ZIŅAS

Spānijas, Nīderlandes un Latvijas pētnieki uzsāk starptautisku iniciatīvu par ielu mākslas lomu okeānu un jūru aizsardzībā

12.10.2023

Latvijā, Spānijā un Nīderlandē šajā rudenī sākas jauna sabiedriskās zinātnes iniciatīva “From Sea to Street” (tulk. “No jūras līdz ielai”). Tās nolūks ir meklēt neierastus veidus, kā sabiedrībā veicināt diskusiju par okeānu un jūru aizsardzību. Iniciatīvas centrā ir ielu māksla un tās spēcīgā vizuālā valoda, kas atdzīvina pilsētvidi, kā arī vienlaikus pievērš cilvēku uzmanību mākslas darbos attēlotajiem tematiem. Iniciatīva “From Sea to Street” tiek īstenota sadarbībā ar Santjago de Kompostelas Universitāti (Spānija), Vrijes Amsterdamas Universitāti (Nīderlande) un Latvijas Kultūras akadēmiju.

Iniciatīvas ietvaros “From Sea to Street” ikviens interesents tiek aicināts meklēt pilsētvidē atrodamus ar jūras/okeāna tematiku saistītus sienu gleznojumus, nofotografēt un iesūtīt tos, aizpildot nelielu anketu. Vēl projekta ietvaros iespējams piedalīties aptaujā “Ielu māksla un jūras ekosistēmas”, kas izzinās, vai un kādas emocijas cilvēkos izraisa pilsētvidē esoši sienu gleznojumi un kā tie ietekmē skatītāju saikni ar jūru un okeānu. Šīs iniciatīvas ietvaros ar “okeāna/jūras sienu gleznojumu” saprotams lielformāta gleznojums uz plakanas virsmas vai trīsdimensiju struktūras, kas atrodas publiskā telpā un satur elementus, kas saistīti ar jūru vai okeānu (piem., piekrastes ainavas, jūras augi un dzīvnieki, cilvēku mijiedarbība ar jūru, mitoloģiskie/tradicionālie tēli un notikumi saistībā ar jūru).

Oktobrī iniciatīvas ietvaros Latvijā norisināsies arī divi pasākumi. 13. oktobrī Liepājā notiks ar jūras tematiku saistīta ielu mākslas ekskursija, kurā piedalīsies Druvas vidusskolas 12. klases skolēni. Savukārt 28. oktobrī Rīgā interesentiem būs iespēja piedalīties īpašā ekskursijā, kurā gan no sauszemes, gan no ūdenstilpnes perspektīvas tiks meklēta urbānās vides un dzīvās dabas mijiedarības telpa.

Projekts saņēmis finansējumu no “IMPETUS Citizen Science Accelerator” programmas, ko finansē Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programma “Apvārsnis Eiropa” saskaņā ar granta līguma numuru 101058677.

Projekta klātienes aktivitātes Latvijā atbalsta arī dzīvās mūzikas bārs un restorāns “St. Black Rock Cafe Urban Stage”, kā arī mākslinieku piederumu veikals “Tribal.lv”.

 

Murāļa mākslinieks: José Miguel Sagüillo