ZIŅAS

Latvijas Kultūras akadēmija augustā organizēja starptautisko vasaras skolu “Kultūras uzņēmējdarbība un līderība: pārmaiņas, attīstība un refleksija”

29.08.2023

2023. gada 26. augustā noslēdzās Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Erasma Universitātes Roterdamā kopīgi organizētā starptautiskā vasaras skola “Cultural Entrepreneurship & Leadership: reconstructing, relearning, reflecting” kas no 17. līdz 26. augustam Rīgā pulcēja studentus no 20 valstīm – Vācijas, Islandes, Francijas, Portugāles, Slovākijas, Čehijas, Grieķijas, Maķedonijas, Serbijas, Lielbritānijas, Ukrainas, Polijas, Dienvidāfrikas, Norvēģijas, Rumānijas, Ungārijas, Somijas, Ungārijas, Kazahstānas, Uzbekistānas, un, protams, Latvijas. 

Pateicoties profesora Frans Brouwer iniciatīvai, Rīgā vasaras skolas ietvaros pulcējās mācībspēki un nozares profesionāļi no Nīderlandes, Slovēnijas un Itālijas – pasniedzēji Pauwke Berkers, Arjo Klamer, Ellen Loots, Anna Mignosa, Yosha Wijngaarden, Ljubica Knežević Cvelbar, Tomaž Simetinger, Nora Veerman. LKA vasaras skolā pārstāvēja projekta “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint (Nr. lzp-2021/1-0588)” pētnieces – Ieva Zemīte un Žanete Eglīte, Una Arbidāne, daloties ar pētījuma gaitā gūtajām atziņām un testējot radošā starpnieka pašnovērtējuma rīku.

Iedvesmojošas sarunas par līderību un kultūras uzņēmējdarbību noritēja biedrības “Free Rīga” apsaimniekotajā Lastādijas kvartālā ar Mārci Rubeni, stikla studijā “Glass Point” ar mākslinieci Annu Heinsbergu Varnasi, Latvijas Nacionālā Operā un baletā ar valdes locekli Sandi Voldiņu, Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā ar Grietu Sīpolu un Aiju Zandersone, Ināras Bulas moderētā diskusija ar nozares profesionāļiem "Kā kultūras politika un pārvaldība veicina kultūras uzņēmējdarbību ikdienas praksē?" deva iespēju iepazīt Polijas (Piotr Frich) un Latvijas (Marta Kontiņa, Ieva Niedre) pieredzi.

Vasaras skolas laikā studenti kopīgi strādāja, lai attīstītu savas radošā biznesa idejas. Programmas noslēgumā tika prezentētas septiņas nozīmīgas iniciatīvas – “Moving Sounds. Let the Classics live:Music reborn” (Lucie Janečkova, Martina Fecková, Klaudia Mekýšová, Diana Pokorna) paredz attīstīt klasiskās mūzikas pieejamību, nodrošinot darbu mūziku studējošiem jaunajiem profesionāļiem un gūstot ienākumus sadarbībā ar deju studijām, jogas nodarbību organizatoriem un citiem radošajiem profesionāļiem.

Islandes komanda (Gabríel Dagur Kárason, Heiða Þórbergsdóttir,Hrafnhildur Heiða Sandholt, Þorbjörg María Ólafsdóttir) mērķtiecīgi virzīja savu iniciatīvu “Akranes Cultural Hub, Dynamic Cultural organization for creative industries”, kuras pamatā ir ideja veicināt radošo tūrismu un Akranes pilsētas radošo profesionāļu sadarbību.  

Komanda “Crafting Unity” (Olga Beshlei, Franciska Tóth, Azamat Nurmatov, Emma Vartiainen) radīja iniciatīvu, mērķtiecīgi veicinot draudzību starp Ukrainas bērniem, kuri kara un citu apstākļu dēļ spiesti rast jaunu dzīves telpu, un vietējiem Rietumukrainas iedzīvotājiem. Komanda iecerējusi nodrošināt amatniecības prasmju attīstību kā saskarsmes centrālo punktu.

Mākslinieciskās prakses attīstībai tika radīts projekts “Norway Hip-Hop collective” (Brent Reynolds, Emilie Schei, Abduvosit Kobuljonov, Yi Kwan Chan), kas tiecās hip-hop māksliniekiem dot iespēju attīstīt savas mākslinieciskās ieceres, nevis tikai virzīties hip-hop kā sporta virzienā.

Komandā ar interesi par kino “Educational space for filmmakers in Latvia and Poland” (Marta Treimane, Una Zvejniece, Ilya Tsibets, Salima Kulakbayeva) apvienoja savas stiprās puses un radīja apmācību programmu, kas var tikt ieviesta, lai mērķtiecīgāk iesaistītu jaunos profesionāļus kino nozarē un dotu iespēju praksē pārbaudīt savas prasmes.

Belgradas apkaimju jauniešu attīstībai tika radīts “Incubator for youth imagination” (Miljana Milojkovic, Sebastian Zünkler, Asnate Kalēja, Elias Martin, Teodor Simonov), kas veicinās platformu jauniešiem savu ideju attīstībai un atbalstīs jaunu iniciatīvu veidošanos.

“Art incubator in Athens” (Philippos Moschatos, Ana Gheorghiu, Eirini Mylona, Mafalda Simões Dinis Moniz de Oliveira) vienojās par telpu, kas māksliniekiem un radošajām personām dotu iespēju attīstīt savas mākslinieciskās ieceres Atēnās, pamatā fokusējoties uz bēgļiem, kuriem nav iespējas un nodrošinājuma radošajam darbam. Pamatvajadzības nodrošina daudzas organizācijas gan Grieķijas, gan starptautiskas, bet būtiskāko – vietu radošajai pašizpausmei – nepiedāvā neviena no tām.  

Kā minēja studente no Slovākijas – starptautiskā vasaras skolas programmā un tajā pieredzētais pārsniedza gaidīto un bija patiesi vērtīga pieredze, kas ļāva katru dienu pārskatīt, pārdomāt un atkal no jauna attīstīt!