ZIŅAS

Dobeles Vasaras kultūras akadēmijā Latvijas pašvaldību kultūras dzīves vadītāji diskutē par iedzīvotāju un kultūras darbinieku labbūtību

21.08.2023

16. un 17. augustā Dobelē vairāk nekā 60 Latvijas pašvaldību kultūras dzīves vadītāji piedalījās Otrajā Vasaras kultūras akadēmijā “Iedzīvotāju līdzdalība kultūrvides veidošanā un labbūtība”, ko rīkoja Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Dobeles novada pašvaldību. Vasaras kultūras akadēmijas uzmanības centrā bija reģionu kultūras un radošā sektora izaicinājumi saistībā ar iedzīvotāju iesaisti un kopienu vajadzībām, kā arī kultūras loma iedzīvotāju labbūtības veicināšanā un pašu kultūras darbinieku labbūtības jautājumi.

Diskusija par pašvaldību plašākas sadarbības iespējām ar iedzīvotāju kopienām un nevalstiskām organizācijām kultūras un kultūras mantojuma jomā raisīja jautājumus par labākajām sadarbības formām un priekšnosacījumiem – vai nu tā būtu īpašumu, piemēram, muižu ēku nodošana nevalstiskā sektora rīcībā, vai funkciju deleģēšana nevalstiskajam sektoram, piemēram, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas izglītošanā. Pašvaldību vadītāji dalījās pieredzē par konkrētu iniciatīvu īstenošanu gan pilsētās, gan laukos, domājot par veiksmes faktoriem un iespējamiem neizdošanās draudiem. Kopumā varēja secināt, ka šī sadarbība starp pašvaldībām un iedzīvotājiem kultūras jomā aizvien paplašinās, un abām pusēm – gan pašvaldībām, gan kopienu aktīvistiem vēl jāmācās, kā kopīgi sasniegt labāko rezultātu, kas varētu palīdzēt veidot daudzveidīgāku un vietējām vajadzībām atbilstošāku kultūras piedāvājumu.

Otra būtiskā apspriestā tēma bija saikne starp kultūru un veselību, ka pēdējos gados pamatota ar daudzskaitlīgiem pētījumiem Eiropā. Diskusija raisīja pārdomas par konkrētajām rīcībām, kā kultūras iestādes savā darbībā vairāk varētu sadarboties ar veselības un sociālo sektoru iedzīvotāju labbūtības celšanā. Kā iedvesmojošs piemērs kalpoja E.Veidenbauma muzeja projekta “Vairāk gaismas” prezentācija. Šis projekts, balstoties E.Veidenbauma mantojumā, ietvēra plašu radošu darbību ar jauniešu auditoriju, runājot par šodien aktuālajiem mentālās veselības jautājumiem. Šī projekta turpinājumā Cēsu un Saldus novados plānots ieviest iespēju veselības jomas darbiniekiem izrakstīt saviem klientiem darbošanos kultūras un radošās aktivitātēs kā labbūtību veicinošu aktivitāti. Šāds jauns skatupunkts uz kultūras aktivtāšu rīkošanu izraisīja plašu interesi no kultūras iestāžu vadītāju puses.

Tāpat vasaras kultūras akadēmijā kā ļoti svarīga tēma tika identificēta nepieciešamība rūpēties par kultūras organizāciju darba vidi, domājot par pašu kultūras darbinieku labbūtību. Lekcijas, kā uzlabot iekšējo mikroklimatu un darbinieku motivāciju, vadītāju personīgās enerģijas menedžmentu, izraisīja pārdomas par iespējām ieviest pozitīvas pārmaiņas savā organizācijā.

Kopumā dalībnieki ļoti augstu novērtēja iespēju mācīties Vasaras kultūras akadēmijā pirms jaunās aktīvās rudens sezonas sākuma, tiekoties ar kolēģiem no visiem Latvijas reģioniem.

Vasaras kultūras akadēmija ir ikgadējs pasākums, ko rīko LKA Tālākizglītības centrs sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām. Tās mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām atziņām mūsdienīgas kultūras pārvaldības veidošanā pilsētās un novados un sniegt neformālās tīklošanās iespējas Latvijas pašvaldību kultūras dzīves vadītājiem, savstarpēji pārņemot labās pieredzes prakses.