Sestdiena, 7. septembris, 2024
Informācija par pasākumu
7. septembrī kinoteātra “Splendid Palace” (Elizabetes iela 61, Rīga) Lielajā zālē no plkst. 18.00 līdz pat pusnaktij notiks pasākums “Slēptās vizualitātes/Vizualitātēs slēptais”, kas būs veltīts dziļākai vizuālās domāšanas un redzējumu konstrukciju izpratnei. Pasākumu “Baltās nakts” ietvaros organizē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Nacionālā filmu skola un fonds “MetaMind”.
Latvijas filozofi, režisori, operatori, fotogrāfi, gleznotāji, horeogrāfi un aktieri projekta “Slēptās vizualitātes / Vizualitātēs slēptais” pārskata lekcijās, mērķētos filmējumos un ķermeņkustību attēlojumos, kā arī citos vizualitātes aspektu skaidrojumos un rādījumos apvienos mums raksturīgo vizualitātes vidi, tās izcelsmes kontekstu, atspoguļojot vizuālās domāšanas un tai atbilstošo konstrukciju ģenētiskās pēdas.
Acīmredzamība izsenis pasludināta par patiesības uzticamāko liecinieku. Bet vai tiešām redzam, vai domājam redzam? "Slēptās vizualitātes/Vizualitātēs slēptais" veltīts dziļākai vizuālās domāšanas un redzējumu konstrukciju izpratnei. Parasti vizualitāti saista ar 20. gadsimta beigās pasludināto ”vizuālo pavērsienu,” to aplūko kādā disciplinārā kontekstā vai kā kādu vizuālu izteiksmi – ilustrāciju, izrādi, fotogrāfiju, kino, diagrammu, shēmu vai metaforu.
Īstenībā Rietumu vizualitātes ģenealoģija ir sarežģīta un vēsturiski kultivēta kompleksitāte, kuras pamatā ir kombinēta ķermeņa stāvokļa-redzes-izpratnes koncepcija, kas nosaka redzējumus, domājumus un kustības arī mūsdienās. Izsekojot vizuālo kultūrkonstrukciju prakšu izcelsmei, kas sākotnēji vairāk bija saistītas ar vīziju sagatavošanu, savukārt vēlāk ar to, kas parādās, – izrādēm, prezentācijām, izdomātām tēlu pasaulēm un dažādiem redzējumu paplašinājumiem, var ieraudzīt, kā redzējumu priekšmeti, redzētāji un redzējumi laika gaitā tika pārvērsti par kultūras pamatjēdzieniem. Rodoties attēlu ražošanas un reproducēšanas tehniskajām inovācijām, vizualitātes dramaturģija mazliet izmainījās, papildinot to ar metaredzēšanas vizuālajiem režīmiem, bet pati vizualitātes būtība nav mainījusies – eksistēšana Rietumos saprasta kā kaut kā redzēšana un sevis piedāvāšana citu redzējumiem. Tikai mūsdienās tā jau ir viltīga, pati par sevi nesaprotama un acīm noslēpta. Vienvārdsakot, atmaskojama.
Pasākuma programma:
- 18.00–20.00
- Eksperimentālās metodes vizualitātes modifikācijām kino
- Kino-saruna ar filmparaugiem (Deičs, Dileka, Bīverss, Brekhedžs)
- Daina Teters, Dāvis Sīmanis, Pēteris Krilovs, Jānis Putniņš - 20.00–20.20 Pārtraukums
- 20.20.–22.00 Gustavs Deičs “Šērlija: Realitātes vīzijas” (2013) | 1h 33 min.
- 22.00–22.15 Pārtraukums
- 22.15–00.15 Joss Stellings “Rembrants. 1669. gada portrets" (1977) | 1h 47 min.
No 6. līdz 8. septembrim Rīgas centrā un apkaimēs notiks jau 19. mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Tā laikā Rīgas iedzīvotāji un viesi varēs baudīt dažādus koncertus, performances, instalācijas, izrādes, mākslas projektus, dzeju, dejas, mūziku un daudzus citus pasākumus bez maksas.
Pasākuma norisi atbalsta: Rīgas valstspilsētas pašvaldība