ZIŅAS

Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2021. gada atklātajā konkursā atbalstīti divi LKA pētnieku iesniegtie projekti

22.12.2021

Fundamentālo un lietišķo pētījumu 2021. gada atklātajā konkursā atbalstīti divi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieku iesniegtie projektu pieteikumi! Priecājamies par Ievas Zemītes komandu, kas īstenos projektu “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint” (Nr. lzp-2021/1-0588), un Maijas Spuriņas komandu, kas īstenos projektu “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” (Nr. lzp-2021/1-0521).

Projekta “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint” mērķis ir iegūt jaunas zināšanas par mazo radošo pilsētu darbību, izpētot to radošo industriju ekosistēmas kā radošuma potenciāla krātuves, kuras ar citām ieinteresētajām pusēm (tai skaitā politikas veidotājiem) savieno radošie starpnieki.

Pētījuma projekta komanda analizēs to, kā radošie starpnieki mazajās radošajās pilsētās spēj sekmēt daudzveidību un atvērtību, šādi veicinot iedzīvotāju iesaisti pilsētas dzīvē, un kā vietējās politikas pasākumi var sekmēt augšupvērstas koprades iniciatīvas pilsētā. Pētījumā tiks analizēti diskursi, prakses un minēto darbību iznākumi. 

Projekts sniedz ieguldījumu valsts pētniecības prioritātē Nr. 7: “Zināšanu kultūra un inovācijas ekonomiskajai ilgtspējai”, jo tajā tiks pētīta kultūrā, radošumā un pilsoniskajā aktivitātē balstīta vietējā attīstība. Pētījumā tiks analizēts vietējās attīstības resurss – radošo industriju ekosistēmu veicinošie tīklu veidi Latvijas pilsētās. Pašlaik šis resurss tiek uztverts un ietverts vietējā plānošanā un biznesa attīstībā vienpusējā un ierobežojošā veidā. Sniedzot padziļinātu kontekstualizētu izpratni par pētāmo parādību, pētījums pilnveidos pierādījumu bāzi radošās uzņēmējdarbības atbalsta sistēmu veidotājiem un attīstības plānotājiem, kā arī pilsoniskās sabiedrības veicinātājiem.

Projekta “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze” vadītāja M.Spuriņa uzsver projekta aktualitāti: "Pēdējās desmitgades gaitā digitālās darba platformas ir kļuvušas par nozīmīgiem starpniekiem starp pakalpojumu sniedzējiem un saņēmējiem. Platformu piedāvātās ērtības un zemās cenas nereti liek aizmirst pašus darba darītājus. Projekta mērķis ir izzināt digitālo platformu nodarbinātību – kā tā tiek praktizēta, uztverta un izjusta, – tādējādi vairojot izpratni par to, kāda ir digitālais kapitālisma sociālkulturālā ietekme.”

Projekta ietvaros tiks veiktas vismaz 60 padziļinātas biogrāfiskas intervijas ar ēdiena piegādes platformās Bolt and Wolt nodarbinātajiem Rīgā un līdzdalības novērojums. Galvenais uzsvars tiks likts uz to, kā platformās nodarbinātie definē un piešķir nozīmi savai autonomiju  un kādas ir tās praktiskās izpausmes. Tādējādi pētījums tiecas radīt pēc iespējas niansētāku ainu par digitālo platformu nodarbinātību un risināt plaisu starp diviem diskursiem – pašu platformu stāstu par nodarbināto brīvību un elastību, un pētījumos un nevalstiskajā sektorā paustās bažas par šī nodarbinātības veida prekaritāti, atsvešinātību un sociālo izolētību."