ZIŅAS

Latviešu un gruzīnu dziesmas satiekas vienā koncertā: notiks grupu “Saucējas” un “Nanina” koncerttūre

07.09.2023

Tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” un gruzīnu sieviešu folkloras grupa “Nanina” aicina uz koncertu “Latviešu un gruzīnu balsis” Jēkabpilī 8. septembrī, Rēzeknes novada Lūznavas muižā 9. septembrī, Daugavpils Vienības namā 10. septembrī un Rīgā, E. Smiļģa muzejā 13. septembrī. Lūznavā un Rīgā pēc koncerta notiks arī gruzīnu dziesmu meistarklases.

Koncertos klausītāji dzirdēs latviešu un gruzīnu tautas dziesmas, savukārt meistarklasēs grupa “Nanina” pastāstīs par unikālo UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļauto gruzīnu daudzbalsīgās dziedāšanas tradīciju un iemācīs kādu gruzīnu dziesmu. Caur gadskārtu, darba, sadzīves dziesmām un šūpuļdziesmām, kāzu un citu cilvēka mūža godu dziesmām “Saucējas” un “Nanina” koncertos atklās gan katrai kultūrai raksturīgo, gan tās abas vienojošos aspektus. “Mūs vieno ilggadēja draudzība un kopīgs darbības virziens -  pētīt, apgūt un popularizēt tradicionālo dziedāšanu, īpašu uzmanību veltot daudzbalsībai,” uzsver grupas “Saucējas” dalībnieces. “Šī koncerttūre ir īpaša ar to, ka parādīsim sieviešu kompetences sfēras tradicionālās kultūras kontekstā un tam atbilstošo dziesmu repertuāru.”

Novadu koncertus bagātinās arī vietējās folkloras grupas - Jēkabpilī sēļu tradicionālās mūzikas grupa “Krāce”, bet Daugavpilī folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra”.

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa “Saucējas” un gruzīnu sieviešu folkloras grupa “Nanina” no Tbilisi šogad svin 20 gadu jubileju un abi kolektīvi sadarbojas jau no 2004. gada. “Nanina” dalībnieces ir etnomuzikoloģes, kuras pēta un praktizē gruzīnu tradicionālo dziedāšanu, ir izdevušas vairākus mūzikas albumus un organizē sieviešu tradicionālās mūzikas festivālu “Nanina”. Grupas “Saucējas” repertuārā ir plaši pārstāvēti dažādi latviešu tradicionālās polifonijas veidi - gan arhaiskā burdondaudzbalsība, gan dažādas vēlīnās izcelsmes daudzbalsības formas. Savas darbības laikā “Saucējas” sagatavojušas vairākas koncertprogrammas, kas veltītas atsevišķām Latvijas vokālās mūzikas tradīcijām, izdevušas piecus mūzikas albumus, kā arī organizē tradicionālās āra dziedāšanas festivālu “Dabā”.

Koncerttūri atbalsta Latvijas Kultūras akadēmija, Rēzeknes novada pašvaldība, Lūznavas muiža, Daugavpils pašvaldība un Krustpils Kultūras centrs.

Vairāk informācijas grupas “Saucējas” Facebook kontā un mājaslapā www.saucejas.lv.