ZIŅAS

Latviešu režisori tiekas meistardarbnīcās ar jaunajiem skatuves mākslas un kino nozares profesionāļiem

02.06.2023

Maija mēnesis Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras studentiem aizvadīts radošā gaisotnē. Meistardarbnīcā  “Elementārās režijas noslēpumu dārzi”skatuves mākslas specializācijās studējošie tikās ar teātra režisoru Regnāru Vaivaru, savukārt audiovizuālās mākslas specializācijas studenti meistardarbnīcā “Teatrālā dokumentalitāte kino: Viestura Kairiša režijas metode”sadarbojās ar teātra un kino režisoru Viesturu Kairišu. Darbnīcas norisinājās klātienē LKA Nacionālajā Filmu skolā.  

Sadarbībā ar režisoru Viesturu Kairišu studējošajiem bija jāveido īsmetrāžas kino darbi, kas sastāvēja no trim elementiem – 1) paša izvēlētām piecām fotogrāfijām, kas saistās ar personiskas pieredzes stāstu, 2) jaunradīta video materiāla, kas reflektē par fotogrāfijām, un 3) esejistiska stāstījuma audio formātā, kas tika kombinēts ar video. Meistardarbnīcu dalībnieks, režisors Uģis Olte atzina, ka šī pieredze ir būtiski papildinājusi studiju procesu. Piedāvātie uzdevumi un personiskā attieksme no darbnīcu vadītāja puses, kā arī azarts studiju biedros iedvesmojis jaunām idejām. LKA students, režisors Daniils Silovs piebilst, ka bieži vien regulārajā studiju procesā iztrūkst laika pievērsties diskusijām par radošo veikumu, kas ir būtiska sastāvdaļa jauna mākslinieka attīstībā, tāpēc īpaši vērtīgi bija saņemt konstruktīvus ieteikumus un atgriezenisko saiti gan no V. Kairiša, gan darbnīcu dalībniekiem. Pieredzes apmaiņas process notika abpusēji, veidojot koleģiālu un radošu atmosfēru. Studente, operatore Inese Tīkmane piebilst, ka novērtē iegūtos praktiskos padomus. Ne tikai to, kā radīt mākslas darbu, bet ko ar to darīt tālāk, kā metodiski strādāt ar jaunradīto ideju, lai to attīstītu un slīpētu līdz maksimālam rezultātam. Studējošie vērtē tikšanos ar V. Kairišu kā iedvesmojošu un noderīgu pieredzi.

Skatuves mākslas programmas studentiem bija iespēja tikties ar režisoru Regnāru Vaivaru. Meistardarbnīcās tika pievērsta uzmanība dramaturģisku tekstu analīzei un režisora metodēm un iecerēm, iestudējot lugu. Piemēram, studējošajiem tika dots uzdevums trīs teikumos aptvert visu lugā notiekošo, tika radīti stāsti, formulētas studentiem aktuālās tēmas un kā var tās attīstīt, izmantojot agrāk radītu dramaturģiju. R. Vaivars rosināja studentus darboties impulsīvi, kas, kā atzina darbnīcu dalībnieki, bija vērtīga pārmaiņa atšķirībā no regulārā darba procesa, kur ierasts ilgi pārdomāt katru pieņemto lēmumu. LKA studente, režisore un aktrise Endīne Bērziņa novērtēja brīvo atmosfēru, kas ļāva eksperimentēt un nebaidīties no kļūdām. Kā vienu no būtiskākajām atziņām viņa min, ka turpmāk vairāk pievērsīsies konkrētībai, nevis vispārinājumiem ideju formulēšanā, un ļausies impulsivitātei. Students, teātra režisors Andris Zeļonka vēlētos vairāk šāda tipa darbnīcas maģistrantūras studijās, jo, viņaprāt, iespēja tikties ar šobrīd aktīviem nozares profesionāļiem, iepazīt viņu darba metodes un attīstīt savas prasmes īsos, praktiskos uzdevumiem ir lielisks studiju procesa modelis maģistrantūrai, ko būtu vēlams praktizēt biežāk.

Paldies Valsts Kultūrkapitāla fondam par finansiālu atbalstu abu meistardarbnīcu norisei.