JAUNUMI

12. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pirmizrāde sajūtu teātra izrādei “GRĀMATA ZĪME”

09.04.2019

Šī gada 12. aprīlī plkst. 18:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās pirmizrādi piedzīvos sajūtu teātra izrāde “GRĀMATA ZĪME”, kas stāsta par kādas ģimenes piedzīvoto 20. gadsimta 70. gados.

Neilgi pēc 1940. gada 9. augusta, kad Latvija nokļuva PSRS valstu sastāvā, tika pieņemts lēmums sastādīt aizliegto grāmatu sarakstu un iznīcināt bibliotēku fondu. Aizliegtās grāmatas dedzināja, skaldīja kā malku, samala makulatūrā. Par aizliegto grāmatu glabāšanu draudēja sods. Taču cilvēki slēpa grāmatas arī tādās vietās, kur nekad neviens neiedomātos tās meklēt – saldētavā sviesta pikucī, citu grāmatu vākos, pieliekamajos kambaros, drēbju kaudzēs, ierokot zemē, paslēpjot bēniņos.

Izrādes “GRĀMATA ZĪME” veidotāji kādas ģimenes piedzīvoto 1974. gadā stāsta ar sajūtu teātra palīdzību, kur priekšroka tiek dota skatītāja paša iztēlei. Izrādes stāsts tiek atklāts caur pieskārieniem, smaržu, garšu un skaņu, skatītājam esot ar aizsegtām acīm. Tāpēc izrāde ir piemērota cilvēkiem no 15 gadu vecuma, skatītājiem bez latviešu valodas zināšanām, kā arī skatītājiem ar redzes traucējumiem.

Sajūtu teātris ir vēl pavisam jauns un neierasts mākslas žanrs Latvijā. Tas ir teātris, kur skaņas, garšas, smaržas un pieskārieni ir galvenajās lomās, kur attēli zaudē savu spēku un priekšroka tiek dota iztēlei. Tas ir teātris, kurā visa uzmanība tiek pievērsta skatītājam un viņa sajūtām. Izrādes apmeklētājs, vienlaicīgi, ir gan „skatītājs”, gan aktīvs izrādes dalībnieks. Esam raduši teātri baudīt "tradicionāli", taču sajūtu teātris ļauj iepazīt pasauli un gūt neparastu pieredzi caur piecām mums svarīgajām maņām - dzirdi, tausti, garšu, smaržu un redzi.

Darbs tapis izrādes radošajai komandai sadarbojoties ar “Sajūtu teātra” (Theatre of Senses) vadītāju no Lietuvas Karolīnu Žernīti.

Izrāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Sansusī. Izrādi atbalsta: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīgas dome, Latvijas Kultūras akadēmija.

Izrāde ir režisores Lienas Šmukstes maģistra darbs, absolvējot Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mākslas maģistrantūru teātra režijas specializācijā.

Pirmizrāde 12. aprīlī plkst. 18:00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.  

Biļetes uz izrādi var iegādāties: www.bezrindas.lv/lv/sajutu-teatris-gramata-zime/6194/


Radošā komanda:

Režisore – Liena Šmukste

Aktieri – Maija Arvena, Ieva Džindža, Emīls Krūmiņš, Jana Ļisova un Andis Strods

Māksliniece – Evita Bēta

Dramaturģe – Anna Belkovska

Skaņas konsultants – Jēkabs Nīmanis


Tuvākās izrādes:

13.04.2019. plkst. 15:00

10.05.2019. plkst. 18:00

11.05.2019. plkst. 15:00