ZIŅAS

PLAKT: Profesija Lieliska Ar Košu Taku – Horeogrāfs

29.04.2017

PLAKT ir horeogrāfes un Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Laikmetīgās dejas mākslas programmas vadītājas profesores Olgas Žitluhinas iniciatīva, kas risināsies Latvijas Kultūras akadēmijas facebook lapā no 2017. gada 30. aprīļa. PLAKT ietvaros redzēsiet Laikmetīgās dejas programmas absolventus no četrām bakalauru paaudzēm un pirmās maģistru paaudzes. Katru no viņiem iepazīstiet kā bildi, kā uz bildes, kā horeogrāfu, kas zina labāk, un arī vārdos un kustībā.

PLAKT kopā ar horeogrāfiem realizē horeogrāfe Olga Žitluhina, fotogrāfe Jūlija Žitluhina, dejas kritiķe Inta Balode, dizainere Elizabete Santa un producente Ina Ločmele. PLAKT iemesls ir mazliet sāpīgs. PLAKT ir dzimis no Olgas Žitluhinas sajūtas, ka Latvijā laikmetīgās dejas horeogrāfus neredz. Viņu ir daudz, viņi ir visur, bet viņus neredz. Redz viņu darbus, ietekmi un izmaiņas skatuves mākslās, bet tikai retais zina, kā šīs pārmaiņas rodas un kas tās rada. Aktieru ansamblis maģiski kustas, recenzents raksta, bet horeogrāfa vārds rakstā nav pat pieminēts.

Dejas māksla dažādos dokumentos ir kultūrpolitikas prioritāte, bet laikmetīgajai dejai Valsts Kultūrkapitāla fonds atņēma dejas vārdu, to “aizceļot” prom no Mūzikas un dejas nozares. PLAKT nežēlosies, bet tikai leposies un pateiksies Latvijas Kultūras akadēmijai, bijušam rektoram un Smiļģa Teātra muzeja saimniekam Jānim Siliņam un tagadējai rektorei Rūtai Muktupāvelai par to, ka kopš 1999. gada LKA var apgūt PLAKT – Profesiju Lielisku Ar Košu Taku!

68 cilvēkiem jau ir PLAKT diplomi:

18 PLAKT I horeogrāfi – Pirmie Latvijas Apdiplomētie Kustībdejotāji Tēlainie (2003);

13 PLAKT II horeogrāfi – Pirmie Lai Apskatās Kā Turpināt (2007);

18 PLAKT III horeogrāfi – Par Laimi Aizvien Kustībdejotāju Trūkst (2011);

19 PLAKT IV horeogrāfi – Pasaka Lēnām Atnāks Klausot Ticētājiem (2014).

Šovasar būs pirmie 6M PLAKT I (Maģistri Profesijā Lieliskā Ar Košu Taku) horeogrāfi – Meistari Palīdzēs Latvijai Augt Krāšņi. Un 2018. gadā, godinot Latvijas simtgadi, būs klāt PLAKT V – Pagaidiet Labāk Arī Komandu Trauksmaino! 100 vēl nebūs, bet šķitīs, ka ir!

Kas ir PLAKT? Nosaukums “PLAKT” radās jautri smeldzīgā dialogā starp Olgu Žitluhinu un dejas kritiķi Intu Balodi. PLAKT, jo daudzi domā, ka laikmetīgā dejā visi tikai plok pie grīdas, tāpēc nav brīnums, ka horeogrāfus neredz. PLAKT, jo viss tik aug un plešas, bet varbūt, lai tiktu dziļāk, ir laiks plakt. PLAKT holandiešu valodā (nenoteiksmē “plakken”) nozīmē “ievietot”, “sastiprināt”, “salīmēt”. Ļoti horeogrāfisks vārds valstī, kur deja ir labi redzama. PLAKT – tāpēc, ka jocīgi skan un nevar saprast, vai izklausās labi vai slikti.

PLAKT, jo tomēr ir pavisam skaidrs, ka HOREOGRĀFS ir Profesija Lieliska Ar Košu Taku! Aicinām piedāvāt savus PLAKT variantus, kas ietvertu jūsu priekšstatus par to, kas ir laikmetīgā deja. Piemēram: Pirms lec, Apdomā, Kāpēc Tā! Pirms Lec, Atļauj, Kājām Teikt! Postlaikmetīguma Atmosfērā Kustībdejot Trauksmaini. Labāko priekšlikumu autoriem – ielūgums uz kādu no M-PLAKT-1 diplomdarbu izrādēm.

Raksta autore: Inta Balode