JAUNUMI

Apskaut nenotveramo - festivālu kuratores Frī Laisenas lekcija Rīgā

03.02.2016

5. februārī plkst. 18.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts" notiks beļģu producentes un festivālu kuratores Frī Laisenas (Frie Leysen) lekcija, uz kuru aicināts ikviens interesents. Lekcija notiks angļu valodā, ieeja - bez maksas. Lekcijā "Apskaut nenotveramo jeb par vajadzību pēc nenoderīgā" Frī Laisena runās par mākslu, kas nav greznība, bet ir absolūta nepieciešamība, par mākslas uzdevumu nebūt patīkamai un vienkāršai, bet sarežģītai un neērtai. Kuratore, kas ir strādājusi teju visos kontinentos, bet īpaši labi pazīst Āzijas un Tuvo Austrumu laikmetīgās mākslas procesus, runās par pasauli, kuras centrs vairs nav Eiropa un par mākslinieku attiecībām ar sabiedrību un politisko eliti Eiropā un citur pasaulē.

1980. gadā Frī Laisena nodibināja teātra centru deSingel Antverpenē un desmit gadu laikā tas kļuva par starptautiski pazīstamu teātri ar unikālu programmu. 1994. gadā viņa aizsāka festivālu Kunstenfestivaldesarts, kurš līdz pat šai dienai ir viens no progresīvākajiem, būtiskākajiem un ietekmīgākajiem teātra festivāliem Eiropā un pasaulē. Pēc vairāk nekā 10 gadiem festivāla vadībā Frī to nodeva jaunajai paaudzei, bet pati devās uz Tuvajiem Austrumiem, lai organizētu starpdisciplināru festivālu Meeting Points deviņās arābu pilsētās. 2010. gadā viņu uzaicināja par lielākā starptautiskā Vācijas festivāla Theater der Welt kuratori, bet 2012. gadā Frī veidoja Berlīnes festivāla (Berliner Festspiele) teātra sadaļu. 2014. un 2015. gadā viņa bija Vīnes festivāla teātra programmas kuratore, kuru pameta, publiski atzīstot nespēju tolerēt lielākās budžeta daļas tērēšanu administrācijas algām, nevis māksliniekiem un viņu projektiem. 2003. gadā Frī Laisenai piešķīra Flāmu kopienas balvu par ieguldījumu kultūras attīstībā, 2007. gadā viņa kļuva par Briseles Brīvās universitātes goda doktori, bet 2015. gadā no Nīderlandes karaļa rokām saņēma prestižo Erasmus balvu. Frī Laisena ir leģendāra personība laikmetīgā teātra un dejas pasaulē, daudzu kuratoru un mākslinieku skolotāja, padomdevēja un iedvesmas avots.

Lekcija ir daļa no profesionālās apmācību programmas „Theatre Expanded” teātra un citu skatuves mākslas jomu menedžmenta studentiem un jaunajiem profesionāļiem. Frī Laisena Rīgā vadīs divu dienu meistardarbnīcu, kurā piedalīsies 18 konkursa kārtībā atlasīti Latvijas jaunie un topošie producenti, no tiem 11 - Kultūras akadēmijas studenti. Lekcija tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju.

Programmu rīko Latvijas Jaunā teātra institūts. Atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) Centrālā Baltijas jūras reģiona programma.