
Notikusi koprades darbnīca jaunas starpnozaru tālākizglītības programmas “Kultūra un veselība” plānošanai
2025.gada 14.maijā LKA Gara mājā notika kultūras, veselības un sociālās jomas speciālistu koprades darbnīca, lai veidot mācību saturu jaunai starpnozaru tālākizglītības programmai “Kultūra un veselība. Starpdisciplināru projektu vadība”, kas tiks piedāvāta interesentiem šī gada rudenī.
Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar saviem partneriem – Rīgas Stradiņa universitāti un Ziemeļu dimensijas Kultūras partnerības sekretariātu aicināja uz tikšanos speciālistus no dažādām jomām Rīgā un reģionos, lai labāk saprastu mācību vajadzības, kas būtu nepieciešamas jaunas profesijas – kultūras un veselības speciālista apmācībai.
Kultūras un veselības mijiedarbība pēdējos gados tiek daudz pētīta, un radošo aktivitāšu loma psihiskās veselības un sociālās labbūtības stiprināšanā ir pamatota ar pētījumu datiem. Eiropas Savienības līmenī ir uzsākta politikas iniciatīva “Kultūra veselībai” (Culture for Health), savukārt Ziemeļvalstīs jau ir iespējams studēt radošo labbūtību maģistra līmenī.
Latvijā šobrīd ir jau notikuši vairāki vērtīgi pilotprojekti, kas vērsti uz mazaizsargātu sabiedrības grupu labbūtības uzlabošanu caur kultūras līdzdalību un kas īstenoti savstarpējā sadarbībā starp pašvaldību muzejiem, veselības institūcijām un sociāliem dienestiem. Tāpēc šobrīd būtu jādomā par tālākām sistēmiskām rīcībām šādu sociālo inovāciju turpināšanai un nepieciešamās izglītības nodrošināšanai. Tiek sagaidīts, ka jaunveidotā tālākizglītības programma par kultūras un veselības mijiedarbību varētu būt noderīga gan kultūras institūcijās, gan veselības un sociālajā jomā strādājošiem, kas ir ieinteresēti izmēģināt jaunas pieejas darbā ar savu mērķauditoriju.
Koprades darbnīcas dalībnieki identificēja izaicinājumus, ar ko varētu sastapties potenciālie nākamie kultūras un veselības speciālisti, kā arī nepieciešamās prasmes un zināšanas, ko varētu sniegt jaunā tālākizglītības programma. Atbilstoši sniegtajiem ieteikumiem tiks pilnveidots programmas mācību plāns, piesaistot kā mācībspēkus nepieciešamos speciālistus no dažādām nozarēm. Tālākizglītības programmas tiks piedāvāta interesentiem no Baltijas valstīm šī gada rudenī kopā ar Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmiju un Lietuvas Veselības zinātņu universitāti.
Tālākizglītības programmas izstrāde notiek Erasmus+ projekta “Iekļaujošas labbūtības veicināšana Baltijas valstīs caur mākslu un kultūru” (WITAC/Inclusive Wellbeing Through Arts and Culture in the Baltics) ietvaros. Stratēģiskas partnerības projekts ļaus izveidot un pārbaudīt jaunu kultūras un veselības starpnozaru sadarbības modeli augstākās izglītības iestādēs Baltijas valstīs, stiprinot to lomu līdztiesīgas un iekļaujošas sabiedrības veidošanā.
Papildu informācija:
Ilona Asare
LKA Tālākizglītības centrs
Tel.26011102. Ilona.Asare@lka.edu.lv