Izsludināta pieteikšanās Starptautiskajai profesionālās doktorantūras Vasaras skolai
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas (LMTA) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesionālās doktorantūras studenti tiek aicināti pieteikties dalībai Starptautiskajā profesionālās doktorantūras Vasaras skolā, kas notiks no 19. līdz 22. augustam Stāmerienā. Vasaras skolas fokusā būs starpdisciplināras tēmas, kas saistītas ar māksliniecisko pētniecību mūzikā, filmu un skatuves mākslā. Pieteikšanās termiņš – 3. jūnijs.
Vasaras skolas mērķis ir atbalstīt Latvijas un Lietuvas doktorantu profesionālo izaugsmi, sniegt atbalstu promocijas darbu attīstībā, kā arī sekmēt starptautisku starpdisciplināru sadarbību, jaunradi un ideju apmaiņu. Programmā iekļautas lekcijas, darbnīcas, individuālas mentoringa sesijas, koprades laboratorijas, kā arī darbnīcu un koprades laboratoriju rezultātu analīze un atgriezeniskās saites sniegšana.
Daļa no Vasaras skolas programmas būs publiski pieejama ikvienam interesentam gan Stāmerienas pilī, gan tiešsaistē. Publiskajā programmā paredzēts koncerts, filmas seanss un divas publiskas diskusijas – par starpdisciplināru sadarbību un par mākslinieku karjeras perspektīvām. Publiskā programma ļaus gūt priekšstatu arī ar Vasaras skolas pasniedzēju māksliniecisko jaunradi, kā arī ļaus doktorantiem iepazīstināt plašāku auditoriju ar savām pētnieciskajām interesēm un pētījumu tēmām.
Vasaras skolas lektori un mentori ir izcili dažādu mākslas nozaru pārstāvji: Dr. Susanna Helke (Susanna Helke, Somija), DMA Krists Auznieks (Latvija), Dr. Ilona Kravčika (Ilona Krawczyk, Polija/ Apvienotā Karaliste) un Dr. Džūljens Helabijs (Julian Hellaby, Apvienotā Karaliste). Programmas kuratori ir Prof. Dr. Dāvis Sīmanis (LKA), Asoc. Prof. Dr. Ramune Balevičūte (Ramunė Balevičiūtė, LMTA) un Prof. Dr. Rūta Stanevičūte-Kelmickiene (Rūta Stanevičiūtė-Kelmickienė, LMTA), kas arī būs dalībnieku mentori. Vasaras skolas provizoriskā programma ir pieejama šeit.
Lai pieteiktos Vasaras skolai, pretendentiem jāaizpilda pieteikuma veidlapa un jāpievieno savs CV un motivācijas vēstule. Pieteikšanās termiņš ir 2024. gada 3. jūnijs. Informācija par dalību Vasaras skolā tiks sniegta individuāli e-pastā līdz 10. jūnijam. Vasaras skolas darba valoda – angļu. Dalība Vasaras skolā ir bez maksas, dalībnieku skaits ir ierobežots.
Starptautisko profesionālās doktorantūras Vasaras skolu organizē Latvijas Kultūras akadēmija un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmija sadarbībā ar Gulbenes novada pašvaldību. Vasaras skolu finansē Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmija un projekts “Latvijas kultūras un radošā ekosistēma kā noturības un ilgtspējas resurss” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001).
Par Starptautiskās profesionālās doktorantūras Vasaras skolas lektoriem
Dr. Susanna Helke ir Ālto Universitātes (Somija) Filmu katedras pētniece un Kritiskā kino laboratorijas vadītāja. Viņa ir godalgota kinorežisore un teorētiķe, kuras filmas (piemēram, Ruthless Times – Songs of Care, 2022, American Vagabond, 2013) guvušas starptautisku atzinību un izrādītas nozīmīgākajos starptautiskajos kinofestivālos (piemēram, Amsterdamas Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā, Lokarno starptautiskajā kinofestivālā, Čikāgas Starptautiskajā filmu festivālā, Visions du Réel). Savos darbos caur teorijas un prakses mijiedarbību viņa pēta dokumentālā kino poētikas un politikas krustpunktus dialogā, piemēram, ar mūsdienu politisko filozofiju un kritisko teoriju.
DMA Krists Auznieks ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Kompozīcijas katedras asociētais profesors un Mūzikas tehnoloģiju katedras vadītājs. Atzinīgi novērtēta viņa “pacilājošā... satriecošā... spīdošā” (Sanfrancisko Classical Voice) mūzika, kurai piemīt “pārsteidzoša sarežģītība un skaistums” (Broadwayworld) un “vecmodīga elegance” (Herald Tribune). Auznieks ieguvis doktora grādu Jeila Universitātē, kur saņēmis arī balvas par labāko disertāciju, labāko liela apjoma kompozīciju un labāko kontrapunkta izmantojumu. Auznieks ir pasniedzis Jeila Universitātē, Montklēras Valsts universitātē, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Ņujorkas filharmonijas Jauno komponistu programmā un citur. Viņš ir saņēmis starptautiskā komponistu konkursa “Rostrum” balvu, Aspenas Festivāla Džeikoba Drakmena Balvu, kā arī Civitella Ranieri, Hermitage Artist Retreat, Cite International Artist Residency Parīzē un Richard Wagner Stiftung stipendijas. Viņa mūzika atskaņota Ņujorkas Kārnegija zālē, Linkolna centrā, Vašingtonas Kenedija centrā, Losandželosas Volta Disneja koncertzālē, Dānijas Karaliskajā teātrī, Latvijas Nacionālajā operā un daudzviet citur.
Dr. Ilona Kravčika ir aktiermākslas docētāja Norvičas Mākslas universitātē, izpildītāja, vokāliste un pētniece. Hadersfīldas Universitātē (Apvienotā Karaliste), strādājot pie doktora disertācijas, viņa ir izstrādājusi uz procesu orientētu pieeju balss darbam un izpildītāju apmācībai, kas fokusējas uz izpildītāja labsajūtas saglabāšanu. Pēdējā laikā viņa pēta iespējamās pārklāšanās starp fizisko, muzikālo teātri, eksperimentālo mūziku un skaņu mākslu, pētot jaunu ētiku un estētiku balss darbam un aktierdarbam teātrī, kas balstīta post-Grotovska praksē. Savā mākslinieciskajā darbā viņa izmanto plašu vokālo tehniku klāstu, tostarp atvērtās rīkles dziedāšanu, persiešu tahreer un paplašinātās vokālās tehnikas. Kā ārštata māksliniece I. Kravčika ir sadarbojusies ar Grotovska institūtu (Polija), NeTTheatre (Polija), SheWolf Company (Apvienotā Karaliste), Mechanical Animal Corporation (Apvienotā Karaliste), Muzikālo teātri CAPITOL (Polija), Annas Zubžickas studiju (Polija), Urban Research Theatre (ASV/ Apvienotā Karaliste), Royal Exchange Theatre (Apvienotā Karaliste), Drift Ensemble (Apvienotā Karaliste), Replica Institute for Creative Anticipation and Performing Arts (Vācija) u.c. I. Kravčika ir DreamVoice prakses dibinātāja, Insoundout kolektīva līdzdibinātāja un Videographic Entanglements darba grupas dalībniece.
Dr. Džūljens Helabijs ir pianists, skolotājs, docētājs, žūrijas loceklis un autors, kurš ar lielu prieku dalās savās interesēs un entuziasmā ar kolēģiem pianistiem, mūziķiem un studentiem, kā arī ar plašāku sabiedrību. Džūljens Helabijs (PhD, MMus, BMus, LRAM, ARAM) studējis klavierspēli pie izcilā britu pianista Denisa Metjūsa un vēlāk Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Viņš ir uzstājies kā solo pianists, koncertmeistars un kamermūziķis Eiropā, Tuvajos Austrumos, Dienvidāfrikā un visā Apvienotajā Karalistē. Līdz 2022. gadam Džulians bija ABRSM (Associated Board of the Royal Schools of Music) eksaminētājs, moderators un vadītājs, kā arī bijušais ABRSM sertifikāta pasniedzējs. Viņš ir pasniedzis akadēmisko mūziku Koventri Universitātē un Londonas Mūzikas koledžā, kā arī viņam ir plaša pieredze klavierspēles pasniegšanā visos līmeņos. Viņš ir izdevis vairākus ierakstus kā solo un ansambļu pianists, kā arī publicējis grāmatas un rakstus par dažādiem klavierspēles aspektiem.