JAUNUMI

23. novembrī notiks tiešsaistes lekcija “Mēra laiki Latvijā. Arheoloģija, vēsture un folklora”

20.11.2020

2020. gada 23. novembrī plkst. 15.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Facebook lapā (facebook.com/LKAkademija) aicinām uz profesora, vēsturnieka un arheologa Jura Urtāna tiešsaistes lekciju “Mēra laiki Latvijā. Arheoloģija, vēsture un folklora”.

Slimību uzliesmojumi, kas prasījuši daudzu cilvēku dzīvības, Latvijas vēsturē vismaz kopš 17.gadsimta, šķiet, vienmēr ir bijuši klātesoši. Mūsdienu pandēmijas apstākļos, paraugoties atpakaļ, liekas, ka tas, kas notiek tagad, ir reiz jau bijis, tikai apstākļi un, iespējams, zināšanas ir atšķirīgas. Vai pagātne mums kaut ko māca? Liekas, ka nē, jo katra paaudze gūst savu redzējumu un veido savu attieksmi pret savām eksistenciālajām problēmām.

Lekcijā tiks sniegts skats par iepriekšējo gadsimtu dažādām slimībām ar epidēmisku raksturu un tā laika ļaužu attieksmi pret tām no arheoloģisko atradumu, vēstures liecību un folkloras materiālu viedokļa.

Arheologs debesīs, zem zemes, uz zemes un ūdenī. Juris Urtāns 1988.gadā Ļeņingradā aizstāvējis disertāciju „Latvijas senās kulta vietas”; Latvijas vēstures doktors kopš 1992., habilitētais mākslas zinātņu doktors kopš 1998.g., kad aizstāvēja disertāciju „Arheoloģijas piemineklis kā kultūrvēsturisks fenomens”. Akadēmiķis un profesors J.Urtāns ir Ernesta un Arvīda Brastiņu balvas laureāts, vairākkārtējs Folkloras gada balvas ieguvējs, Barikāžu piemiņas medaļnieks, LKA apakšprogrammas “Tradicionālā kultūra un latviešu folklora” vadītājs, UNESCO programmas Pasaules atmiņa Latvijas Nacionālās komitejas eksperts, Latvijas Arheologu biedrības valdes priekšsēdētājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas eksperts un padomes loceklis, LKA Promocijas padomes priekšsēdētājs. J.Urtāna publikācijas nu jau ir vairāk par 1300, to skaitā vairāk par 220 zinātniskas publikācijas un 46 grāmatas (9 monogrāfijas). Profesors ir vairāku areālo fotoizstāžu autors. Profesors saka: „Dzīve ir bezgala interesanta, izaicinājumu un piedzīvojumu pilna; tad nenoguļam to!”