ZIŅAS

Latvijas Kultūras akadēmija atklāj 35. jubilejas gadu

05.01.2026

2025.gada 29. decembrī Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) atzīmēja savu 35. dzimšanas dienu, atzīmējot akadēmijas jubilejas gada sākumu. Trīsarpus gadu desmitu laikā LKA ir kļuvusi par nozīmīgu kultūras, mākslas un radošo industriju izglītības un pētniecības centru Latvijā un starptautiskā mērogā.


Latvijas Kultūras akadēmijas rektors Dāvis Sīmanis, sveicot akadēmiju jubilejā, uzsver tās vēsturisko un idejisko pamatu:
“Latvijas Kultūras akadēmijas dibināšana pirms 35 gadiem sakrita ar Latvijas neatkarības atjaunošanas brīdi. Profesora Pētera Laķa iecere paredzēja veidot kultūras augstskolu, kurā taptu intelektuāli aktīvi un garā brīvi mākslas un kultūras profesionāļi. LKA attīstība visā šajā periodā ir bijusi milzīga. Paldies visiem, kas palīdzēja tam notikt un, jo sevišķi, paldies akadēmijas rektoriem – profesoram Pēterim Laķim, profesoram Jānim Siliņam un profesorei Rūtai Muktupāvelai par neatsveramo ieguldījumu LKA tapšanā par modernu, starptautiski novērtētu un radoši jaudīgu augstskolu!”
 
Jubilejas gada ieskandināšana notika jau 19. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas darbinieku Ziemassvētku pasākumā, kurā akadēmijas kolektīvs atskatījās uz paveikto, pateicās viens otram par ieguldīto un kopīgi atklāja jubilejas gada svinīgo notikumu ciklu.
 
Vakara gaitā tika godināti LKA darbinieki par izcilu darbu un ieguldījumu akadēmijas attīstībā, pasniedzot gada balvas vairākās nominācijās:
  • Gada cilvēks administrācijā – LKA galvenā grāmatvede Gita Kalniņa;
  • Gada cilvēks darbā ar studējošajiem – LKA Starpkultūru komunikācijas un svešvalodu katedras docente Ana Leon Manzanero;
  • Gada cilvēks akadēmiskajā darbā – profesore, LKA Nacionālās skatuves mākslas skolas vadītāja Līga Ulberte;
  • Gada cilvēks pētniecisko aktivitāšu koordinēšanā – LKA projektu administratīvā vadītāja Rasa Laua;
  • Gada cilvēks zinātnē – asociētā profesore, LKA Kultūras un mākslu institūta vadošā pētniece Maija Spuriņa;
  • Gada novators zinātnē – docente, LKA Kultūras un mākslu institūta pētniece Līga Vinogradova;
  • Gada cilvēks skatuves mākslā – LKA Nacionālās skatuves mākslas skolas docents Kārlis Krūmiņš;
  • Gada cilvēks audiovizuālajā mākslā – LKA Nacionālās filmu skolas docents Andrejs Verhoustinskis;
  • Gada cilvēks radošo procesu vadīšanā – docente, LKA Producēšanas un mārketinga departamenta direktore Kristīne Freiberga.
Pasākumam īpašu noskaņu piešķīra dejotāji Anna Marija Puķe, Rūdis Vilsons un jauktais koris SŌLA ar dejas izrādi “Savā starpā” (horeogrāfe Sintija Skrabe).
 
Latvijas Kultūras akadēmijas 35. jubilejas gadu veidos virkne īpašu notikumu – tostarp jaunas LKA vizuālās identitātes atklāšana, absolventu salidojums un LKA Informācijas diena, kas šogad norisināsies citā, līdz šim neierastā formātā.