ZIŅAS

Konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XV” ietvaros 1. novembrī tiešsaistē būs skatāma operfilma “Baņuta”

25.10.2021

Latvijas Kultūras akadēmijas starptautiskās konferenču sērijas "Kultūras Krustpunkti XV" ietvaros, kas notiks no 1. līdz 5. novembrim, ikvienam interesentam, iepriekš reģistrējoties, ir iespēja pieteikties bezmaksas operfilmas "Baņuta" tiešsaistes seansam 1.novembrī. Reģistrēties iespējams līdz 29. oktobra plkst. 23.59, aizpildot tiešsaistes formu: https://ej.uz/operfilmabanuta. Saite uz filmas seansu tiks izsūtīta 1. novembrī līdz plkst. 10.00, operfilma būs pieejama no plkst. 10.00 līdz 23.00.

Operfilma “Baņuta” un to pavadošā izglītojošā programma ir balstīta padziļinātā izpētē, kuras rezultāti izmantoti mākslinieciskajā interpretācija. Tā kā LKA konferenču sērijā "Kultūras Krustpunkti XV" liela uzmanība tiek pievērsta mākslas un pētniecības sinerģijai, 4. novembra starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Mākslas un zinātnes sinerģija izglītībā un kultūrtelpā” dramaturgs Evarts Melnalksnis skaidros to, kā pētniecība ietekmējusi filmas veidotājus, sniedzot ieskatu konkrētās operfilmas ainās.

Operfilma “Baņuta” ir starptautisks projekts, kurā sadarbojās Latvijas un Vācijas mākslinieki, veidojot jaunu pirmās latviešu nacionālās operas versiju simts gadus pēc tās pirmizrādes. Operfilmas autori ir Berlīnes mūzikas teātra kolektīvs “Hauen und Stechen” un Latvijas mākslinieki – komponists Jēkabs Nīmanis, mūzikas teātra dramaturgs Evarts Melnalksnis, latviešu aktieri un solisti Laura Grecka, Armands Siliņš un Sniedze Kaņepe.

Libreta interpretācija tajā saistīta ar vardarbīgo sižetu un vēsturiskajiem apstākļiem, kas ietekmējuši operas radīšanu un izmaiņas tajā. Dramaturģisko elementu piesātinājums un vēsturiskā operas vēstījuma dekontrukcija darbojas kā dzinējs intensīva estētiskā pieredzējuma radīšanai. Operfilmā starpdisciplināri sapludināta opera, skatuves mākslas nosacītība, laikmetīga performativitāte, kinematogrāfa iespējas, brīva sižeta pārinterpretācija, jaunu elementu ieviešana, dažādu valodu, mūzikas veidu un aktierspēles formu izmantojums. Traģiskais tajā cieši saistīts ar paradoksu un humoru. Operfilma “Baņuta” atrodas dinamiskā robežtelpā starp žanriem.

Konferenču sērijas notikumi interesentiem būs skatāmi LKA sociālo mediju platformā Facebook (https://www.facebook.com/LKAkademija) un Youtube kanālā (https://www.youtube.com/LKAkademija).

 

 

 

Konference organizēta un konferences materiāli izstrādāti Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Latvijas Kultūras akadēmijas zinātniskās darbības attīstība”, Nr.1.1.1.5/18/I/017 un Kultūras ministrijas Valsts pētījumu programmas projekta “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai” (Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003) ar Latvijas Zinātnes padomes atbalstu ietvaros. Konferencē tiek prezentēti arī vairāki pētījumi, kas atbalstīti Fundamentālo un lietišķo pētījumu (FLPP) programmā, ko finansē Latvijas Zinātnes padome.

Konferenci organizē LKA Zinātniskās pētniecības centrs. Konferences  sadarbības partneri: Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Mākslas akadēmija, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts.