ZIŅAS

Notiks tiešsaistes seminārs par labbūtības mērīšanas iespējām kultūrā

23.05.2024

Kā iekļaut kultūras dimensiju labbūtības mērījumos? Kā novērtēt Cēsu novadā īstenotā projekta “Nosūtījums uz muzeju” sasniegtos rezultātus? Ar kādiem izaicinājumiem jāsaskaras labbūtības identificēšanā? Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki valsts pētījuma programmas projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai" / CERS ietvaros, turpinot izglītojošu, pētniecisku un radošu aktivitāšu virkni.

27.maijā plkst. 17:30–19:30 aicinām visus interesentus piedalītiestiešsaistes darbseminārā “Kā novērtēt ietekmi? Labbūtības mērīšana kultūrā”.

Seminārā pārskatu par labbūtības mērīšanas problemātiku sniegs LKA Kultūras un mākslu institūta zinātniskā asistente Ance Kristāla, kura FLPP “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint (Nr. lzp-2021/1-0588) ietvaros pēta kultūras saikni ar objektīvo un subjektīvo labbūtību.

Savukārt UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte iepazīstinās ar savu pieredzi projekta “Nosūtījums uz muzeju” īstenošanā, veicinot diskusiju par šādu iniciatīvu nozīmi un to novērtēšanas iespējām. Projekta “Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Baltijas jūras reģionā 2023-2025” ietvaros Cēsu pašvaldībā tiek īstenota programma “Nosūtījums uz muzeju”. Projektā Baltijas jūras valstīs tiek pielāgota un izmēģināta programma "Nosūtījums uz kultūras aktivitātēm" (angļu val. – arts on prescription), kas radīta Lielbritānijā 1990.gados. Tās ietvaros iedzīvotāji no medicīnas vai sociālajiem darbiniekiem var saņemt nosūtījumu uz regulārām kultūras un mākslas nodarbībām grupās, lai tajās uzlabotu savu psiholoģisko labsajūtu. Ir iespējams arī pašnosūtījums, pamatojoties uz cilvēku pašu izjustu nepieciešamību gūt emocionālu atbalstu ne-medicīniskā veidā. Programma ilgst 8 līdz 12 nedēļas, un tās laikā notiek 1–2 iknedēļas tikšanās un mākslas nodarbības.

Lai gūtu pārliecību par programmas pozitīvo ietekmi, projekta starptautiskās pētnieku grupas vadībā tiek veiktas dalībnieku aptaujas un fokusgrupu intervijas. Projekta noslēgumā paredzēta Dienviddānijas Universitātes (Kopenhāgena) pētnieku publikācija par programmas metodoloģiju un sasniegtajiem rezultātiem.

Tiešsaistes darbseminārs “Kā novērtēt ietekmi? Labbūtības mērīšana kultūrā” tiek organizēts ar mērķi veicināt diskusiju un kritiski izvērtēt līdzšinējās pētnieciskās pieejas, kas tiek izmantotas kultūras un radošā sektora ietekmes vērtēšanā, lai paplašinātu redzesloku un zināšanas par metožu piemērojamību. Seminārs notiks latviešu valodā, tam nav nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Seminārs tiek  īstenots projekta  "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai" / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) ietvaros. To finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrijas valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" (2023.–2026.) ietvaros. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.

 

Tiešsaistes darbseminārs

Topic: Seminārs

Time: May 27, 2024 05:30 PM Helsinki

Join Zoom Meeting

https://zoom.us/j/99175135318?pwd=ZFpBNlE2ekZ5RDhkMGVhMitVR0JyZz09

Meeting ID: 991 7513 5318

Passcode: 935245

 

Papildu informācija:

Ieva Zemīte, LKA ieva.zemite@lka.edu.lv

Baiba Tjarve, LKA baiba.tjarve@lka.edu.lv