
Atskats uz LKA dalību konferencē par Eiropas universitāšu aliansēm Gdaņskā
No 2025. gada 14. līdz 16. maijam Gdaņskas Medicīnas universitātē (Gdański Uniwersytet Medyczny) norisinājās starptautiska konference, kas pulcēja Eiropas Universitāšu alianses ACE²-EU pārstāvjus. Tās mērķis bija veicināt sinerģiju starp Polijas Nacionālās akadēmiskās apmaiņas aģentūras (Polish National Agency for Academic Exchange – NAWA) aktivitātēm un ACE²-EU Alianses ietvaros īstenotajām iniciatīvām, kā arī stiprināt sadarbību un plānot kopīgus nākotnes projektus.
Latvijas Kultūras akadēmiju konferencē pārstāvēja rektors Dāvis Sīmanis, studiju prorektore Agnese Hermane, kā arī ACE²-EU darba grupas dalībnieki LKA – Ieva Zemīte, Vita Dumpe, Kamilla Kūna un Aija Lūse. Agnese Hermane konferences pirmajā dienā prezentēja Latvijas Kultūras akadēmijas darbības virzienus un sasniegumus, savukārt Ieva Zemīte iepazīstināja konferences dalībniekus ar ACE²-EU 4. darba pakas paveikto līdz šim. Konferencē bija iespēja prezentēt SPACE Centre darbību, kas saskaņā ar plānoto, tiek organizēta divos virzienos: Culture HUB un Social Impactors. Kamēr "Kultūras kaleidoskopa" festivāls vēl ir tapšanas procesā, un auditorijai bija iespēja skatīt tikai pirmo programmas versiju, tad Social Impactors semināri jau norisinās deviņās Alianses augstskolās.
Social Impactors semināri dod iespēju katrā augstskolā veidot pārdomātu un organizētu diskusiju par tādiem jēdzieniem kā iekļaušana un daudzveidība, labbūtība, cieņa un dzimumu vienlīdzība. Šādas sarunas ir svarīgas, bet reti tām atliek laika augstskolas ikdienas darba ritmos, tāpēc pievienotā vērtība rodas no iespējas kopā ar kolēģiem dalīties savā redzējumā. Tai pat laikā vērtīgas sarunas ir iespēja plašākam lokam iepazīt Aliansi un iesaistīties tās aktivitātēs.
Agnese Hermane un Aija Lūse konferences laikā piedalījās Alianses raidierakstā ACECast, kur kopā ar Gdaņskas Medicīnas universitātes studentiem un Alianses kolēģiem no citām augstskolām diskutēja par komunikācijas rīku izvēli, efektivitāti un komunikācijas izaicinājumiem, kā arī izcēla labās prakses piemērus studiju procesā.
Diskusijās par labās prakses piemēriem alianšu pārvaldībā piedalījās Gdaņskas Universitātes (SEA-EU alianses) un Gdaņskas Tehniskās universitātes (ENHANCE alianses) pārstāvji, īpašu uzmanību veltot iespējām stiprināt starpinsticionālo sadarbību. Diskusijā Gdaņskas Medicīnas universitātes profesore, attīstības un sadarbības prorektore Anna Žaceka uzsvēra, ka "šī Alianse nav tikai projekts – tas ir solījums. Solījums, ka izglītība var pārvarēt robežas, ka sadarbība var radīt reālas pārmaiņas un ka mūsu universitātes var būt atvērtākas, saistītākas un cilvēcīgākas. ACE²-EU ir dzīvesveids”. Diskusijā dalībnieki apsprieda gan izaicinājumus, gan iespējas veidot sinerģiju starp aliansēm, īpašu uzmanību pievēršot sadarbības stiprināšanai gan FarU ietvaros, gan visā ACE²-EU projektā.
Galvenie rezultāti pēc ACE²-EU Alianses dalībnieku darba tikšanās: noticis Alianses pirmo sešu mēnešu darbības izvērtējums, projektā iekļautas stratēģiskās izmaiņas, balstoties uz līdzšinējo procesu, notikusi vienošanās par ACEploration pasākuma organizēšanas norises laiku Rīgā, 2025. gada rudenī. Tāpat arī Alianses pārstāvji vienojās vērst papildu uzmanību aizsardzības un drošības tēmas aktualizēšanai nākotnes aktivitātēs.
Konferences noslēgumā, 16. maijā, Gdaņskas Medicīnas universitātes sporta centrā norisinājās “Daudzveidības diena” (Diversity Day) – svētki, kuros apmeklētāji baudīja dažādu tautu ēdienus, priekšnesumus, iepazina nacionālos tērpus un mākslas izpausmes, simboliski noslēdzot konferenci ar pasākumu, kas iemieso ACE²-EU Alianses vērtības – sadarbību, atvērtību un vienotību starptautiskajā akadēmiskajā telpā.
_______________________
Vairāk par Eiropas universitāšu aliansi ACE2-EU un tajā plānotajām aktivitātēm: https://www.ace2eu.eu/
Finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA par tiem neuzņemas atbildību. Projekts nr. 101177596.
Projektu līdzfinansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija.