Šobrīd LKA nenotiek intensīva un regulāra praktikantu uzņemšana, jo nav pastāvīgu brīvu vietu praktikantiem un papildus darbiniekiem. Tomēr pie mums (gan galvenajā ēkā Ludzas ielā, gan Zirgu pastā, gan Kino muzejā un Smiļģa mājā) vienmēr kaut kas notiek un darba netrūkst. Ja vēlies palīdzēt mūsu darbā un savu praksi īstenot tieši šeit, kā arī Tev ir skaidra ideja – kur un ko, kādā jomā vēlies darīt, mēs tikai priecāsimies un esam vienmēr atvērti sarunām un risinājumiem, kas izdevīgi un patīkami kā Tev, tā mums. |
Ja Tevi interesē prakses iespēja Latvijas Kultūras akadēmijā, sazinies ar LKA prakšu koordinatoru.
Šī gada vasarā Akadēmija pirmo reizi uzsāka sadarbību ar Pasaules brīvo latviešu asociāciju (PBLA) un Amerikas latviešu asociāciju (ALA), iesaistoties praktikantu uzņemšanas projektā. ALA Kultūras un Izglītības nozare aicināja jauniešus pieteikties vasaras prakses programmās Latvijā, dodot iespēju uzlabot latviešu valodas iespējas, iepazīt savu senču dzimteni un kultūru, pavadīt laiku un iepazīt cilvēkus Latvijā, paralēli papildinot profesionālās iemaņas. Programmas dalībniekiem tika piešķirta stipendija 2500 ASV dolāru apmērā, kas bija paredzēti ceļa un uzturēšanās izdevumu segšanai Latvijā. Stipendijas nosacījumi - stipendiātam Latvijā savā prakses vietā sešu līdz astoņu nedēļu laikā jānostrādā vismaz 150 darba stundas.
2015.gadā praktikantus no ASV uzņēma Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Mazsalacas novada Kultūras centrs, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Rundāles pils muzejs, Nacionālais kino centrs, Turaidas muzejrezervāts, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Pasaules brīvo latviešu apvienība, Latvieši pasaulē (LaPa) muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs.
Akadēmija jūnijā uzņēma Sarmu, dodot praktikantei iespēju ne tikai palīdzēt Studiju departamenta darbā, bet arī apmeklēt Akadēmijas studentu jaunrades darbu izrādes, piedalīties Latvijas Kino muzeja darbā. Praktikantes uzņemšanā un koordinēšanā LKA piedalījās Aija Lūse, Monta Kononova, Agnese Treimane, Zane Balčus, Anda Laķe.
Lūk, pašas Sarmas pārdomas par Latvijā un Akadēmijā piedzīvoto:
“Mans Latvijas ceļojums sākās 3. jūnijā, kad es izlidoju no Toronto lidlauka. Pēc apmēram divpadsmit stundām es braucu ar taksīti uz dzīvokli Pārdaugavā. Es biju sajūsmināta būt atpakaļ Latvijā, bija grūti ticēt, ka es patiešām tur biju. Pirmās dažās dienās es pieradu pie pilsētas, sāku strādāt Latvijas Kultūras akadēmijā 5. jūnijā.
Akadēmijā mani sagaidīja Agnese Treimane, kura strādā kā studiju programmu padomes lietvede. Mēs iepazināmies viena ar otru un tad izplānojām darba grafiku ar 150 darba stundām. Tas bija ļoti izpalīdzīgi, jo es zināju, tieši kad man bija domāts strādāt un kad man bija brīvdienas. Kultūras akadēmijai ir vairākas ēkas: skola, Zirgu pasta teātris, Kino muzejs Vecrīgā un Eduarda Smiļğa teātra muzejs Pārdaugavā. Man bija iespēja strādāt visās vietās.
Es akadēmijā pārsvarā tulkoju jauno skolas interneta lapu no latviešu uz angļu valodu. Es arī sadarbojos ar citiem strādniekiem un palīdzēju skolai ar vairākiem darbiem, piemēram, kodēt aptaujas Excel programmā datorā un salikt, un siet diplomus. Par cik Kultūras akadēmijā daudzi studenti mācās par mākslu, man bija iespēja baudīt viņu darbus. Es redzēju teātrus, horeogrāfu prezentācijas, filmas un maģistra darbu aizstāvēšanas runas.
Eduarda Smiļğa muzejā es nodarbojos ar kino arhīviem. Tur man parādīja vērtīgus un vecus filmēšanas aparātus, filmu skices, bildes, filmu kostīmus utt. Es saliku filmu arhīvu alfabētiskā kārtībā. Šis bija ļoti interesanti, jo šinī darbā bija tik daudz vērtīgu un vēsturisku tautas mantu. Piemēram, es redzēju, ka gandrīz visiem darbiem bija atļauja no PSRS vadības. Tas bija ļoti interesanti man, jo es esmu mācījusies daudz par Latviju, kad viņa bija zem PSRS varas. Man bija prieks strādāt un iepazīties ar citiem cilvēkiem, kuri arī runā latviski!
Kamēr es pavadīju vasaru Latvijā, man arī bija burvīga iespēja ceļot. Ielīgošanu es nosvinēju Vītolniekos, Jāņus es nosvinēju Dzegužkalnā. Es arī piedalījos pirmajā Latvijas 2x2 nometnē, kur es sadraudzējos ar daudziem latviešu jauniešiem. Bija tik forša nedēļa!
Kad šī burvīgā vasara nāca uz beigām, bija mazliet bēdīgi atgriezties atpakaļ Amerikā. Es esmu patiešām pateicīga, ka man bija iespēja dzīvot un strādāt Latvijā. Man bija iespēja atrast ko latvietība nozīmē man, izmantot un uzlabot manu latviešu valodu, kļūt patstāvīgākai un drošākai sabiedrībā, un arī atrast pašai sevi. Ļoti pateicos ALAi par piešķirto stipendiju un neaizmirstamo piedzīvojumu Latvijā! ”
Foto: Sarma Miller
8.oktobrī asoc.prof. A. Laķe un prakšu koordinatore A. Treimane apmeklēja pateicības pasākumu PBLA pārstāvniecībā, kur ar projekta organizatoriem un projektā iesaistīto prakses vietu pārstāvjiem pārrunāja projekta norisi un vienojās par turpmāku sadarbību praktikantu uzņemšanā.
Foto no pasākuma:
Vairāk informācijas par programmu: http://www.alausa.org/lv/alas-nozares/kulturas-nozare/vasaras-darbi-latvija/
2016. gadā Akadēmija turpināja dalību Pasaules brīvo latviešu asociācijas (PBLA) un Amerikas latviešu asociācijas (ALA) vasaras prakšu projektā, aprīlī un maijā praksē uzņemot Ariānu Ūli, kas mums palīdzēja Studiju departamenta darbā, Akadēmijas mājaslapas uzlabošanā, LKA 25 gadu jubilejas pasākumu rīkošanā, Zinātniskās pētniecības centra pētnieciskajā darbā un vēl daudz ko citu.
Pašas Ariānas stāsts par viesošanos Latvijā ir šāds:
Ierados Rīgā piektdien, 22. aprīlī, no Budapeštas, kur studēju vienu semestri. Kad nolaidos lidostā, un dzirdēju “Esiet sveicināti Rīgā!”, man asaras saskrēja aiz priekiem - beidzot biju zemē, kur varēju valodu saprast! Nedēļas nogale man ļāva iejusties dzīvoklī, satikt dažus draugus un pierast pie Rīgas ritma. Laimīgā kārtā, ģimenes draugi man ļāva palikt savā skaistā dzīvoklī - tātad man nebija sarežģīti atrast dzīves vietu. Tas bija Rīgas centrā, Lāčplēša ielā. Varēju gan staigāt uz darbu, gan braukt ar trolejbusu.
Pirmdien sāku savu prakses darbu Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA). Jau pirmā dienā man bija iespēja novērot, kā darbs “kultūras pasaulē” tieši izskatās. Piebiedrojos gan HABITUS, gan Baltiešu dziesmu svētku komiteju sēdēs. Piecās nedēļās nodarbojos ar vairākiem darbiem studiju departamentā - tulkoju vairākas daļas akadēmijas mājas lapai no latviešu uz angļu valodas, rakstīju intervijas transkripciju, sakopu studentu atzīmju lapas un kārtoju kursu sarakstus databāzē. Arī palīdzēju akadēmijai sagatavoties vairākiem pasākumiem: Valpurģiem, 25. gadu jubilejas atklāšanas sēdei, ZinātMākslu konferencei un salidojumam. Mani visvairāk iespaidoja jubilejas atklāšanas sēde. Vairāki godātie viesi bija sabraukuši apsveikt akadēmiju 25. jubilejā - Valsts prezidents Raimonds Vējonis, bijušā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kultūras ministre Dace Melbārde un Raimonds Pauls! Tur gan jutos, ka sēdēju starp Latvijas slavenībām! Jubilejas atklāšanas laikā arī tika cept svinīga maize, un visi svarīgie viesi, kas apsveica akadēmiju, arī iespieda zīmīti maizes kukulī, lai simbolizēt labu laimi un ražu akadēmijai!
Kā kultūras antropoloģijas studente, es ļoti baudīju iespēju strādāt akadēmiskajā vidē. Kaut gan es pate stundas akadēmijā neapmeklēju, mani iedvesmoja būtu starp kultūras teoristiem un cilvēkiem, kuri ir nonākuši kultūras profesijās Latvijā. Gan jau jāpadomā, ko darīšu pēc bakalaura grāda saņemšanas…
ALA prakses programma piedāvā ne tikai iespēju strādāt Latvijā, bet arī iespēju piedzīvot ikdienas dzīvi Rīgā. Mans ikdienas rutīns bija diezgan vienkāršs - paēdu brokastis, nostrādāju no 9:30 līdz apmēram 4:00, atpūtos dzīvoklī, gatavoju pašai sev vakariņas, tad kādreiz satikos ar draugiem vakaros. Ap maija beigām, daži citi praktikanti arī ieradās Rīgā, un tad gan bija vairāk iemesļu baudīt nakts dzīvi Rīgā. Brīvdienās mēs tipiski satikāmies vakariņās, un gandrīz vienmēr nonācām pie Folkkluba Alas. Pate uz savu roku arī apmeklēju Nacionālo mākslas muzeju, Stūru mājas muzeju un vairākus tirdziņus Rīgā - iesaku apmeklēt cik vien daudz var!
Es nosvinēju dzimšanas dienu kamēr biju Eiropā, un to svinēju ārpus Rīgas. Ar draudzenēm ceļojām uz Tallinu, tad uz Helsinkiem baudīt koncertu. Kaut gan es drusku ceļoju kamēr studēju Budapeštā, man vēl tomēr pārsteidz, cik viegli ir ceļot Eiropā. Es spēju izbaudīt divas jaunas valstis vienā nogalē! Vēl viena mīļa atmiņa ir saistīta ar koncertu. Savā priekšpēdējā vakarā, man bija iespēja uzstāties Folkkluba Alā ar savām draudzenēm kā “All Folked Up” grupa. Man jau no paša sākuma tas bija “Latvijas sapņu sarakstā,” un esmu tik pateicīga un laimīga, ka tas piepildījās!
Šīs piecas nedēļas Latvijā bija vienreizējas. Esmu bezgalīgi pateicīga ALA prakses programmai, īpaši Līgai Ejupai, ka tādu piedzīvojumu un pieredzi piedāvā. Milzīgs paldies akadēmijai, ka mani tik sirsnīgi uzņēmāt! Līdz nākamai reizei, Latvija!