Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.
Projektam piešķirtais finansējums: 2981,00 EUR
01.06.2024. – 15.11.2024.
Latvijas Kultūras akadēmijā 30. septembrī un 1. oktobrī notiks seminārs “Hanzas neelites: metodes un pieejas sociālās, ekonomiskās un etniskās atstumtības pētniecībā Hanzas pilsētās (1350-1550)” (Hanseatic subaltern: Methods and approaches in the research of social, economic and ethnic exclusion in the Hanseatic cities (c. 1350-c. 1550)).
Lielākā daļa pētījumu par Hanzas pilsētu vēsturi koncentrējas uz elites pārstāvjiem. Neelites pārstāvji, grupas un indivīdi no zemākajiem sociālajiem slāņiem, reti ir bijuši vēstures pētījumu uzmanības centrā. Viens no iemesliem ir tas, ka nav saglabājušies pietiekami daudz avotu, kas ļautu pētīt etnisko piederību, sociālo marginālitāti, atstumtību vai citus ar neelites pārstāvjiem saistītus jautājumus. Tāpat pētījumos galvenā uzmanība ir pievērsta saiknēm starp pilsētām un pilsētu iekšienē, retāk tiek aplūkota atstumtība un marginalitāte, kā vienojošie faktori tiek uzsvērta Hanza un Hanzas pilsētas, bet retāk pētīti pārrāvumi un šķelšanās.
Šajā seminārā galvenā uzmanība tiks pievērsta neelites grupām un personām Hanzas pilsētu sabiedrībās, proti, sociālajā un politiskajā hierarhijā zemākā rangā esošajām personām Vācijas ziemeļu pilsētās (Lībekā, Štrālzundē, Rostokā u. c.) un Baltijā – Rīgā un Tallinā. Šīs pilsētas bija multietniska un multikulturāla vide, kas piedzīvoja ekonomiskas un kultūras pārmaiņas kopš 14. gadsimta otrās puses, kad nevācieši (slāvu vendi Ziemeļvācijas pilsētās un somugru un baltu vietējie iedzīvotāji Rīgā un Tallinā) tika izslēgti no tirgotāju un amatnieku ģildēm. Mēs vēlamies izpētīt atstumtības un etniskās piederības jautājumus no kultūrvēsturiskās perspektīvas: telpas, grupas, to rituālus, darbības un mijiedarbību ar pilsētu elitēm. Mēs vēlamies izpētīt dzimuma lomu atstumtībā un marginalizācijā. Tāpat mēs vēlamies aplūkot citas marginālas grupas (noziedzniekus, pirātus, nelegālo profesiju pārstāvjus u. c.) un to atšķirīgo vai līdzīgo lomu vēlīno viduslaiku Hanzas pilsētu pilsētvides struktūrā plašā ģeogrāfiskā telpā starp Ziemeļvāciju un Baltijas jūras austrumiem (Livoniju). Mūs interesē, kā jaunās pieejas kultūras, sociālajā un postkoloniālajā vēsturē var mainīt veidu, kā mēs pētām šādas grupas un indivīdus.
Semināru organizē Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un mākslu institūta vadošie pētnieki Gustavs Strenga un Maija Spuriņa izmantojot Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja finansiālo atbalstu.
Plašāku informāciju var iegūt rakstot uz epastu: gustavs.strenga(at)lka.edu.lv
30. septembris – 1. oktobris
Norises vieta: Latvijas Kultūras akadēmija, Eduarda Smiļģa Teātra muzejs, Eduarda Smiļģa iela 37, Rīga
30 September
1 October
Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.