Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā" 1.1.1.2. pasākums "Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts".
Projekta nosaukums: Fundamentāls pētījums “Kultūra un māksla kā sociālās noturības avots sabiedrības krīzēs: Latvijas kultūras industriju gadījums”
Projekta nosaukums angļu valodā: Fundamental research “Culture and the arts as a source of social resilience in societal crises: The case of cultural industries in Latvia”
Pēcdoktorants/projekta īstenotājs: Liene Ozoliņa
Projekta Nr.: 1.1.1.2/VIAA/4/20/605
Projekta īstenošanas termiņš: 01.01.2021. – 20.04.2023.
Projekta kopējais finansējums: 111 504,90 EUR, tai skaitā:
Projekta mērķis:
Projekta mērķis ir pētīt, kā kultūra un māksla kalpo kā sociālās noturības avots sabiedrības krīzēs. Ar etnogrāfiskās metodoloģijas palīdzību tiks analizēts, kādas jaunas kultūras aktivitāšu un produktu formas, kā arī jaunas attiecības ar publiku, veidojas pašreizējās pandēmijas izraisītās krīzes kontekstā, un kāda ir šo aktivitāšu un produktu ietekme uz sabiedrības labbūtību. Pētījuma rezultāti sniegs ieguldījumu socioloģisko teoriju attīstībā par kultūras un mākslas sabiedrisko ietekmi, kā arī sniegs detalizētus empīriskus datus priekš pierādījumos balstītas kultūras politikas veidošanas. Pētījuma ietvaros tiks veikts kultūras sektora etnogrāfisks pētījums, kas ietvers līdzdalības novērojumus, dokumentu analīzi, intervijas ar kultūras industriju pārstāvjiem un politikas veidotājiem un kultūras produktu kvalitatīvu analīzi.
Pēcdoktorantūras projekta 8.ceturksnī norisinājās šādas galvenās aktivitātes:
Pēcdoktorantūras projekta 6.ceturksnī pētniece piedalījās konferencē "Old Discipline, New Trajectories: Theories, Methods and Practices in Anthropology", kas norisinājās 16.-18.jūnijā Viļņā un tiešsaistē un ko organizēja Antropoloģijas zinātņu biedrība (Society for Anthropological Sciences) sadarbībā arī Viļņas Universitātes Filozofijas fakultāti. Pētniece tiešsaistē piedalījās ar referātu panelī "Anthropological exploration of art and performative practices" un paneļa ietvaros prezentēja empīriskos datus un teorētiskos secinājumus saistībā ar sava pēcdoktorantūras projekta pirmo etnogrāfisko lauka darbu. Referāta nosaukums bija "Art and activism for beginners: A case study of socially engaged art in post-Soviet neoliberalism". Līdz ar šo aktivitāti noslēdzās darbs pie projekta otrā darba posma (WP2).
Projekta 6.ceturksnī viena no centrālajām aktivitātēm bija darbs pie akadēmiska raksta kopā ar profesori Andu Laķi. Raksts ar nosaukumu “Cultural and arts consumption as a source of social solidarity: The case of the Latvian Centenary programme” tika iesniegts publicēšanai žurnālā “International Journal of Arts Management”. Pētnieces uzdevums bija izstrādāt literatūras pārskata sadaļu, kur varēja izmantot pēcdoktorantūras projekta ietvaros iegūtās teorētiskās zināšanas par mākslas sociālo ietekmi, kā arī secinājumu sadaļu.
Citas projekta aktivitātes šajā posmā ietvēra gan zinātniskas, gan publiskas diskusijas saistībā ar pēcdoktorantūras pētījuma tēmu par sabiedrības noturību un mākslas sociālo un politisko lomu.
Tāpat 6.ceturksnī arī tika turpināts etnogrāfiskais lauka darbs saistībā ar otro un trešo gadījuma analīzi, līdzdarbojoties aktīvisma mākslas projektu plānošanā, kas norisināsies 2022.gada jūlijā.
Pēcdoktorantūras projekta 5.ceturksnī pētniece noslēdza darbu pie pētījuma otrā posma (WP2). Šī posma ietvaros pētniece veica lauka darbu, kas ietvēra līdzdalības novērojumus aktīvisma mākslas programmas ietvaros, kā arī intervijas ar programmas dalībniekiem. Balstoties iegūto datu analīzē, pētniece 5.ceturksnī sagatavoja zinātnisku rakstu ar nosaukumu “Taking Concepts Home”. Rakstā tika izmantota postkoloniālisma pieeja, lai analizētu jēdzienus kā sakņotus konkrētos kontekstos. Ar lauka darba laikā iegūto datu palīdzību rakstā pētīta tādu jēdzienu kā sociālais taisnīgums un solidaritāte “sociālā dzīve”, t.i. to konkrētas izpratnes un manifestācijas noteiktā sabiedrībā. Pētījuma 5.ceturksnī pētniece arī apmeklēja tiešsaistes apmācības par NVivo programmas izmantošanu kvalitatīvo datu analīzē, ko vadīja eksperti no Sarijas universitātes (University of Surrey) sadarbībā ar datu analīzes apmācību organizāciju QDA Services (Lielbritānijā).
Pēcdoktorantūras projekta 4.ceturksnī turpinājās lauka darbs, kura ietvaros tika turpināta līdzdalība novērojumos un intervijas pirmās gadījuma analīzes ietvaros. Lauka darba novērojumi un iegūtie dati pašlaik tiek apkopoti pirmās zinātniskās publikācijas sagatavošanai. 9.-10.novembrī pētniece piedalījās tiešsaistes apmācībās par radošām pētniecības metodēm, ko organizēja Saushemptonas Universitāte (University of Southampton) Lielbritānijā. Šajās divu dienu apmācībās, ko vadīja atzīta kvalitatīvo metožu eksperte Helēna Kara, dalībnieki apsprieda jaunākās tendences pētījumu dizainā un pētnieciskās ētikas praksēs, kā arī apguva tādas radošās metodoloģiskās pieejas kā mākslā balstīta pētniecība, ķermeniska pētniecība (embodied research) un multi-modāla pētniecība. Pētniece turpināja stāstīt par savām pētnieciskajām aktivitātēm arī publiskos forumos – šoreiz Izglītības un zinātnes ministrijas rīkotā sarunu ciklā “Zinātne Zoomed In”, kur bija aicināti piedalīties vidusskolēni no visas Latvijas.
Ir noslēdzies darbs pie pēcdoktorantūras projekta “Kultūra un māksla kā sociālās noturības avots sabiedrības krīzēs” pirmā posma. Tā ietvaros pētniece, pirmkārt, iepazinās ar jaunāko zinātnisko literatūru par mākslā balstītām pētniecības metodēm, mākslu un politisko aktīvismu, kā arī sociālās noturības pētījumiem. Otrkārt, pētniece izstrādāja etnogrāfiskā lauka darbu plānu un uzsāka lauka darbu, kura ietvaros pašlaik empīriski pēta mākslu kā politiskā aktīvisma formu mūsdienu Latvijā. Līdzās empīriskajai pētniecībai notiek darbs pie pirmā akadēmiskā raksta par šo tēmu. Projekta pirmā posma noslēgumā notika pēcdoktorantūras projekta konsultatīvās padomes sanāksme, kurā pētniece ar Latvijas Kultūras Akadēmijās Zinātniskās Pētniecības Centra kolēģiem apsprieda pētījuma konceptuālo ietvaru, līdz šim padarīto un tālākos soļus.
Jūlijā pētniece piedalījās Atmiņas studiju asociācijas konferencē, savukārt septembrī – Eiropas Sociologu Asociācijas konferencē, kā arī konferencē “Emptiness: Ways of Seeing” Rīgas Stradiņa Universitātē. Pētniecei bija iespēja ar savām pētnieciskajām atziņām dalīties arī vairākos publiskos forumos – sarunu festivālā “Lampa” 21.augustā un podkāstā “Izšķirtspēja” 8.septembrī. 23.septembrī pētniece prezentēja pēcdoktorantūras pētījuma ideju Latvijas Kultūras Akadēmijas Kultūras socioloģijas un menedžmenta studiju programmas 1.kursa studentiem, apspriežot mākslas un kultūras socioloģisku izpēti un pētījuma dizaina soļus.
Projekta “Kultūra un māksla kā sociālās noturības avots sabiedrības krīzēs” otrajā ceturksnī tika turpināts darbs pie pētījuma konceptuālā ietvara izveides un sākts etnogrāfiskais lauka darbs. Pētnieciskais fokuss šajā pētījuma fāzē bija uz mākslas un politikas attiecībām un pieejamajiem konceptuālajiem un metodoloģiskajiem resursiem to izpētei. 28.maijā bija uzstāšanās tarptautiskā simpozijā “Komunisma rēgi”, ko organizēja Bērkbekas Koledža (Londonas Universitāte). Šis simpozijs apvienoja sociālos un kultūras teorētiķus un māksliniekus no dažādām Eiropas valstīm, lai reflektētu par veidiem, kā mākslas darbi un mākslinieciskas prakses palīdz pētīt post-komunisma sociālo realitāti. Rakstā ar nosaukumu “Vedot jēdzienus mājās” tika analizēti Rietumu sociālās teorijas piedāvātie konceptuālie rīki, to piedāvātās iespējas un to robežas Austrumeiropas pagātnes un tagadnes izpētē. Simpozijā prezentētie raksti tiks apkopoti rakstu krājumā, kura sagatavošanā projekta dalībniece piedalīsies gan kā redaktore, gan autore.
Projekta otrajā ceturksnī notika arī vairākas publiskās un apmācību aktivitātes. Pirmā no tām bija diskusija, ko organizēja žurnāls IR Domuzīme, par plaisu starp sabiedrību un varu Latvijā. Diskusija tika publicēta žurnāla numurā, kas iznāca maijā, kā arī žurnāla interneta vietnē. 3.jūnijā tika sniegta lekcija par etnogrāfisko metodoloģiju Latvijas Kultūras Akadēmijā, ko noklausījās bakalaura un maģistra studenti. Tika ņemta dalība arī vairākās apmācībās tiešsaistē, tai skaitā darbnīcā par starpdisciplinārām publiskām aktivitātēm pētījuma projektu ietvaros (14.aprīlī), seminārā par atmiņu solidaritāti, ko organizēja Atmiņas Studiju Asociācija 23.aprīlī, kā arī seminārā par mākslu kā sociālās iekļaušanas instrumentu, ko organizēja Britu Padome Igaunijā 8.jūnijā. Tāpat tika izmantota iespēja arī piedalīties divos apmācību semināros, ko organizēja VIAA – par zinātnisko publicēšanos un bibliometriju (6.maijā) un par starpnozaru pētnieciskajām prasmēm (13.maijā).
Pētījuma pirmajā ceturksnī divi galvenie uzdevumi bija - iepazīties ar zinātnisko literatūru par pētījuma tēmu un sākt veidot pētījuma dizainu. Pētījuma ietvaros ir notikusi iepazīšanās ar zinātnisko literatūru par mākslas sociālo ietekmi, mākslas un politikas attiecībām, kā arī sociālo noturību. Literatūras apskats ir ietvēris šādas publikācijas:
Martā tika apmeklētas Londonas universitātes (School of Advanced Study, University of London) tiešsaistes apmācības par pētnieciskajām metodēm virtuālajā vidē, kā arī par mākslas lomu kolektīvās identitātes un atmiņas komunikācijā. Tīklošanās aktivitātes ietvēra tiešsaistes tikšanās ar kolēģiem no Bērkbekas koledžas (Birkbeck College, University of London) un Tallinas Universitātes, lai apmainītos pieredzē ar mākslā balstītu pētniecības metožu izmantojumu.