ZIŅAS

Darbības laboratorija un izrāde "Šķirsts" Teātra muzejā

27.11.2017

No 2017. gada 3. līdz 9. decembrim Latvijas Kultūras akadēmijā notiks krievu laikmetīgās dejas horeogrāfu Alberta Alberta, Aleksandras Koņņikovas un Andreja Andrianova meistardarbnīca "Darbības laboratorija" LKA Laikmetīgās dejas mākslas bakalaura programmas un Teātra mākslas maģistrantūras apakšprogrammas studentiem. Meistardarbnīcu ievadīs minēto horeogrāfu kopdarbs - laikmetīgās dejas izrāde "Šķirsts. Ne visi izglābsies" 3. decembrī plkst. 18.00 Eduarda Smiļģa teātra muzejā. Savukārt "Darbības laboratorijas" noslēgumā visi aicināti uz atklāto prezentāciju sestdien, 9. decembrī plkst. 19.00 LKA Teātra mājā "Zirgu pasts". Darbības laboratoriju un viesizrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas Kultūras akadēmija.

"Darbības laboratorija" ir horeogrāfes Aleksandras Koņņikovas ilgstoša pētniecības procesa sastāvdaļa. Tā pēta teātri "atomu līmenī": laboratorija, kas kļūst par izrādi, un izrāde, kuras galvenais varonis un tēma ir pati darbība. Projekta pamatā ir izpratne par darbību kā par skatuves mākslas pamatvienību un tiekšanās attīrīt darbību no tā, kas nav nepieciešams vai pietiekams tās norisei. Pētot darbību un tās īpašības dažādos izteiksmes veidos - deja, runa, skaņa, instalācija (scenogrāfija), tiek formulēta metode un noteikumi, kas ļauj veidot izrādi reālajā laikā. Izrāde ir polifoniska struktūra, kurā katrs tās dalībnieks atbild par savas darbības tīrību, bet dramaturģija un kompozīcija veidojas it kā nejauši, un gan skatītāji, gan dalībnieki to var dažādi interpretēt. Šajā polifoniskajā struktūrā visiem elementiem - dejai, kustībai, tekstam, skaņai - ir līdzvērtīga nozīme, nav hierarhijas. Reālajā laikā tiek ģenerēta kopīga norise, un katra atsevišķa darbība tajā parādās tādā tīrības pakāpē, kādā tā var tikt realizēta konkrētajos apstākļos.

Laikmetīgās dejas izrāde "Šķirsts. Ne visi izglābsies", kuras nosaukumā ietverta atsauce uz Noasa šķirstu, ir asprātīgs ceļojums triju cilvēku attiecībās gan cilvēciskā, gan profesionālā ziņā. 2007. gadā horeogrāfi Alberts Alberts, Aleksandra Koņņikova un Andrejs Andrianovs toreizējā laikmetīgās dejas centrā "Aktu zāle" Maskavā parādīja kopdarbu "Speak-такль", kas sastāvēja no lekciju un performanču virknes par dejas improvizācijas dažādām praksēm. Pēc desmit gadiem viņi atkal satikušies un kopā izveidojuši izrādi "Šķirsts. Ne visi izglābsies", kuras moto: "Tas ir tāds brīdis, kad tu jūties kā mājās, bet vienlaikus saproti, ka māju nav un nekad nav bijis."

Alberts Alberts un Aleksandra Koņņikova ir 1999. gadā Maskavā dibinātās horeogrāfu apvienības "Po.V.S.Tanze" kodols, kas piedalījušies visos, vairāk nekā 20, apvienības projektos - dejas performancēs un eksperimentālās kustību kamerizrādēs, kuru veidotāji pielieto dažādus izteiksmes līdzekļus un netiecas savus darbus ietilpināt kādā konkrētā stilā vai žanrā. Iepriekšējā izrāde "Asinis" tika nominēta Krievijas nacionālajai prēmijai "Zelta maska 2017" trijās kategorijās -  labākā laikmetīgās dejas izrāde, labākā sieviešu lomas izpildītāja un labākais vīriešu lomas izpildītājs. Abi horeogrāfi veidojuši kustību partitūras daudzām dramatiskā teātra izrādēm Maskavā, tajā skaitā Kirila Serebreņņikova izrādēm "Plastilīns", "Tēlojot upuri", "Mežs" u.c. Kopš 2016. gada viņi ir režisora Borisa Juhananova vadītā Maskavas "Staņislavaska elektroteātra" pastāvīgie horeogrāfi.

Andrejs Andrianovs savā ziņā ir krievu laikmetīgās dejas "leģenda", kurš jau kopš 90. gadu vidus daudz strādā Eiropā un ir viens no pirmajiem kontaktimprovizācijas pasniedzējiem Krievijā. Latvijas skatītāji viņu iepazina pirms 5 gadiem Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotajās BRUT dienās Rīgā izrādē "Made in Russia", kurā viņš kopā ar Oļegu Suļimeiko asprātīgi aplūkoja laikmetīgās dejas attīstību un klišejas.

 

Biļetes uz izrādi "Šķirsts" (9 eiro un 6 eiro - ar atlaidi skolēniem, studentiem un pensionāriem) Biļešu paradīzē un pirms izrādes Teātra muzejā.

Ieeja "Darbības laboratorijas" prezentācijā 9. decembrī - bez maksas.