ZIŅAS

LKA kopā ar augstskolām no Eiropas Universitāšu alianses ACE²-EU veidos kopīgas starptautiskas īstermiņa mācību iespējas

24.03.2025

21. martā Konstantīna Brankuši universitātē (Universitatea „Constantin Brâncuși”) Rumānijā noslēdzās Eiropas Universitāšu alianses ACE²-EU tīklošanās pasākums “ACEploration”, kurā tikās deviņu alianses augstskolu pārstāvji, tostarp arī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) mācībspēki, lai attīstītu kopīgas īstermiņa mācību iespējas alianses augstskolu studējošajiem. Paralēli  norisinājās arī alianses darba pakotnes dalībnieku tikšanās ar mērķi pilnveidot īstermiņa mācību iespēju piedāvājumu augstskolu studējošajiem un personālam, izstrādāt kvalitātes nodrošināšanas mehānismus un stiprināt visu parteraugstskolu docētāju pedagoģisko kapacitāti.


Tikšanās laikā liela uzmanība tika pievērsta alianses ACE²-EU iekšējās kvalitātes sistēmas pilnveidei, tostarp tās saskaņošanai ar Eiropas Savienības un alianses izvirzītajiem mērķiem. Tika apspriesta akadēmiskās padomes izveide, kā arī vienoti sertifikācijas mehānismi. Tika prezentēta iecere par strukturēta rīka izveidi, kas kalpotu mācībspēku profesionālās izaugsmes veicināšanai visā aliansē. Apspriesta arī kopīgu studiju programmu izveide. 

“ACEploration” darba sesijās tika izstrādāti 15 kopīgu starptautisku īstermiņa mācību programmu priekšlikumi un notika diskusijas par programmu struktūru, mērķauditoriju, mācību metodēm un izplatīšanas stratēģijām. Pasākumā piedalījās arī dažādu nozaru pārstāvji, kas pauda interesi un gatavību piedalīties mācību programmu izstrādē, kas ir nozīmīgs alianses darba aspekts, cenšoties spēcināt augstskolu un nozaru sadarbību.

Pasākumā LKA kopā ar citām alianses augstskolām kopīgi izstrādāja divu programmu pieteikumus un vēl divās programmās pievienojās kā partneri. LKA kopā ar Konstantīna Brankuši universitāti un Lietuvas Inženierzinātņu koledžu (Lietuvos Inžinerijos Kolegija) uzsāka darbu pie starptautiskas vasaras skolas “Ilgtspējīgi brīvdabas pasākumi: atkritumi mums apkārt un mūsos” plānošanas, kurā iecerēts pētīt atkritumus visās to izpausmēs – gan ārējā vidē, gan mūsu ikdienas paradumos – ar fokusu uz brīvdabas pasākumu ilgtspēju. Kopā ar pasākumu nozares profesionāļiem un augstskolu mācībspēkiem lekcijās, meistarklasēs un radošās darbnīcās studenti pievērsīsies praksēm, kā veidot pasākumus, kas samazina piesārņojumu, atbalsta cilvēka labsajūtu un veicina ilgtspējīgu dzīvesveidu. 

Kopā ar Lietuvas Inženierzinātņu koledžu un Santaremas Politehnisko institūtu (Instituto Politecnico de Santarem), kā arī pētniekiem no Rumānijas, LKA uzsāka darbu pie starptautiskas vasaras skolas “Akadēmiskā plūsma: kultūra un labbūtība kvalitatīvai izglītībai” izveides, kurā uzmanība tiks pievērsta tam kā māksla un radošums var kļūt par fiziskās un garīgās veselības stiprināšanas avotu, kā arī tam, kā mākslinieciskās prakses var mazināt stresu, uzlabot labsajūtu un veicināt veselīgāku augstskolas vidi.

Tāpat LKA īstenos vienu mācību aktivitāti Konstantīna Brankuši universitātes īstenotajā mācību programmā par vardarbības mazināšanu – “Māksla un kultūra kā emociju izpausmes un refleksijas līdzeklis”. Savukārt Santaremas Politehniskā institūta īstermiņa mācību programmā “Jauniešu dzīve lauku reģionos” LKA piedalīsies, pievēršoties jauniešu autentiskajai līdzdalībai un attīstot jaunas metodes, kā paust jauniešu vērtības pašreizējā globālā un sociālpolitiskā kontekstā.

Mācībspēku sadarbības platforma “ACEploration”  atklāja arī jaunu dimensiju — vairākas komandas, kuru dalībnieki tikās pirmoreiz, vienojās par ilgtermiņa sadarbību, tostarp kopīgu pētniecības projektu attīstību. Tikšanās apliecināja alianses nozīmi stipras, profesionālas Eiropas augstskolu kopienas stiprināšanā un sadarbības veicināšanā. 
_____________________
Vairāk par Eiropas universitāšu aliansi ACE2-EU un tajā plānotajām aktivitātēm var uzzināt https://www.ace2eu.eu/
Projektu līdzfinansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA par tiem neuzņemas atbildību. Projekts 101177596.