Saucēju koncerts dabā

Sestdiena, 25. jūlijs, 2020


25.07.2020 18:00

Informācija par pasākumu

Sestdien, 25. jūlijā plkst. 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” aicina uz koncertu “Saucējas dzied dabā” Amatas pagasta Ruķeļos, kuru organizē kultūras menedžmenta centrs Lauska. Šis pasākums būs pirmais no trīs koncertu cikla “Akustiskie koncerti Ruķeļkalnā”.

“Koncerts ir neparasts ar to, ka tā būs pirmā Saucēju uzstāšanās brīvā dabā, kurā, sekojot senām latviešu dziedāšanas tradīcijām, kā akustiska telpa tiks izmantota Ruķeļu pakalnu, mežu un gravu spēja vadīt un atstarot dziedātāju radītās skaņas,” stāsta grupas vadītāja Iveta Tāle. “Gan grupas, gan solistu izpildījumā klausītājiem būs iespēja dzirdēt krāšņu tradicionāli dabā dziedamo latviešu tautasdziesmu repertuāru, kas saistīts ar pavasara un vasaras gadskārtu un darba ieražām, kā arī ar īpašajām dziedāšanas tradīcijām. Brīvi pārvietojoties ainavā, klausītāji paši varēs kļūt sev par skaņu režisoriem un atrast vietas, kurās skanējums ir visizteiksmīgākais.”

Pirms koncerta Iveta Tāle īsi pastāstīs par latviešu dabā dziedāšanas tradīcijām un Saucēju gūto pieredzi, īstenojot projektu “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā”.

Doma par koncertiem dabā Saucējam radās, strādājot pie šī projekta un ieskaņojot dziesmas dažādās dabas akustiskajās telpās - mežā, pie ezera un upes, uz pakalniem, klajumos. Šī ideja saskanēja ar kultūras menedžmenta centra Lauska vadītāju un Ruķeļu saimnieku Dainas un Jura Zalānu ieceri rīkot akustiskus koncertus. “Par neapskaņotu koncertu rīkošanu brīvā dabā biju domājis jau sen, un šis laiks, kad visi lielie pasākumi un festivāli ir atcelti, mudināja šo ieceri īstenot tagad. Cilvēki mūsdienās ir pieraduši, ka gandrīz visi koncerti ir apskaņoti un ir pieņēmuši to par normu, kaut gan vēl pirms nepilniem simts gadiem koncerti, zaļumballes un citi pasākumi bija neapskaņoti. Vēlamies, lai klausītāji izbauda dabisku instrumenta vai balss skaņu, turklāt nevis iekštelpās, bet ārā, kur dzirdami arī putni, kukaiņi, vējš un citas dabas skaņas,” stāsta J. Zalāns. “Ruķeļi ir tipisks Vidzemes mozaīkveida ainavas piemērs - te ir nelieli pauguri un pļavas, mežs, gravas. Šāda ainava ir arī ļoti akustiska, tāpēc Saucējas vienu no sava projekta ierakstus sesijām veica tieši Ruķeļos. Ceru, ka arī klausītājiem šis koncerts būs īpašs skanisks piedzīvojums.”

Sarīkojumu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Ieskats projekta “Tradicionālā dziedāšanas dabas akustiskajā telpā” norisē - Saucējas dzied Sēlijas pavasara rotāšanas dziesmu Sāvienas pilskalnā: https://www.youtube.com/watch?v=5xmyWs9dneA

Vairāk informācijas par pasākumu un nokļūšanu koncerta vietā Saucēju Facebook kontā.


Par “Saucējām”:

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupas „Saucējas” dalībnieces jau no 2003. gada apvieno kopīgs mērķis – apgūt un popularizēt latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus un tehnikas, īpašu uzmanību veltot tām lokālajām tradīcijām, kurām raksturīga daudzbalsība. Savā darbības laikā “Saucējas” izdevušas četrus mūzikas albumus („Saucējas” (2007), „Dziediet, meitas, vokorā. Sēlpils un Vārnavas folklora” (2012), „Saucējas. En concert á Paris” (2014), „Trīci, munu ustabeni. Ludzas un Kārsavas tradicionālā mūzika” (2016)).

Albums „Dziediet, meitas, vokorā. Sēlpils un Vārnavas folklora” saņēmis Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu (2012), bet albums „Trīci, munu ustabeni! Ludzas un Kārsavas tradicionālā mūzika” – Latgaliešu kultūras gada balvu „Boņuks” (2016).

Ārpus Latvijas robežām „Saucējas” koncertējušas Austrijā, Armēnijā, Baltkrievijā, Bulgārijā, Gruzijā, Francijā, Igaunijā, Itālijā, Krievijā, Lietuvā un Polijā.

Paralēli jaunu koncertprogrammu gatavošanai jau trešo gadu “Saucējas” ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Kultūras akadēmijas atbalstu turpina īstenot projektu “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā”, kura ietvaros grupas dalībnieces veic dziesmu ierakstus dabā.