Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze (Nr. lzp-2021/1-0521) tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu (FLPP) programmā. Finansē Latvijas Zinātnes padome.
Projekta vadītāja: Dr.soc. Maija Spuriņa
Projekta Nr.: Nr. lzp-2021/1-0521
Projekta īstenošanas laiks: 03.01.2022. – 31.12.2024.
Projekta finansējums: 299613.60 EUR
Projekta finansētājs: Latvijas Zinātnes padome
Kontaktinformācija: Projekta vadītāja Maija Spuriņa, maija.spurina@gmail.com
Pēdējās desmitgades gaitā digitālās darba platformas, ir kļuvušas par nozīmīgiem starpniekiem starp pakalpojumu sniedzējiem un saņēmējiem. Platformu piedāvātās ērtības un zemās cenas nereti liek aizmirst pašus darba darītājus. Projekta ietveros tiks veiktas vismaz 60 padziļinātas biogrāfiskas intervijas ar ēdiena piegādes platformās Bolt and Wolt nodarbinātajiem Rīgā un līdzdalības novērojums. Galvenais uzsvars tiks likts uz to, kā platformās nodarbinātie definē un piešķir nozīmi savai autonomiju un kādas ir tās praktiskās izpausmes. Tādējādi, pētījums tiecas radīt pēc iespējas niansētāku ainu par digitālo platformu nodarbinātību un risināt plaisu starp diviem diskursiem – pašu platformu stāstu par nodarbināto brīvību un elastību, un pētījumos un nevalstiskajā sektorā paustās bažas par šī nodarbinātības veida prekaritāti, atsvešinātību un sociālo izolētību. Projekta rezultāti tiks izplatīti vairākās akadēmiskās publikācijās, kā arī, plašākai publikai, izmantojot projekta mājas lapu, kurā tiks ievietoti gan savāktie piegādes darbinieku stāsti, gan politikas ieteikumi. Projekta mājas lapa, tādējadi, mazinās platformās nodarbināto sociālo atsvešinātību, vairojot sabiedrības izpratni un pašu nodarbināto savstarpējo apzinātību.
Atslēgvārdi: platformu nodarbinātība, autonomija, intervijas, darbinieku perspektīva
Projekta mērķis ir izzināt digitālo platfomu nodarbinātību – kā tā tiek praktizēta, uztverta un izjusta, - tādējādi vairojot izpratni par to, kāda ir digitālā kapitālisma sociālkulturālā ietekme.
Projektā tiks īstenoti četri darba posmi:
1.darba posms - Konteksta analīze.
Šī darba posma mērķis ir gūt priekšstatu par platformu Wolt un Bolt darbību, vēsturi, stratēģiju un diskursīvo reprezentāciju. Šajā posmā tiks veiktas intervijas ar Wolt un Bolt vadību un partneriem, kā arī ar valsts un nevalstiskajām iestādēm, kuras saistītas ar platformu darbinieku nodarbinātību, sociālo nodrošinātību un integrāciju. Projekta iecere un norise tiks atspoguļota projekta mājas lapā.
2.darba posms - Lauka darbs.
Darba posma ietvaros tiks veikts lauka darbs, izmantojot divas kvalitatīvās socioloģijas pētījumu metodes: 1) vismaz 60 padziļinātas intervijas ar Wolt un Bolt platformās nodarbinātajiem pārtikas piegādātājiem; 2) līdzdalības novērojums, kurā paši pētnieki iesaistīties darbā kā pārtikas piegādātāji. Projekta norise tiks atspoguļota projekta mājas lapā.
3.darba posms – Datu analīze un interpretācija.
Šajā darba posmā tiks analizēti lauka darbā iegūtie empīriskie dati, izmantojot konstruktīvi tematiskās analīzes metodi. Pētnieki dalīsies ar pirmajiem iegūtajiem rezultātiem akadēmiskās konferencēs un projekta mājas lapā.
4.darba posms – Publikāciju un radošā projekta sagatavošana un rezultātu komunikācija.
Šajā darba posmā tiks sagatavotas vairākas akadēmiskas publikācijas, kuras plānots iesniegt peer-review žurnālos Sociological Review, New Media and Society, Critical Sociology, and Media, Culture & Society. Tāpat tiks sagatavotas politikas rekomendācijas. Pētījuma rezultāti tiks publiskoti akadēmiskās konferencēs un projekta mājas lapā. Sadarbībā ar radošo nozaru partneriem uz lauka darbā ievāktās informācijas pamata tiks izveidots skatuves mākslas projekts.
14.03.2022
2022. gada 15. martā plkst. 12.00 Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) Facebook lapā un Youtube kanālā piedāvās pirmizrādi pirmajai sarunai “Ceļā”. LKA sarunu platformas “Ceļā” mērķis ir apkopot nozares speciālistu viedokļus par aktualitātēm kultūras un radošo industriju nozarē, zinātnē, jaunradē un akadēmiskajā vidē, vērst uzmanību nozīmīgiem jautājumiem, kas nodarbina ne tikai nozares speciālistus, bet arī sabiedrību, prezentēt jaunatklātās aktualitātes un aktuālos jaunatklājumus. Pirmajā sezonā “Ceļā” tiks veltīts sarunām par zinātni, aktuāliem pētījumu projektiem un pētniecības nozīmi šodienas kultūras procesu izpratnē.
(Tālāk)
01.03.2022
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki un studenti 2022. gada 1. janvārī uzsāka darbu pie pētījuma “Digitālajās platformās nodarbināto autonomijas izpratnes un prakse: Wolt un Bolt piegādes darbinieku pieredzes kultūrsocioloģiska analīze”. Covid-19 pandēmijas laikā tradicionālās darba attiecības – attiecības ar darba devēju un kolēģiem – tika vairāk pakļautas digitālo tehnoloģiju starpniecībai. Uzsāktā pētījuma rezultāti sniegs plašākus secinājumus par to, kā mēs ieraugām sevi un sociālās attiecības laikmetā, kurš aizvien vairāk tiek mediētas ar digitālo tehnoloģiju starpniecību.
(Tālāk)
Maija Spuriņa (projekta vadītāja, galvenā izpildītāja)
Iveta Ķešāne (galvenā izpildītāja)
Liene Ozoliņa (galvenā izpildītāja)
Anda Laķe (galvenā izpildītāja)
Sabīne Ozola (izpildītāja-studējošā)
Anna Marija Kučinska (izpildītāja-studējošā)
Laura Brutāne (izpildītāja-studējošā)
Oto Kregzde (izpildītāja-studējošā)
Amanda Bizauska (izpildītāja-studējošā)
Arina Muravjova (izpildītāja-studējošā)
Lote Katrīna Cērpa (izpildītāja-studējošā)