Dokumentālais un leļļu teātris, dejas izrādes un dejas filmas: sākusies Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra maģistrantūras diplomdarbu skate
No 9. maija līdz 9. jūnijam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) aicina apmeklēt 2017. gada Teātra mākslas maģistrantūras topošo absolventu diplomdarbus: 2 teātra izrādes, 4 laikmetīgās dejas izrādes un 2 dejas filmas, kuru pirmizrādes notiks gan LKA Teātra mājā "Zirgu pasts", gan Ģertrūdes ielas teātrī un Kaņepes kultūras centrā, gan VEF kvartāla kamerzālē un kādā privātā dzīvoklī.
Šogad maģistrantūru absolvēs jaunie profesionāļi visās trijās specializācijās – Teātra režija, Laikmetīgās dejas māksla un Laikmetīgās dramaturģijas teksti. Abas teātra izrādes iestudētas aktuālos žanros – Laura Upeniece veido dokumentālā teātra izrādi "Līdz kāzām sadzīs", balstītu intervijās ar radiniekiem par savu vecāku kāzām, bet Māra Gaņģe turpina meklējumus vizuālā teātra valodā, veidojot laikmetīga leļļu teātra izrādi pieaugušajiem "Nevar apstāties". Horeogrāfu pieejas aptver plašu spektru – no ķermeņa skaņas pētniecības Agneses Bordjukovas izrādē "Dzirdi mani" un Jāņa Putniņa versijas par sabiedrības sociālo attiecību modeļiem izrādē "TIE" (abās piedalās LKA Laikmetīgās dejas mākslas bakalaura programmas studenti) līdz pieredzes gaitā izveidojušos priekšstatu pārvērtēšanai Agates Bankavas iestudētajā "Laba laikmetīgās dejas izrāde "Slikta"" (kurā dejo pieredzējuši horeogrāfi, tajā skaitā LKA docētājas Olga Žitluhina un Ramona Galkina) un Lindas Krūmiņas eksperimentiem ar personības un telpas attiecībām īpašvietas izrādē "Istabā" pēc Semjuela Beketa stāsta "Kompānija" motīviem. Horeogrāfe Anete Tambaka vienā notikumā "AIZdedze" apvieno savu solo izrādi un tās videoversiju, bet Anastasija Lonšakova no savā dzimtajā pusē pie Baikāla ezera safilmētā materiāla izveidojusi dejas filmu "LЁD", kurā horeogrāfiju rada montāžas principi. Dramaturgu diplomdarbi ietver Ivo Brieža spēlfilmas scenāriju "Pēdējais salms", Lauras Lapiņas lugu "Es esmu traka", Annas Zvaigznes lugu "Stubenhocker. Velta Kalniņa istabā" un Tatjanas Meļehovas teorētisku pētījumu par jaunāko vācu dramaturģiju.
Intensīvajā mācību procesā studējošajiem bija iespēja gan apgūt jaunas zināšanas un prasmes kopā ar Latvijas vadošajiem skatuves un audiovizuālās mākslas profesionāļiem – režisori Indru Rogu, horeogrāfi Olgu Žitluhinu, kino režisoru Dāvi Sīmani, mūziķi Jēkabu Nīmani, scenogrāfu un režisoru Reini Suhanovu, dramaturgiem Lauri Gundaru un Jāni Balodi, dramaturģi un režisori Kristu Burāni un citiem, gan arī gūt ievērojamu starptautisku pieredzi. Vieslekcijas un meistardarbnīcas LKA Teātra mākslas maģistrantiem vadījuši dramaturgi un scenāristi no ASV, Beļģijas un Polijas, horeogrāfi no ASV, Austrijas, Dānijas un Slovēnijas, režisori no Beļģijas, Somijas un Vācijas, teorētiķi no Lietuvas un Somijas. Studējošie ar LKA atbalstu piedalījušies Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas rīkotajā vasaras skolā "Summer Media Studio" Nidā, Hamburgas Mūzikas un teātra akadēmijas studentu festivālā "Brutkasten", horeogrāfu rezidencē Spānijā, kā arī dažādās citās darbnīcās un festivālos ārzemēs.
LKA Teātra mākslas maģistrantūra attīstās par dinamisku mācību, pētniecības un radošo eksperimentu platformu jauniem un topošiem teātra profesionāļiem. 2017. gada vasarā aicinām studētgribētājus specializācijā "Teātra režija", bet 2018. gadā notiks uzņemšana specializācijās "Laikmetīgās dejas māksla" un "Laikmetīgās dramaturģijas teksti". Dokumentu pieņemšana studijām LKA notiks no 3. līdz 8. jūlijam, bet iestājeksāmeni trīs kārtās – no 10. līdz 13. jūlijam. Vairāk informācijas https://lka.edu.lv/lv/gribu-studet-akademija/studijas/kategorija/teatra-maksla/.
LKA Teātra mākslas maģistrantūras diplomdarbu tapšanu atbalsta Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Ģertrūdes ielas teātris, Kaņepes kultūras centrs un VEF kvartāls.
Biļetes uz izrādēm pieejamas visās "Biļešu paradīzes" kasēs, kā arī www.bilesuparadize.lv.
Ar precīzu LKA Teātra maģistrantūras diplomdarbu skates programmu aicinām iepazīties pielikumā un šeit.