēc Raiņa lugas „Zelta zirgs” motīviem. Režisors Gilds Aleksa (Gildas Aleksa, Lietuva) (LKA „Zirgu pasts”).
21:30 Festivāla dalībnieku pieņemšana (LKA „Zirgu pasts”).*
29.SEPTEMBRIS
10:00 – 14:30 Andreu Karandela meistarklase flamenko dejā (LKA „Zirgu pasts”).*
15:00 – 18:00 Lekcija „Teātra tradīcijas un tendences Austrumeiropā”. Vada Nina Kirili (Nina Király, Ungārija) (LKA „Zirgu pasts”).
15:00 „Stāsti no abām kabatām” pēc Karela Čapeka stāstu motīviem. Režisors Toms Treinis (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
17:30 Matīss Gricmanis „Sienas, kas dzied baritonā”. Režisors Andris Kaļiņins (LKA Latvijas Kultūras koledža).
19:00 Viesizrāde „Vētra” pēc Viljama Šekspīra tāda paša nosaukuma lugas motīviem (Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijas Teātra skola). Dramaturģe Laura Kalle, Režisori prof. Peeter Raudsepp, Katariina Unt (LKA „Zirgu pasts”).
30.SEPTEMBRIS
10:00 – 14:30 Andreu Karandela meistarklase flamenko dejā (LKA „Zirgu pasts”).*
17:00 „Nakts pēc kāzām” pēc Leona Januša Višņevska tāda paša nosaukuma stāsta motīviem. Idejas autors, izpildītājs Kārlis Tols (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
18:00 Raidluga „X un Y”. Režisore Aija Treija (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
19:00 Augusts Strindbergs „Pelikāns”. Režisore Antra Leite (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
20:00 – 23:00 Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās mākslas 3.kursa studentu Īsfilmu programma (k/t „Splendid Palace”).
1.OKTOBRIS
10:00 – 14:30 Andreu Karandela meistarklase flamenko dejā (LKA „Zirgu pasts”).*
16:00 Seminārs „Spēlēju, dancoju”. Vada Līga Ulberte (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
18:00 „Pērs Gints un sievietes” pēc Henrika Ibsena lugas „Pērs Gints” motīviem. Režisors Viesturs Roziņš (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
20:00 „Kurāža” pēc B. Brehta lugas „Kuražas māte un viņas bērni” motīviem. Režisore prof. Māra Ķimele (LKA „Zirgu pasts”).
2.OKTOBRIS
10:00-14:00 Floransas Ožendres (Florence Augendre, Beļģija) meistarklase ķermeņa un prāta nostādīšanā (LKA Ludzas iela).*
18:00 „Para-doxa jeb pasaka jauktā secībā”. Horeogrāfs Rūdolfs Gediņš. (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
19:00 „48 Hours Before”. Horeogrāfs Ģirts Bisenieks. (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
19:30-20:30 Saruna „Laikmetīgā deja. Vizualitāte.”. (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
20:30 „Rauts”. Horeogrāfe Agate Bankava (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
3.OKTOBRIS
10:00-14:00 Floransas Ožendres meistarklase ķermeņa un prāta nostādīšanā (LKA Ludzas iela).*
18:00 „Ananda”. Horeogrāfe Eva Kronberga (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
19:00 „Take Me as a Present”. Horeogrāfe Anna Novikova (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
19:45 Filma „Dance Tranzit”. Veidojusi Rūta Ronja Pakalne (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
4.OKTOBRIS
10:00-14:00 Floransas Ožendres meistarklase ķermeņa un prāta nostādīšanā (LKA Ludzas iela).*
12:00 „Ziemeļmeita”, atklātais mēģinājums. Režisors Andrejs Jarovojs (Ģertrūdes ielas teātris).
14:00 „Neatkarības bērni” (krievu val.). Režisore Antra Leite (LKA E. Smiļģa Teātra muzejs).
16:00 Festivāla noslēguma apaļā galda diskusija ar žūrijas piedalīšanos (LKA „Zirgu pasts”).
18:00 Antonio Buero Valjeho „Liesmojošā tumsa”. Režisors lekt. Elmārs Seņkovs (LKA „Zirgu pasts”).
Pēc izrādes Festivāla apbalvošana (LKA „Zirgu pasts”).
Visu festivāla norises laiku LKA E.Smiļģa Teātra muzejā skatāms Latvijas Mākslas akadēmijas topošo scenogrāfu projekts „Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas”.
*Tikai dalībniekiem