ZIŅAS

Latvijas Kultūras akadēmijā uzsākts pētījums par arheoloģiski nozīmīgām salām Latvijas ezeros

23.01.2025

Projekta ietvaros triju gadu laikā tiks pētīti unikāli Latvijas kultūras mantojuma objekti – Latvijas ezeros lokalizētas salas ar arheoloģisku nozīmi. Šobrīd tādas ezeru salas, uz kurām ir identificētas arheoloģiskas liecības vai saglabājušās mutvārdu ziņas par to nozīmi senatnē, ir vismaz 28. Lielākā daļa no tām atrodas Vidzemes un Latgales ezeros, pa vienai - Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā.


Pētījuma ietvaros notiks arheoloģiski nozīmīgo salu un ezermītņu apsekojumi ainavā, šo objektu sistematizācija un zinātniska dokumentēšana. Projekta vidusposmā plānoti arī nelieli arheoloģiskās pārbaudes izrakumi uz salām Alūksnes un Ludzas novada ezeros. Ņemot vērā, ka starp pētāmajiem objektiem ir arī uz mākslīgi veidotām salām savulaik seno latgaļu būvētās 11 ezermītnes, to un arī atsevišķu citu objektu apsekošanai tiks piesaistīti nirēji un veikta ezeru skenēšana ar sānskata sonāru (SSS – side-scan sonar). Tas ļaus pirmo reizi iegūt precīzu telpisko priekšstatu par ezermītņu mākslīgo saliņu ģeometriju, apjomu un, iespējams, arī atsevišķām konstrukcijām.

Tā kā aizvēsturē un arī vēsturiskajos laikos apdzīvotās un izmantotās salas, tostarp mākslīgi veidotās ezermītnes, ir ne tikai arheoloģiski nozīmīgi objekti, bet arī teiku un nostāstu vietas, turklāt vietas, kas joprojām ir aktuālas ezeru mūsdienu ainavā, tiks īstenots starpdisciplinārs pētījums, mantojuma objektu izzināšanā pielietojot etnoloģijā aprobētas metodes – gan etnogrāfisko novērojumu, gan daļēji strukturētas intervijas. Iegūtie dati tiks izmantoti, lai izzinātu ezeru piekrastes iedzīvotāju, ezeru un salu apmeklētāju attieksmi un zināšanas par konkrētām salām ezeros.


Pētījuma rezultāti sniegs jaunas zināšanas un ieguldījumu Latvijas arheoloģijas un etnoloģijas zinātnē, kā arī veicinās sabiedrībā plašāku interesi par iekšzemes ūdeņu arheoloģisko mantojumu. Projekta ietvaros tiks sagatavotas gan zinātniskas un populārzinātniskas publikācijas, gan lekcijas un ceļojoša izstāde, gan rekomendācijas kultūrpolitikas veidotājiem un īstenotājiem par iekšzemes ūdeņu arheoloģiskā mantojuma saglabāšanu.


Pētījuma projekta “Iekšzemes ūdeņu arheoloģiskais mantojums: salas un ezermītnes Latvijas ezeros” vadītājs ir arheologs, LKA Kultūras un mākslu institūta (KMI) vadošais pētnieks Juris Urtāns, pētījumu īstenos KMI vadošā pētnieces Ieva Vītola (projekta koordinatore, galvenā izpildītāja) un Rūta Muktupāvela (galvenā izpildītāja), KMI pētnieks Jānis Meinerts (izpildītājs), KMI zinātniskās asistentes Lolita Ozoliņa (izpildītāja) un Lote Katrīna Cērpa (izpildītājs-studējošais). Laika gaitā pētnieku komandai pievienosies vēl vismaz divi studējošie.


Sk. vairāk: https://www.lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/fundamentalo-un-lietisko-petijumu-projekti/iekszemes-udenu-arheologiskais-mantojums-salas-un-ezermitnes-lat/


Projekts “Iekšzemes ūdeņu arheoloģiskais mantojums: salas un ezermītnes Latvijas ezeros” (Nr. lzp-2024/1-0542) tiek īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu 2024. gada atklātā konkursa ietvaros. Finansē Latvijas Zinātnes padome.


Teksts: Ieva Vītola

Foto: Indzera ezers un salas skatā no putna lidojuma. Foto J. Urtāns.