No 13. līdz 17. maijam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) piedāvās plašu “ZinātMākslas” svētku notikumu programmu, kas veltīta studējošo pētnieciskajām interesēm, LKA Satversmes pieņemšanas dienai (18.maijs) un rektoru maiņai – 14.maijā LKA rektora pienākumus sāks pildīt Dāvis Sīmanis. Svētku nedēļas ietvaros norisināsies karjeras diena, LKA absolventu asociācijas atklāšanas pasākums, ātrie randiņi ar darba devējiem, karjeras neveiksmju stāstu vakars “Fuck-Up stāsti”, svētku rektorāts, dzejas simpozijs “Tā nav dzīve, tas ir kino & dzeja”, studējošo konference “ZinātMāksla”, konference “Atrodi sevi kino” ar Lienes Lindes filmas “Melnais samts” seansu noslēgumā.
13. maijā plkst. 13.00–20.00 LKA (Ludzas iela 24) norisināsies karjeras diena, piedāvājot dažādus notikumus gan LKA studējošajiem, gan absolventiem. Plkst.13.00–14.30 notiks paneļdiskusija “Jauno profesionāļu iespējas un izaicinājumi darba tirgū kultūras un radošajās industrijās”, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja komunikācijas speciāliste Elza Ēķe, mūzikas žurnāliste, Latvijas skaņu dizaineru kluba "LSDC" valdes locekle Aiga Leitholde, “Studijas Lokomotīve” producents Dominiks Jarmakovičs un teātra trupas “Kvadrifrons” pārstāvji.
Plkst. 15.00–17.00 LKA studējošie tiks aicināti piedalīties ātrajos randiņos ar absolventiem, prakses un darba devējiem. Plkst. 15.00 5. auditorijā studentiem būs iespēja satikt programmas “Mācītspēks” pārstāvjus, kuri pastāstīs par viengadīgās skolotāju izglītības programmas piedāvātajām iespējām tādās jomās kā valodas, kultūra, pašizpausme mākslā un citās jomās. Plkst. 17.00 LKA studenti un absolventi tiks aicināti piedalīties LKA absolventu asociācijas atklāšanas pasākumā, kura noslēgumā, plkst.18.30, sadarbībā ar “Fuck-Up Riga” organizatorēm Ditu Stalovsku un Luīzi Jansoni norisināsies LKA absolventu “Fuck-Up stāsti” kur LKA absolventi atklās savas karjeras neveiksmes un to pārvarēšanas ceļus.
14. maijā plkst. 11.00–13.00 zālē (Ludzas iela 24) notiks LKA Svētku rektorāts, kur akadēmijas kolēģu un sadarbības partneru klātbūtnē simboliskā rituālā darba pienākumus no līdzšinējās LKA rektores Rūtas Muktupāvelas pārņems jaunais rektors – Dāvis Sīmanis.
Plkst. 17.00–20.00 LKA dārzā (Ludzas iela 24) norisināsies LKA Studējošo pašpārvaldes organizētais dzejas simpozijs “Tā nav dzīve, tas ir kino & dzeja”, kas aicinās aizmirst vienmuļo ikdienu un ļaus iegrimt kino un dzejas ideālu pasaulē. No sarkanā paklāja līdz melnbaltām vārdu rindām – tiks pārstāvēts viss audiovizuālās mākslas spektrs. LKA studentu dzejas lasījumus papildinās Latvijas Mākslas akadēmijas studentu mūra sienu gleznojumi un melodiskas Latvijā un pasaulē zināmu skaņu celiņu performances!
16. maijā plkst. 10.00–18.00 zālē (Ludzas iela 24) norisināsies LKA studējošo konference “ZinātMāksla”, kurā tiks prezentētas LKA bakalaura un maģistra līmeņa studentu uzmanības centrā nonākušās pētnieciskās tēmas, kas arī novērtētas kā labākās pētnieciskās ieceres noslēguma darbos un saņēmušas snieguma stipendijas darbu izstrādei. Izskanēs referātu prezentācijas tādās tematiskajās sekcijās kā “Digitālā transformācija kultūras nozarē”, “Kultūras un mākslas pārvaldība”, “Zīmolvedība un digitāls saturs”, “Kino nozare” un “Teksts: jaunrade, tulkošana un analīze”.
Konferences ietvarosplkst. 15.30–16.30 norisināsies diskusija “Reps – nepiedienīgas rindas vai realitātes vārdi?”, kurā reperi, žurnālisti un pētnieki tiks aicināti atklāt Latvijas repa mūzikas unikālo realitāti, tiks pētītas repa tēmas, skanējums un sociālā nozīmība, izceļot Latvijas kontekstam raksturīgās pieredzes un naratīvus. Diskusijā tiks analizēta repa mākslinieka kā sociālo pārmaiņu aģenta loma un tiks apspriestas repa integrācijas iespējas akadēmiskajā diskursā, parādot tā kā kultūras fenomena leģitimitāti.
Konferences dienu plkst. 17.00 noslēgs brīvrunas un dzejrunas slams “Dzīvie realitātes vārdi”, kurā tiks aicināti pieteikties LKA studējošie, absolventi, LKA pasniedzēji, kā arī jebkuri citi interesenti. Reģistrēšanās slamam šeit: https://forms.gle/24GrKiSy79a1UEEv9
17. maijā plkst. 10.00–18.00 LKA Nacionālās filmu skolas lielajā paviljonā (Elijas iela 17) norisināsies tematiskā konference “Atrodi sevi kino”, kurā kino nozares pārstāvji, LKA audiovizuālās mākslas pasniedzēji un studenti pievērsīsies tādiem jautājumiem kā digitalizācija, kino saglabāšanas problemātika, seriālu renesanse, radoši risinājumi mazbudžeta un bezbudžeta filmu veidošanā, kā arī pūlfinansējuma piesaistes izaicinājumi. LKA Kultūras un mākslu institūta pētniece Līga Vinogradova kopā ar “Kultūras socioloģijas un menedžmenta” 1. un 3. kursa studentiem prezentēs rezultātus* pētījumam par kino auditorijas apmeklēšanas un filmu patēriņa paradumiem, kas tapa 2023. gada nogalē. Diskusijā “Auditorijas pētniecība: izaicinājumi un studentu pieredze” LKA studenti un absolventi dalīsies pieredzē un izaicinājumos saistībā ar auditorijas pētniecības metodēm.
Konferences noslēgumā plkst. 16.30 notiks filmas “Melnais samts” seanss, pēc kura ar skatītajiem tiksies filmas režisore Liene Linde un operators Dāvids Smiltiņš.
Konference “ZinātMāksla” ir atvērta dažādībai, pretrunīgiem, negaidītiem secinājumiem, paradoksālām atziņām, pie kurām nonākam savas zinātniskās un mākslinieciskās darbības rezultātā. Galvenais, lai referāts, deja, skaņdarbs, filma vai attēls uzrunātu, rosinātu radošo un pētniecisko iztēli un, protams, aicinātu diskutēt.
Ieeja kultūras notikumos bez maksas!
* Pētījums tapis projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) ietvaros un to finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija valsts pētījumu programma “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" (2023.–2026.) ietvaros.
No 2023. gada 15. līdz 18. maijam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) organizē dažādus notikumus, kas prezentēs studentu pētnieciskās aktivitātes studiju procesa ietvaros, atklās pārsteidzošas kultūras pieredzes un pievērsīsies aktuāliem notikumiem kultūras un radošajā sektorā. Zinātnes mēneša ietvaros norisināsies doktorantūrā studējošo tīklošanās pasākums “Doktorantu duelis”, Brazīlijas Kultūras centra atklāšana, studējošo konference “ZinātMāksla”, diskusija “Mākslīgais intelekts kultūrā, pētniecībā un izglītībā”, dzejas simpozijs “Starp diviem krastiem un trīs mākslas veidu plūdiem” un LKA kolektīva izbrauciens ar plostu Gaujas plostnieku pavadībā.
15. MAIJS I 16.00–18.00 |
15. maijā plkst. 16.00–18.00 LKA teātra mājā “Zirgu pasts” (Dzirnavu iela 46) Karamazovu zālē notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) profesionālās un akadēmiskās doktorantūras studējošo tīklošanās un neformālas pieredzes apmaiņas pasākums “Doktorantu duelis”.
Pasākumā jautājumu / atbilžu sesijā tiksies abās doktorantūrās studējošie, kuri prezentēs savu pētījumu un jaunrades darbu ieceres un izaicinājumus, šaubas un cerības, vientulības un satikšanās perspektīvu. Doktorantiem būs iespēja attīstīt jaunas promocijas darba vēstījuma un naratīva veidošanas formas, saskatīt akadēmiskās un profesionālās doktorantūras saskarsmes punktus un robežlīnijas.
Draudzīgos dueļos-sarunu spēlē satiksies:
Pasākumā aicināti piedalīties ne tikai doktora studiju līmeņa studējošie, bet arī jebkurš interesents, kurš vēlētos uzzināt vairāk par dažādajām pētījumu tēmām un par doktorantūras studijām vispār. Doktora studiju interesentiem būs iespēja satikt LKA doktorantūras programmu vadītāju Ingu Pērkoni un LKA prorektori zinātniskajā darbā Andu Laķi un noskaidrot interesējošo par studiju uzsākšanu 2023. gadā.
16. MAIJS | 14.00–16.00 |
16. maijā plkst. 14.00–16.00 LKA zālē (Ludzas iela 24) notiks Brazīlijas Kultūras centra (Centro Cultural do Brasil at Letônia) atklāšana. Šis notikums iezīmē nozīmīgu pagrieziena punktu Brazīlijas un Latvijas kultūras apmaiņā. Pasākuma atklāšanā piedalīsies Brazīlijas vēstniecības Stokholmā Kultūras, politikas, konsulārā un administratīvā sektora vadītājs Amintas Silva (Amintas Angel Cardoso Santos Silva), kurš prezentēs LKA un Brazīlijas vēstniecības sadarbības aktivitātes. Ar stāstiem par Latvijas un Brazīlijas kultūras saiknēm dalīsies LKA rektore Rūta Muktupāvela kopā ar LKA Padomes locekli Daci Melbārdi un vēsturniece Brigita Tamuža. Pasākumā notiks audiovizuāla priekšnesuma "Statūti par cilvēku – Estatutos do Homem“ pirmizrāde un noslēgumā uzstāsies muzikālā apvienība Chorinho, kurā piedalās latviešu mūziķi Indriķis Veitners (klarnete), Kristaps Hermanis (akustiskā ģitāra), Beāte Meirāne (kontrabass), Alisa Klimanska (flauta) un Brazīlijas vokāliste Marianne Nobre.
17. MAIJS | 9.30–17.00 |
17. maijā plkst. 10.00–17.00 mākslas centrā “Noass” (AB dambis 2) norisināsies LKA studējošo konference “ZinātMāksla”, kurā tiks prezentētas LKA bakalaura un maģistra līmeņa studentu uzmanības centrā nonākušās pētnieciskās tēmas, kas arī novērtētas kā labākās pētnieciskās ieceres noslēguma darbos un saņēmušas snieguma stipendijas darbu izstrādei. Izskanēs referātu prezentācijas tādās tematiskajās sekcijās kā “Izturētspēja, menedžments un komercializācija mākslās”, “Kultūras mantojums, sociālā atmiņa un ilgtspēja” un “Teksts: jaunrade, tulkošana un analīze”.
Konferences “ZinātMāksla” ietvaros plkst. 13.30–14.30 norisināsies diskusija “Mākslīgais intelekts kultūrā, pētniecībā un izglītībā”, kurā piedalīsies LKA prorektore zinātniskajā darbā un Kultūras un mākslu institūta vadītāja Anda Laķe, "Tilde" mākslīgā intelekta attīstības vadītājs Mārcis Pinne, Latvijas Universitātes Mākslīgā intelekta laboratorijas vadītājs Normunds Grūzītis, mākslīgā intelekta pētnieks un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) doktorants Ēvalds Urtāns, LKA un RTU bakalaura programmas “Radošās industrijas” 3. kursa students Rūdolfs Kivlenieks. Diskusiju moderēs Kultūras un mākslu institūta atvērtās zinātnes stratēģijas koordinatore Luīze Frančeska Dakša.
17. MAIJS | 17.30 – 22.00 |
Konferences noslēgumā, plkst. 17.30–22.00 LKA (Ludzas iela 24) dārzā sadraudzībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studējošo pašpārvaldēm notiks LKA studējošo pašpārvaldes organizētais dzejas simpozijs “Starp diviem krastiem un trīs mākslas veidu plūdiem”. Dzejas simpozijā augstskolu studenti un draugi pieskandinās dārzu ar dzejas vārsmām un instrumentālo mūziku, paralēli atdzīvinot betona sienas, kas to ieskauj. Sienu apgleznošanā tiks aicināti piedalīties arī notikuma vērotāji, citi studenti un LKA pasniedzēji.
Par godu LKA Satversmes pieņemšanas gadadienai,18. maijā notiks LKA kolektīva izbrauciens ar plostu Gaujas plostnieku pavadībā. Svinot Akadēmiju, LKA kolektīvs iepazīs jaunu pieredzi, atklājot Gaujas plostnieku prasmes, kas tikai pavisam nesen ir iekļautas UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā kā nozīmīga Latvijas Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtība.
09.05.2022
20. un 21. maijā Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Stāmerienas pili un Gulbenes novada pašvaldību organizēs divu dienu radošo rezidenci “Stāmerienas pils attīstībai”. LKA studenti kopā ar pasniedzējiem dosies radošajā rezidencē uz Stāmerienas pili, lai radošās un pētnieciskās aktivitātēs izstrādātu projektu ieceres, kas būtu īstenojamas, plānojot Stāmerienas pils kā nozīmīgas Latvijas un Eiropaskultūrtelpas attīstību, pozicionējot pili kā unikālu tūrisma objektu, kā arī pievēršoties ar pili saistītā kultūras mantojuma izpētei un tā komunikācijas iespējām.
Radošā rezidence norisināsies studējošo konferences “ZinātMāksla” ietvaros, astoņām studentu grupām pasniedzēju – mentoru – vadībā darbojoties pie konkrētu ideju attīstīšanas, kuru uzmanības centrā būs Stāmierienas pils vēsture un attīstība, kultūras mantojums un sadarbība ar vietējiem iedzīvotājiem.
Mākslas vēstures pasniedzēja Zane Grigoroviča kopā ar studentiem ir uzsākuši izpētes procesu, pievēršoties Stāmerienas pils interjeram, apskatot vēsturiskās Stāmerienas pils interjera izmaiņas. Apkopojot informāciju publicētajos materiālos komanda rezidences noslēgumā plāno prezentēt dažādus telpas interpretācijas veidus.
“Kultūras mantojuma pārvaldības un komunikācijas” maģistrantūras 2. kursa studenti un programmas vadītāja Elīna Vikmane sadarbībā ar pils interjera pētniecības grupu radīs mantojuma izpētē balstītu potenciālās ekspozīcijas ideju, izmantojot ekspozīciju kā kultūras mantojuma interpretācijas rīku.
Stāmerienas vārds bieži izskan saistībā ar stāstiem un leģendām par Džuzepes Tomazi di Lampedūzas viesošanos pilī. Viena no leģendām vēsta, ka pie sava vienīgā un pasaules slavu ieguvušā romāna “Gepards” viņš sācis strādāt tieši šeit. LKA topošie režisori Elmāra Seņkova vadībā pētīs autora iedvesmas avotus, centīsies iejusties varoņos no romāna un filma “Gepards”, kā arī meklēs vidi un vietas, kas spēj iedvesmot viņus nākotnes projektiem un vīzijām.
Lai padziļinātāk izprastu Stāmerienas pils stāstus un vēsturi starpkultūru saskarsmes kontekstā, Starpkultūru komunikācijas un svešvalodu katedras pasniedzējas Luīze Frančeska Dakša un Signe Bahšteina kopā ar “Starpkultūru sakari” studentiem iepazīsies ar itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas un vācbaltiešu psihoanalītiķes Aleksandras Alises fon Volfas epistulāru, tulkojot tekstus no itāļu, vācu un franču valodām.
Savukārt “Kultūras un mākslu studiju” bakalauru studiju 1. kursa studentu grupa kopā ar pasniedzēju Raimondu Briedi mēģinās atbildēt uz jautājumu – kas spēj piesaistīt jauna cilvēka uzmanību Stāmerienai un tās apkārtnei; kāda veida stāsti var veidot un padarīt krāsaināku Stāmerienas uztveri gan vietējiem iedzīvotājiem, gan apmeklētājiem.
Līdzās uzdevumiem, kas saistās ar Stāmerienas kultūras mantojumu un tā interpretāciju, “Kultūras socioloģijas un menedžmenta” un “Radošo industriju” studenti kopā ar pasniedzējām Andu Laķi un Agnesi Hermani strādās pie pils mārketinga attīstīšanas, plānojot, kā paplašināt Stāmerienas pils apmeklētāju loku, kā piesaistīt vairāk tūristu, kādus mārketinga instrumentus un kanālus izmantot. Tāpat tiks “meklēts Stāmerienas zelta pods” jeb identificētas iespējas, kā pilij nopelnīt, izmantojot vietas resursus.
“Kultūras socioloģijas un menedžmenta” 3. kursa studentu iecerētais projekts “Ceļojums uz utopiju” norisināsies Stāmerienas pilī 2022.gada vasarā, apvienojot dzīvesstāstu pētniecību, pētniecībā balstītu mākslu un jaunu mākslas darbu radīšanu. Projektā piedalīsies 9 jaunās mākslinieces, kā arī paredzēta Gulbenes novada pašvaldības un uzņēmēju iesaiste ar mērķi veicināt vietējās kopienas kultūras dzīves attīstību. Tiks padziļināti pētīts Stāmerienā dzimušā tēlnieka Edvarda Liedskalniņa dzīvesstāsts. Īpašs uzsvars likts uz Floridā izveidotās Koraļļu pils būvniecības pētniecību un iemesliem, kas pamudinājuši un iedvesmojuši E. Liedskalniņu to izveidot.
Maijā Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) piedāvās plašu un daudzveidīgu notikumu programmu, kas prezentēs studentu pētnieciskās aktivitātes studiju procesa ietvaros, LKA pētījumu projektu rezultātus un jaunās pētnieciskās ieceres, aicinot kultūras un mākslas procesos ieinteresētos visdažādākajos veidos iepazīt LKA īstenotā pētniecības procesa starpdisciplinaritāti un daudzpusību. LKA var lepoties ar ļoti augstu studentu iesaistes līmeni zinātnes procesos un aktivitātēs, tāpēc liela daļa no plānotajiem notikumiem atklās tieši bakalaura, maģistra un arī doktora studentu pētniecības rezultātus. Notikumi norisināsies gan klātienē, gan tiešsaistē (facebook.com/LKAkademija) un būs pieejami interesentiem bez maksas.
Visa mēneša garumā LKA Facebook lapā norisināsies lekciju cikls “Zinātne tiešsaistē”, piedāvājot interesentiem uzzināt vairāk par 2021./2022. studiju gada ietvaros tapušajiem LKA pētnieciskajiem projektiem*, ko īsteno LKA doktorantūras studenti. Cikla ietvaros norisināsies 5 tematiskās lekcijas:
Par godu LKA Satversmes pieņemšanas gadadienai,18. maijā, plkst. 15.00 ikvienam būs iespēja LKA Facebook lapā attālināti piedalīties profesora Raimonda Brieža lekcijā, kas būs veltīta LKA goda profesoram un studentu iemīļotajam pasniedzējam Gunāram Bīberam.
19. maijā no plkst. 10.00 līdz 16.00 Ludzas ielas 24 zālē norisināsies LKA starpdisciplinārā studējošo konference “ZinātMāksla”, aicinot uz diskusijām, sarunām un referātiem par LKA bakalaura un maģistra līmeņa studentu uzmanības centrā nonākušajām pētnieciskajām tēmām, kas arī novērtētas kā labākās pētnieciskās ieceres noslēguma darbos un saņēmušas snieguma stipendijas darbu izstrādei. Izskanēs referātu prezentācijas tāds tematiskajos blokos kā Audiovizuālā un skatuves māksla, Kultūras mantojums un kultūrpolitika, Kultūras mārketings un menedžments. Konferences ietvaros tiks prezentēts studentu pilotprojekts Valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” ietvaros studiju kursā “Kritikas seminārs” (vada prof. Līga Ulberte) – “Kritikas valoda: vārdnīcas mēģinājums”. Konferences norisei būs iespēja sekot līdzi arī tiešsaistē, LKA Facebook lapā un Youtube kanālā.
Savukārt 20. un 21. maijā studenti kopā ar LKA pasniedzējiem dosies radošajā rezidencē uz Stāmerienas pili, lai radošās un pētnieciskās aktivitātēs izstrādātu projektu ieceres, kas būtu īstenojamas, plānojot Stāmerienas pils kā nozīmīgas Gulbenes novada kultūrtelpas attīstību, pozicionējot pili kā unikālu tūrisma objektu, kā arī pievēršoties ar pili saistītā kultūras mantojuma izpētei un tā komunikācijas iespējām.
11. un 27. maijā izskanēs arī pēdējās epizodes raidieraksta #LKArunā tematiskajā sadaļā “Zini vai pēti!”, pievēršoties digitālajām inovācijām un to pielietojumam muzeju nozarē Latvijā, kā arī apskatot kultūras dažādās lomas un ietekmes.
13. maijā plkst. 15.00 sezonas noslēgumu piedzīvos arī sarunu platforma “Ceļā”, piedāvājot iespēju skatītājiem uzzināt vairāk par Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” projektu "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide". LKA pētnieku darba grupa (Lolita Ozoliņa, Rūta Muktupāvela, Ieva Vītola, Juris Urtāns, Jānis Meinerts un studenti) projekta ietvaros izzinās pilskalnu ainavu, tās nozīmi un izmaiņas, pētījumus veicot galvenokārt Ziemeļlatgalē, Pētījuma gaitā, izmantojot ainavu arheoloģijā un reģionālo pētījumu praksēs balstītu pieeju, tiks rekonstruēta un analizēta Baltinavas pilskalnu arheoloģiskā ainava. Pētījuma mērķis ir izprast reģiona telpisko struktūru aizvēsturē, proti, kā ģeogrāfiskā telpa tika izmantota saimniecībā, kādas kulturālas nozīmes tai tika piešķirtas, kā tā atspoguļoja to apdzīvojušās sabiedrības sociālās struktūras un kā pati telpa ietekmēja tajā dzīvojošo sabiedrību.**
Konference “ZinātMāksla” ir atvērta dažādībai, pretrunīgiem, negaidītiem secinājumiem, paradoksālām atziņām, pie kurām nonākam savas zinātniskās un mākslinieciskās darbības rezultātā. Galvenais, lai referāts, deja, skaņdarbs, filma vai attēls uzrunātu, rosinātu radošo un pētniecisko iztēli un, protams, aicinātu diskutēt.
Konferenci organizē Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs, radošā rezidence notiek sadarbībā ar Stāmerienas pili un Gulbenes novada pašvaldību.
* Pētījumi tiek īstenoti LKA finansēto pētniecības projektu ietvaros. Vairāk: https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/lka-finansetie-petniecibas-projekti/
** Projekts "Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide" (Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) tiek īstenots Valsts pētījumu programmas "Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai " ietvaros un to finansē Latvijas Zinātnes padome.