
Notiks performatīvo mākslu, vizualitātes un materialitātes studijām veltīta konference
Rīgā notiks starptautiska zinātniskā konference "Iemiesotās vīzijas: performativitāte, vizualitāte, materialitāte", kuras uzmanības centrā būs telpa, forma, materiāls un kustība vizuālajās un performatīvajās mākslās 20. gs. 60.–80. gados.
Starpdisciplinārā konference pulcēs gan performatīvo mākslu pētniekus, gan praktizējošus māksliniekus no Baltijas jūras reģiona valstīm, kā arī no Nīderlandes, ASV un Lielbritānijas. Īpaši jāizceļ lietuviešu mākslas zinātnieka un Nacionālā Kauņas drāmas teātra mākslinieciskā direktora Edgaras Klivis stundu garā lekcija, kas būs veltīta latviešu mākslinieka Modra Tenisona gaitām Kauņas pantomīmas trupā. To papildinās Šauļu Fotogrāfijas muzeja kuratora Valentīna Odnoviuna referāts par lietuviešu fotogrāfa Vitas Luckus radošo sadarbību ar Kauņas pantomīmas trupu.
Vēlīnais padomju periods tāpat tiks aplūkots virknē citu referātu. Piemēram, mākslas zinātnieks no Mančestras Universitātes Sams Čermaks pievērsīsies performancēm Bratislavas pilsētvidē 20. gs. 70. gados, kad pēc Prāgas pavasara un tam sekojošās normalizācijas politikas ieviešanas eksperimentālā un neoficiālā māksla tika atzīta par pretlikumīgu. Savukārt mākslas zinātniece Laine Kristberga analizēs tēlnieka Ojāra Feldberga 1989. gada performanci “Parasts akmens”, kas Latvijas mākslas vēstures kontekstā ir identificējama kā viena no retajām politiski kritiskajām performancēm, māksliniekam atklāti vēršoties pret padomju režīma īstenotajām masu deportācijām.
Konferences otrajā dienā 28. maijā atsevišķa sekcija ir veltīta tērpam un tā performatīvajai aģencei. Keynote lekciju lasīs dāņu māksliniece un pētniece Šarlote Ostergārda (Charlotte Østergaard). Tēmas izvērsumu turpinās Kopenhāgenas Universitātes asociētā profesore Franciska Borka Petersena (Franziska Bork Petersen), kas analizēs dejas kostīma multisensoro iedarbspēju, savukārt māksliniece Laura Feldberga aktualizēs apģērbu kā atmiņu, ģimenes saikņu un performativitātes mediju.
Konferences valoda – angļu. Programma pieejama tiešsaistē.
Konferenci rīko Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts sadarbībā ar Latvijas Performances mākslas centru projekta “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai (CERS, 2023–2026)” ietvaros.
Konference notiks 27. un 28. maijā Rīgas Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, un tā ir daļa no starptautiskā performances mākslas festivāla “Starptelpa” programmas. Vairāk par festivāla vēsturi un aktualitātēm: www.rigaperformancefestival.com