Andris Dadzītis
Es izvēlējos ERASMUS+ studiju mobilitātes programmu, jo uzskatu, ka tā ir laba iespēja iegūt jaunu pieredzi, saprast, kā notiek studijas ārpus Latvijas mācību iestādēm, kā arī iespēja iegūt jaunus draugus un sastapt studiju jomas kolēģus, iegūt profesionālu izaugsmi un mācīties no ārvalstu kino jomas profesionāļiem.
Pirms mobilitātes ar uzņemošo augstskolu man nebija nekādas pieredzes, ERASMUS+ mobilitātē devos pirmo reizi. Ar nosūtošo augstskolu, Latvijas Kultūras akadēmiju, pirms mobilitates bija divu gadu studiju mācību pieredze. Dodoties mobilitātē, nosūtošajā augstskolā studēju Audiovizuālo mākslu (Operatora māksla) 3. Bakalauru kursā.
Ļoti iepriecināja Selēzijas Universitātes pasniedzēji, kas uzņēma studentus ļoti silti, laipni, vienmēr centās palīdzēt jebkādos jautājumos un bija ļoti atsaucīgi. Arī studiju daļas personāls bija ļoti laipns un izpalīdzīgs. Visas ERASMUS+ studijas Selēzijas Universitātē Radio un Televīzijas fakultātē notika angļu valodā. Lai gan dažu pasniedzēju angļu valodas līmenis nebija labākais, tomēr nevar neatzīmēt viņu centību un kopumā viss bija saprotams.
Radio un Televīzijas fakultātes ēka ir jauna, moderna un interesanta. Visas lekcijas norisinājās modernās telpās ar mūsdienīgu aprīkojumu. Atrasties klasē bija ērti un patīkami. Fakultātē ir neliela, bet plaša bibleotēka. Gaitenī, kur studenti pavada brīžus starp nodarbībam, ir ērti galdi ar krēsliem, daži lieli, mīksti dīvāni, kuros var atpūsties, kā arī vairāki mīkstie maisi sēdēšanai. Universitāte ir aprīkota ar lielu, modernu kinoteātra telpu, kur studenti aplūko savus uzfilmētos darbus. Atrodoties tajā, liekas, ka atrodies īstā kinoteātrī. Universitāte aprīkota ar vairakām labierīcībām, kurās vienmēr ir tīrība un kārtība, un papīra dvieļu dvieļu kastē NEKAD netrūkst. Universitātē ir milzīgs filmēšanas paviljons, pietiekošs daudzums filmēšanas tehnikas. Pirmajā stāvā atrodas arī montāžas telpa. Lai gan universitātē ir tikai četras darba stacijas, tās ir aprīkotas ar visu nepieciešamo un gandrīz nekad visas nav aizņemtas.
No visām nodarbībām man visvairāk patika darbnīcas. Tajās bija iespēja pastrādāt ne tikai teorētiski, bet arī fiziski. Kā operators, es vienmēr novērtēju kvalitatīvu praktisko darbu. Ļoti labi bija tas, ka pasniedzēji vienmēr atradās uz vietas un deva padomus filmēšanas procesā, ieteica lietas, kas uzlaboja filmējamo materiālu un filmēšanas vidi kopumā. Darbnīcās Universitāte nodrošināja ar vairākiem cilvēkiem, kas strādāja tikai ar gaismām. Vienā no darbnīcām tie bija profesionāli gaismotāji, otrajā darbnīcā tie bija Poļu studenti, kuriem arī ir liela pieredze šajā jomā. Kā operatoram man bija ļoti ērti un viegli strādāt ar šiem cilvēkiem un šādos apstākļos. Es teicu viņiem, kur un kādas gaismas man nepieciešamas, bet pats varēju turpināt strādāt ar citām operatora lietām. Kā arī, šīs darbnīcas mani vairāk satuvināja tieši ar Poļu studentiem.
Esot ERASMUS+ studiju mobilitātē Polijā man bija lieliska iespēja pastrādāt ar tehnisko aprīkojumu, ar kuru es līdz šim nebiju strādājis, kas ir milzīgs pluss manā akademiskajā mācību jomā un darbā. Mani personiskie ieguvumi ir tādi, ka es iemācījos labāk sastrādāties ar cilvēkiem un adoptēties kopīgam grupas darbam.
Paralēli mācībām ERASMUS+ studiju mobilitātes laikā nācās arī apmeklēt daudzus atpūtas un jauniešu uzturēšanās vietu kompleksus, pavadīt daudz laika ar ārvalstu studentiem un iepazīt daudzus interesantus cilvēkus. Šie brīži palika atmiņa kā ļoti spoži, jauri un prieka pilni momenti.
Studentiem, kuri plāno doties ERASMUS+ studiju mobilitātē, es varu ieteikt ļoti kārtīgi padomāt, uz kurieni doties un kā pavadīt brīvo laiku ārpus studijām. Jo realitātē pašu nodarbību nebija tik daudz, cik to ir Latvijas Kultūras akadēmijā un lielu daudzumu no sava laika ir iespēja pavadīt ar jaunajiem draugiem, jaunās vietās, izklaidējoties, ceļojot apkārt, iepazīstot apkārtējo kultūru un ko tā piedāvā. Līdz ar to, ļoti labi būtu, jau iepriekš zināt vismaz daļu no saviem galamērķiem, esot ārvalstīs.
Ļoti iesaku pirms došanās ERASMUS+ studiju mobilitātē iepazīties ar visiem dokumentiem, kas ir pieejami sakarā ar studijām un dzīvošanu ārzemēs. Tas arī attiecas uz viesu mājām, vai kopmītnēm, kurās būs iespēja dzīvot. Kā arī ļoti svarīgi atrast un rezervēt dzīvošanas vietu jau laicīgi un apsvērt visas iespējas, pirms veikt rezervēšanu. Iesaku arī palasīt un iepazīties ar valsts, uz kuru dodaties, elemtārākos noteikumus un likumus, kurus nepieciešams zināt, esot ārvalstīs.
Agnese Šķēle
Lēmums piedalīties studiju mobilitātē bija ļoti spontāns. Jau ilgāku laiku dzīvoju ar sajūtu, ka vēlos savā dzīvē kaut ko mainīt, jo biju iestrēgusi rutīnā. Kad viena no kursabiedrenēm izstāstīja par savu studiju mobilitātes pieredzi, es pēkšņi sapratu, ka tā varētu būt lieliska iespēja, ko izmantot, kamēr vēl studēju, kā arī iegūt jaunu pieredzi un zināšanas internacionālā vidē. Pirms vairāk kā gada, nokļūšana Islandē šķita kā neaizsniedzams sapnis, kas eksistē tikai manās visticamāk nepiepildāmajās vēlmēs. Tāpēc biju patīkami pārsteigta, ka pastāv iespēja doties studēt arī uz Islandi.
Sadarbība gan ar nosūtošo, gan uzņemošo augstskolu vērtēju ļoti pozitīvi. Gatavojoties mobilitātei gan nosūtošā, gan saņemošā augstskola bija ļoti atsaucīgas un ātri reaģējošas uz radušajiem jautājumiem. Mobilitātes laikā nebija tik ļoti nepieciešama palīdzība no nosūtošās augstskolas, jo ar visu teicami tika galā Agireiri universitātes Erasmus+ koordinators. Agireiri universitātes personāls ir ļoti izpalīdzīgs un atsaucīgs, neviens neatteiks palīdzību, kad radies kāds jautājums un ar savu pozitīvo attieksmi liek justies kā mājās.
Daudzi noteikti uzskata, ka galvenais iemesls, kādēļ kāds izlemtu doties studēt uz Islandi ir tās brīnišķīgā daba, taču man ārkārtīgi svarīgi bija arī tas, ko akadēmiski man spēj piedāvāt uzņemošā augstskola. Agireiri universitāte nepiedāvāja tik plašu studiju priekšmetu izvēli kā būtu gribējies. Tomēr mani izvēlētie priekšmeti bija ļoti interesanti un aptvēra vairākas sfēras- vēsturi, filozofiju, socioloģiju, psiholoģiju. Tās arī bija atbilstošas studiju programmai, kurā mācos Latvijas Kultūras akadēmijā.
Varu teikt, ka pateicoties šai mobilitātei esmu ieguvusi daudz- gan jaunas zināšanas un pieredzi studējot internacionālā vidē, iepazīstot Islandi un tās kultūru, gan arī daudz jaunus draugus no dažādām pasaules valstīm, ar kuriem sazinos vēl pašlaik. Tāpat domāju, ka esmu kļuvusi pārliecinātāka par sevi un savām spējām, nebaidos piedalīties spontānos piedzīvojumos.
Spilgtākie iespaidi dzīvojot Islandē nepārsteidzoši ir saistāmi ar tās dabu. Spēju izjust īstu mieru, atrodoties tik pasakainā vietā kā Islande. Apkārtesošā daba iedvesmoja, aizkustināja, lika brīnīties, kā arī priecāties par dzīvi un ļauties pārdomām. Tā kā Islandē dienas bija īsas un izklaides iespējas ļoti ierobežotas, nācās rīkoties radoši, lai tumšajā ziemas laikā nekļūtu garlaicīgi. Taču tā nebija problēma, jo bija ļoti viegli iedraudzēties gan ar vietējiem, gan pārējiem ārzemju studentiem un kopā ar viņiem kvalitatīvi pavadīt laiku.
Studentiem, kuri plāno doties studiju mobilitātē uz Islandi, pirmkārt, vēlētos ieteikt iegādāties apģērbu, kas būtu atbilstošs skarbajiem Islandes laikapstākļiem, jo tie mēdz mainīties teju minūtes laikā. Dzīvojot Islandē nākas saskarties ar ļoti lielām izmaksām ēdienam, sadzīves lietām un izklaidēm. Diemžēl ar stipendiju var nepietikt, lai izdzīvotu, tādēļ labāk pirms braukšanas izvērtēt, vai ir iespējami papildus finansu līdzekļi, kas nodrošinātu pilnvērtīgu mobilitātes pieredzi. Lai arī studijas Islandē ir dārgs prieks, domāju, ka tas noteikti ir tā vērts! Pēc visa piedzīvotā varu apgalvot, ka nauda nespēj atsvērt to, cik vērtīga ir bijusi šī pieredze.
Tas ir pavisam neticami, ka pirms pāris gadiem pavisam neviļus sapņoju ar atvērtām acīm, sevi iztēlojoties kāpjam kalnos Islandē, un tad, pateicoties Erasmus+ programmai un Latvijas Kultūras akadēmijai, šis sapnis kļuva par realitāti, par ko esmu neizsakāmi pateicīga un ieteiktu visiem studentiem izmantot šo lielisko iespēju, dodoties studiju apmaiņā. Tas būs īsts piedzīvojums un atmiņas, ko atcerēties visu mūžu!
Anta Ancveriņa
Latvijas Kultūras akadēmijā studēju starpkultūru sakarus, tāpēc jau uzsākot studijas zināju, ka došos apmaiņas programmā, lai iepazītu un baudītu kultūru, par kuru tiek mācīts akadēmijas sienās. Kaut arī studiju programma paredz starpkultūru komunikācijas veidošanu ar Nīderlandi un Vāciju, mūsu kursa vieslektors bija no Beļģijas, tāpēc ieskats arī beļģu kultūrā kļuva ne mazāk nozīmīgs. Vēlējos papildināt arī nīderlandiešu valodas zināšanas. Mani ieintriģēja flāmu valoda, Beļģijā lietotais nīderlandiešu valodas dialekts, kas šķita saistošāks par Nīderlandē esošo.
Pirms došanās mobilitātē, neskaidrības radīja Gentes universitātē izvēlēto lekciju saraksts, kas kļuva apskatāms tikai aizbraucot uz Genti. Vairāki iepriekš plānotie kursi pārklājās, tāpēc nācās plānot no jauna. Uzņemošā universitāte piedāvāja iespēju divu nedēļu laikā apmeklēt dažādas lekcijas, iepazīties ar to saturu un pēc šīm divām nedēļām dot gala atbildi par izvēlētajiem kursiem, kas tika apstiprināta no nosūtošās augstskolas puses. Komunikācija gan ar nosūtošo, gan uzņemošo augstskolu notika veikli, jautājumi un neskaidrības tika veiksmīgi atrisinātas, kā arī saņēmu atbalstu no nosūtošās augstskolas puses mirkļos, kad gāja grūti.
Studijas Gentes universitātē sniedza iespēju paplašināt savu redzesloku ne tikai Beļģijas robežās, bet arī pasaules mērogā. Izvēlētie kursi viens ar otru it kā savijās un veidoja plašāku izpratni par pasaules vēsturi un šobrīd pastāvošo valstu attiecībām kopumā, iekļaujot tādus nozīmīgus aspektus kā politiku, ekonomiku, mākslu un kultūru, kas noteikti papildināja akadēmijā gūtās zināšanas. Atšķirīgais mācību process un profesoru sniegums ļāva iegūt citādāku mācību pieredzi, kompetenci un patstāvību. Erasmus+ studiju mobilitāte piepildīja manas cerības par studētās kultūras un valodas tuvāku, izjustāku iepazīšanu, kā arī jaunu kontaktu veidošanu ar cilvēkiem Beļģijā. Veselīgs ieradums, ko atvedu sev līdzi arī atgriežoties Latvijā, ir pārvietošanās ar velosipēdu. Vētra, apledojis asfalts vai lietusgāzes – beļģi sēžas uz riteņa un dodas savās dienas gaitās. Šķiet, ka viens no veiksmīgākajiem pirkumiem Beļģijā bija ūdensnecaurlaidīgs pončo, kas, lietus neskartai, ļāva mērot ceļu uz universitāti, veikalu vai satikšanos, pa ceļam satiekot tādā pašā ietērpā saģērbušos velosipēdu entuziastus.
Mobilitātes laikā Beļģijā dzīvoju kopā ar beļģu studentiem, un biju pārsteigta par apkārt esošo cilvēku interesi par Latvijas kultūru. Lieldienās krāsojām olas ar graudiem un sīpolu mizām. Kopā svinējām vasaras saulgriežus, klausījāmies latviešu līgo dziesmas un pinām vainagus. Šāda svētku svinēšana beļģiem bija kaut kas jauns un neredzēts, tomēr vēlme iesaistīties latviešu kultūrai raksturīgā svinēšanā bija pārsteidzoša un patīkama. Šī bija iespēja ne tikai iepazīt citu mentalitāti, bet arī popularizēt Latvijas kultūru.
Studentiem, kas apsver domu piedalīties un mobilitātē doties uz Beļģiju, iesaku izmantot šo iespēju. Gentes universitāte nav vieta, kur tikai baudīt studentu dzīvi, bet kur sagaida arī nopietns, izaicinošs darbs. Tomēr Gentei piemīt savs vēsturiskais un mūsdienīgais šarms, ko novēlu izjust katram topošajam Gentes universitātes studentam.
Iluta Ēlerte
Domāju - ja ne tagad, tad kad?
Bakalaura grāda studiju laikā Erasmus+ iespēju neizmantoju ne reizi, tagad - maģistra grāda studijas šķita, iespējams, pēdējais brīdis, lai to labotu. Kāpēc tas vispār jālabo? Tamdēļ, ka studijas ārvalstīs ārkārtīgi paplašina skatījumu uz lietu kārtību un to dažādību.
Liela avantūra bija atvadīties no ģimenes uz šo laika posmu, taču, pateicoties labai laika plānošanai un vienai, otrai aviobiļetei, viss ir atrisināms un saujiņa ilgošanās vēl nevienam nav nākusi par sliktu.
No Latvijas aizlidoju septembra sākumā, tad vēl saulainajā Itālijas salā Sicīlijā spoži spīdēja saule un nekas neliecināja par rudens vēsmām, pat nelielajā kalnu pilsētā, salas viducī - Ennā, kurā tad arī īstenoju savu ārvalstu akadēmisko pieredzi. Šeit arī mans pirmais ieteikums - piesakoties mobilitātes braucienā, rūpīgi izvērtēt visas trīs opcijas. Es nebiju izpētījusi gana rūpīgi to, ka Enna gluži neatbilst pirmajai domai, kas iešaujas prātā domājot par Sicīliju. Tā ir kalnu pilsēta, tas nozīmē, ka rudens semestri šeit pavada arī lietavas, mākoņi, stipri vēji un janvārī, februārī arīdzan sniegs. Siltākas drēbes un vilnas zeķes būs labi sabiedrotie.
Uzņemošā augstskola bija laipna, draudzīga un izpalīdzīga cik vien ir tās rocībā. Semestris gan sākas un beidzas nedaudz vēlāk kā Latvijā, tāpat, jārēķinās ar rāmu notikumu gaitu, tai skaitā kavēšanos un augstu varbūtību, ka izmaiņas studiju grafikā būs norma. Šeit var aizmirst par punktualitāti un iemācīties pacietību.
Otrais ieteikums ir cītīgi mācīties itāļu valodu, kaut tik daudz, lai noderētu ikdienas vajadzībām, jo tikai ar angļu valodu šeit sveikā cauri netikt - sen zināms, ka itāļi ir savas valodas patrioti un arī uz salas tas nav izņēmums.
Man braucienā līdzi devās suns, šeit seko trešais ieteikums - ar dzīvnieka iemīļoto barību labāk laikus nodrošināties, jo Sicīlijā tā ir teju divas reizes dārgāka kā Latvijā, patiesībā tas attiecas uz jebkuru produktu, kas saistīts ar mājdzīvniekiem. Tāpat, ja plānots doties kopā ar dzīvnieku, tad ļoti savlaicīgi jāsāk meklēt mājvietu - astainie draugi daudzviet mājokļos nav vēlami.
Laiks, kas pavadīts šajā mobilitātes braucienā, attaisnoja manas cerības par iegūto starptautisko pieredzi, vienlaikus sagādāja vilšanos mācību priekšmetu izvēles dēļ - no izvēlētajiem priekšmetiem, kas bija šajā laikā jāstudē, tikai puse deva prieku, gandarījumu un padziļinātas jaunas zināšanas. Tamdēļ noslēdzošais ieteikums - allaž izvērtēt savu jau esošo izglītības bagāžu pret to, ko augstskola var piedāvāt Tev saprotamā valodā.
Iesaku izmantot iespēju dzīvot ārvalstīs un studēt ārpus ierastajām robežām. Pat ja tas mīsies ar gandarījumu un vilšanos, tas būs tā vērts par 110 %, jo internacionālu pieredzi var gūt tikai un vienīgi tajā metoties iekšā!