ZIŅAS

No 26. septembra līdz 3. oktobrim norisināsies skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”

08.09.2020

No 26. septembra līdz 3. oktobrim norisināsies jau vienpadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves  un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”.Festivāla programmas izveidē iesaistījušies radošo specializāciju LKA studenti teātra un kino profesionāļu vadībā, kuri vēlas iedvesmot pandēmijas ierobežojumu nogurdināto apmeklētāju. Aicinot kopīgi baudīt mākslas atšķirīgās izpausmes visas nedēļas garumā, festivālā tiks piedāvātas ne tikai dzirkstošas teātra klasikas interpretācijas, bet arī pavisam jauni un pārsteidzoši mākslinieciskās jaunrades darbi.

Festivāla atklāšana notiks sestdien,26. septembrī, plkst. 15.00 E. Smiļģa Teātra muzejā, kur, pulcējoties festivāla dalībniekiem, kultūras un mākslas pārstāvjiem, kā arī ikvienam interesantam, tiks pacelts svinīgais festivāla karogs un atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) jauno scenogrāfu apvienības “4K” veidotā izstāde. Tāpat atklāšanas laikā norisināsies diskusija par skatuves mākslas izglītību Latvijā, tematiski atzīmējot LKA 30 gadu jubileju.

Šogad “Patriarha rudens” galvenais akcents likts uz studentu sadarbības veicināšanu un mākslas radīšanas procesa svinēšanu, tādējādi veicot izmaiņas festivāla kopējā koncepcijā. Lai izvairītos no saspringtas cīņas, ar festivāla darbiem iepazīsies “savējo” – mākslu augstskolu studentu – žūrija, meklējot nevis vienu labāko festivāla izrādi, bet cenšoties izcelt vērtīgo un veiksmīgo katrā no festivāla notikumiem. Šogad arī īpaši aktualizēta LKA dažādu apakšprogrammu studējošo iesaiste festivāla notikumu organizēšanā.

“Patriarha rudens” programmā šogad paredzētas  divpadsmit izrādes, no kurām trīs būs pirmizrādes – LKA goda profesora Dāvida Džovanzanas veidotā izrāde kopā ar laikmetīgās dejas studentiem “Jautrā vardarbība – tāda ir Latvija”, LKA Valmieras teātra aktieru kursa iestudējums – pirmā no diplomdarba izrādēm – Semjuela Beketa “Gaidot Godo”, kā arī LKA maģistrantūras topošā absolventa Linarda Āboltiņa diplomdarbs “Asinsbrāļi”, kas veidots pēc lietuviešu dramaturģes Gabrielas Labanauskaites lugas motīviem. Tāpat festivālā būs iespējams noskatīties vēl divu maģistru diplomdarbus – mūziklu “Rent” Mārtiņa Kagaiņa režijā ar Rīgas Doma kora skolas audzēkņu dalību un Līgas Miltas iestudējumu “Prāts. Žogs. Jūtas”, kas veidots pēc Rūdolfa Blaumaņa darbu motīviem. Režijas mākslas bakalaura studenti festivālā piedāvās sešas izrādes –“Heda. Human” (rež. Beatrise Zaķe), Makbets” (rež. Endīne Bērziņa), “Otello” (rež. Jurģis Lūsis), “Venēcijas tirgotājs” (rež. Klāvs Kristaps Košins), “Sapnis vasaras naktī” (rež. Henrijs Arājs) un “OTELLO UN DEZDEMONA UN BEZIZEJA” (rež. Mārtiņš Gūtmanis). LKA laikmetīgās dejas mākslas studentus būs iespējams redzēt izrādē “Otrā pusē” (hor. Elīna Gaitjukeviča), kas pirmizrādīta augusta beigās un tapusi kā dejotāju kursa darbs un Dmitrija Gaitjukeviča maģistra darbs, absolvējot LMA scenogrāfijas maģistrantūru. Pēc katras izrādes tiks rīkotas skatītāju un ekspertu diskusijas ar izrāžu radošajām komandām, kurās laipni aicināts iesaistīties ikviens interesents.

Visi festivāla audiovizuālās mākslas notikumi norisināsies LKA Nacionālajā Filmu skolā, Elijas ielā 17. Trešdien, 30. septembrī plkst. 20.00 būs iespēja redzēt septiņas dokumentālās īsfilmas “Karantīnas dienasgrāmatas” (režisori Emīls Alps, Helmuts Bondars, Monta Bubuce, Anete Dance, Rūdolfs Deinats, Jāzeps Podnieks, Rūta Znotiņa), kas tapušas, reflektējot par laiku 2020. gada pavasarī. Tāpat 1. oktobra vakarā  skatītājiem tiks piedāvāts Matīsa Kažas veidotais starpdisciplinārais projekts “Kino un mēs”, kurā, diskutējot par padomju laika kino uzņemšanu, piedalās Andris Keišs, Jānis Skutelis un Egons Dombrovskis. Festivāla programmu papildinās Dramatiskā teātra aktiera mākslas 3. kursa (Jaunā Rīgas teātra kursa) Viļa Daudziņa vadībā veidotie “Latviešu stāsti 2020”, kas video stāstu formātā ataino savas paaudzes laikabiedru portretus.

Latvijas Kultūras akadēmijas telpās Ludzas ielā 24 visas nedēļas garumā notiks lekcijas-semināri par dažādām ar skatuves un audiovizuālo mākslu saistītām tēmām, ko vadīs LKA docētāji Zane Šiliņa, Inga Pērkone, Jānis Siliņš, Aina Matīsa, Ramona Galkina un Dāvis Sīmanis.

Turpinot ierasto tradīciju festivālā rādīt starptautiskas viesizrādes, programmā iekļautas Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijas Laikmetīgā fiziskā teātra maģistra studiju programmas trīs studentu – latvietes Ivetas Poles, horvātes Leas Sekuličas un maltietes Martinas Džordžinas – solo izrādes. Izrādes būs skatāmas 2. oktobrī plkst. 19.00 un 3. oktobrī plkst. 13.00 Ģertrūdes ielas teātrī.

Festivāla noslēgumā Kultūrtelpā “Točka” paredzēts festivāla norišu izvērtējums un apbalvošanas ceremonija. Pirms tam – jauno režisoru un jauno dramaturgu meistardarbnīcas rezultātā tapušo dramaturģijas darbu lasījumi. Abu programmu kopīgo meistardarbnīcu septembra mēneša garumā vadīs dramaturgs Jānis Balodis.

Biļešu iegāde un reģistrēšanās uz festivāla bezmaksas notikumiem – no 14. septembra.

Festivāla “Patriarha rudens” notikumi norisināsies:

  • LKA E. Smiļģa Teātra muzejā (E. Smiļģa iela 37),  
  • LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” (Dzirnavu iela 46),
  • Latvijas Kultūras akadēmijā (Ludzas iela 24),
  • LKA Nacionālajā Filmu skolā (Elijas iela 17),
  • Kultūrtelpā “Točka” (Aptiekas iela 21),
  • Ģertrūdes ielas teātrī (Ģertrūdes iela 101a).
  • Jūrmalas teātrī (Muižas ielai 7, Jūrmala).

Festivālu rīko Latvijas Kultūras akadēmija, atbalsta – Rīgas dome un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Ar pilno festivāla programmu un aktuālāko informāciju interesenti ir aicināti iepazīties festivāla oficiālajā Facebook lapā https://www.facebook.com/PatriarhaRudens/, LKA Teātra mājas “Zirgu pasts” mājas lapā http://www.zirgupasts.net/ un Latvijas Kultūras akadēmijas mājas lapā www.lka.edu.lv.