Latvijas Kultūras akadēmijai top jauna mājvieta – bijušajā Tabakas fabrikas kvartālā Miera ielā 58a. Plānots tur veidot starpdisciplināru izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centru – radošo kvartālu, lai stimulētu modernas un aicinošas pilsētvides attīstību, kā arī radīt vietu, kur mācīties, strādāt, attīstīt un realizēt savas idejas.
Tabakas fabrikas radošajā kvartālā, kura kopējā platība ir 13 362 m2, atradīsies gan LKA studiju un administrācijas telpas, bibliotēka, gan LKA Nacionālā filmu skola ar filmēšanas paviljonu un kinoteātri, skatuves mākslas un laikmetīgās dejas studiju telpas un izrāžu zāle. Plānots kvartālā veidot arī jaunu modernu, audiovizuālās mākslas muzeju, apvienojot LKA Rīgas Kino muzeju un Latvijas Fotogrāfijas muzeju. Tur atradīsies arī Radošo industriju biznesa inkubators.
Kopējais šobrīd projektam ““Starpdisciplinārā izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centra "TabFab" izveide nekustamajā īpašumā Miera ielā 58a, Rīgā” (Nr.5.6.1.0/17/I/005) pieejamais finansējums ir 5,2 miljoni eiro, no kuriem 5,13 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums un Latvijas budžeta līdzekļi, bet 70,1 tūkstotis eiro ir Dānijas Karalistes atbalsts. Esošais projekta finansējums nodrošinās projektēšanu un būvdarbu veikšanu pirmajam būvdarbu posmam.
Kvartālu paredzēts attīstīt divos posmos. Būvniecības ieceres izstrāde notiek atbilstoši starptautiskā metu konkursā uzvarējušā arhitektu biroja NRJA (“No Rules Just Architecture”) vīzijai. Pirmā posma būvdarbi tiek uzsākti 2021. gadā – tajos tik pārveidots kvartāla ieejas mezgls, kurā atradīsies radošo industriju inkubatoru un Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālā filmu skola, ko plānots pabeigt līdz 2023. gada beigām. Pirmajā kvartāla attīstības posmā netiks skartas ēkas, kur šobrīd atrodas Jaunais Rīgas teātris. Ir izstrādāts saskaņots būvprojekts minimālajā sastāvā visai kvartāla teritorijai, bet pilnā būvniecības iecere tiek virzīta tikai daļai ēku. Kvartāla otrā posma īstenošana beigu termiņu prognozēt ir grūti, finansējumu kvartāla attīstībai pilnā apjomā plānots rast sadarbībā ar Kultūras ministriju no Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem nākamajā plānošanas periodā. Projektu administrē Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).
Būvniecības ieceres izstrāde notiek atbilstoši starptautiskā metu konkursā uzvarējušā arhitektu biroja NRJA (“No Rules Just Architecture”) vīzijai. Arhitektu birojs NRJA izcēlās ar drosmīgu un oriģinālu, taču vienlaikus arī ilgtspējīgu un energoefektīvu risinājumu. Piedāvātais redzējums par labāko atzīts gandrīz vienprātīgā starptautiskās žūrijas vērtējumā starp 17 pieteikumiem no dažādām pasaules valstīm.
Tabakas fabrikas kvartāla attīstība Kultūras akadēmijai ir ļoti būtiska un sadarbībā ar VNĪ un NRJA mērķtiecīgi turpinām strādāt pie kvartāla telpu un teritorijas plānošanas. Akadēmija strauji attīstās akadēmiskajā, radošajā un pētnieciskajā virzienā: palielinot studējošo skaitu un studiju programmu piedāvājumu, nostabilizējoties vietējā un starptautiskā kultūras telpā ar kvalitatīvu un daudzveidīgu kultūras notikumu klāstu, kā arī nodrošinot pētniecisko izaugsmi un īstenojot nozarēs nozīmīgus projektus. Izaugsmei ir nepieciešamas jaunas telpas un moderna infrastruktūra, pievilcīga vide.
Patlaban LKA atrodas 3 ēkās – galvenā ēka un studiju telpas atrodas Ludzas ielā 24, LKA teātra māja “Zirgu pasts” Dzirnavu ielā 46 un LKA Nacionālā filmu skola, kurai tiek īrētas telpas Elijas ielā 17. Pēc pārcelšanās uz Tabakas fabriku, LKA saglabās tikai teātra māju “Zirgu pasts”.
Foto pirms rekonstrukcijas darbu uzsākšanas: Aija Melbārde
Tabakas fabrikas kvartāls sastāv no atsevišķi stāvošām ēkām un būvēm ar kopējo apbūves platību 13 361 m2.
Kopš 2009. gada, kad objekts beidza pildīt ražošanas funkciju, ko tas veicis vairāk nekā 100 gadus, objekta teritorijā epizodiski tika organizēti dažādi kultūras pasākumi, tomēr lielākoties tas ir bijis pamests.
Šobrīd Tabakas fabrikas teritorijā ir pielāgota VSIA “Jaunais Rīgas teātris” pagaidu mājvietai, kamēr tiek rekonstruēta teātra ēka Lāčplēša ielā 25.
Plānots, ka teātra ēka Lāčplēša ielā 25 tiks rekonstruēta līdz 2019. gada vasarai, ļaujot teātra 2019/2020.gada sezonu uzsākt atjaunotajās Lāčplēša ielas 25 telpās.
Foto: arhīvu foto
Pirms 130 gadiem divi uzņēmēji no Krimas – karaīms Ābrams Maikapars un Efims Šaitans – Rīgā nodibināja tabakas fabriku “A. Maikapars”. Maikaparu ģimene aktīvi piedalījās krievu sabiedriskajā dzīvē, finansiāli atbalstīja Krievu teātri, Krievu universitātes kursus.
Pēc 1940. gada tai bija lemts kļūt par Rīgas Tabakas fabriku, tad par “House of Prince”, tad “Scandinavian Tobacco” līdz 2009. gada fabrika tika slēgta.
19. gadsimta beigās Rīga, pateicoties “Maikapara” fabrikai, kļuva par papirosu ražošanas centru Krievijas impērijā. 20.–30. gados uzņēmums bija lielākā un tehniski modernākā tabakas fabrika Latvijā un gadā saražoja vairāk nekā 2,5 miljonus dažādu marku papirosu, ko eksportēja visā pasaulē.
Mūsdienās apskatāmie korpusi būvēti 1912. gadā