ZIŅAS

Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieku zinātniskās publikācijas novērtētas starptautiskā līmenī

04.04.2025

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) pētnieki 2023. un 2024. gadā ir guvuši ievērojamus panākumus, publicējot 23 zinātniskās publikācijas starpdisciplinārās, starptautiski atzītās zinātniskajās platformās, kas indeksētas datubāzēs “Web of Science” un “Scopus”. Šīs publikācijas apliecina LKA pētniecības kvalitāti un spēju aktualizēt būtiskus sabiedrības, kultūras un identitātes jautājumus plašākā kontekstā, kā arī nostiprina LKA aktīvo iesaisti starptautiskajā akadēmiskajā un pētnieciskajā apritē.


Lielākā daļa no rakstiem (16 no 23) ir publicētas augstas citējamības izdevumos (Q1 vai Q2 kvartīles izdevumos saskaņā ar ietekmīgā neatkarīgā zinātnisko publikāciju izpētes centra “Scimago” žurnālu ranžējuma datiem). Pētījumi tapuši gan individuāli, gan sadarbojoties ar partneriem no Vācijas, Somijas, Igaunijas, Lielbritānijas u.c.. Raksti publicēti tādos starptautiskos prestižos izdevumos kā “Cultural Sociology (SAGE)”, “Memory Studies”, “Journal of Baltic Studies”, “International Journal of Intangible Heritage”, “Social Inclusion”, “Studies in East European Thought”, “Culture Crossroads” u.c..

Publikācijas iezīmē daudzveidīgas pētniecības tēmas un starpdisciplināru pieeju, iezīmējot galvenās LKA pētnieciskās prioritātes un virzienus:

  • Kultūras līdzdalība, izglītība un jauniešu labbūtība. Pētījumi pievēršas kultūras ietekmei uz jauniešu emocionālo veselību un labbūtību, kā arī izglītības procesu ilgtspējai (Lote Katrīna Cērpa, Laura Brutāne, Ieva Zemīte u.c.).
  • Atmiņas kultūra, vēsturiskā identitāte un sabiedrības pārmaiņas. Analizēti atmiņas konstruēšanas procesi, vēsturisko varoņu reprezentācija un sabiedrības emocionālās pieredzes pārejas periodos (Gustavs Strenga, Iveta Ķešāne, Andris Hiršs, u.c.).
  • Digitālā transformācija un kultūras piekļūstamība. Digitālo risinājumu loma mākslas pieejamības nodrošināšanā un to ietekme uz kultūras mantojuma saglabāšanu (Rūta Muktupāvela, Anda Laķe, Laura Brutāne, Elīna Vikmane u.c.).
  • Sociālās problēmas un nevienlīdzība mūsdienu sabiedrībā. Analizēti migrācijas naratīvi, darba tirgus nestabilitāte, kā arī patriotisma un naida noziegumu tematika Latvijas sabiedrībā (Iveta Ķešāne, Maija Spuriņa, Ēriks Treļs, Ivans Jānis Mihailovs u.c.).
  • Nemateriālais kultūras mantojums un kultūrpolitika. Kultūras un valodas aizsardzība, klimata pārmaiņu ietekme uz kultūras praksēm, kā arī kultūras un tiesību mijiedarbība (Anita Vaivade, Kitija Balcare u.c.).

Plašāk par publikācijām: https://lka.edu.lv/lv/par-akademiju/lka-docetaji/akademiska-personala-zinatniska-un-radosa-darbiba/