LKA notikusi Lailas Pakalniņas Poētiskā dokumentālā kino meistardarbnīca
Decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālajā filmu skolā viesojās viena no mūsdienu Latvijas spilgtākajam autorkino veidotājām, kā Latvijas, tā ārvalstu kino festivālos atzītā režisore Laila Pakalniņa. Poētiskā dokumentālā kino meistardarbnīcā, kas norisinājās četru dienu garumā 13., 14., 20. un 21. decembrī, režisore strādāja ar LKA Audiovizuālās mākslas katedras bakalaura un maģistra studiju programmās studējošajiem.
Meistardarbnīcas tēmu loks pārsvarā tika saistīts ar dokumentālā kino žanru, bet studenti arī iepazina L. Pakalniņas spēlfilmas. Meistardarbnīcas laikā studentiem tika dots uzdevums atrast kādu vietu/punktu pilsētā, kur varētu radīt dokumentālu etīdi, kā arī bija jāsagatavo darba teorētiskais pamatojums. Meistardarbnīcas noslēgumā dalībnieki apsprieda un analizēja radītās etīdes. Studenti atzina, ka uzdevums ir bijis vērtīgs, jo daudziem izmainījis skatpunktu, kur var un kur nevar notikt kino; tas palīdzējis novērot apkārtējo vidi citādi nekā ierasts. Vismaz divi no praktiskajiem darbiem ir mākslinieciski pietiekami augstvērtīgi, lai tos izrādītu publiski. Šī bija pirmā meistardarbnīca, kas speciāli tika realizēta maģistrantūras studentiem, un atsauksmes liecina, ka ir pamats līdzīgus notikumus organizēt biežāk un uzrunāt dažādus nozares profesionāļus, kas varētu dalīties ar savām idejām.
Meistardarbnīcas dalībnieks, maģistrantūras students Mārtiņš Kalita atzina, ka ir ārkārtīgi vērtīgi veidot praktiskos uzdevumus. Tam būtu jāpievērš īpaša uzmanība studiju laikā, lai audzinātu studentu prasmes praktiskajā darbībā. Iespēja īsu laika posmu strādāt ar nozarē atzītu profesionāli mudina arī studentu neslinkot, parādīt sevi no labākās puses, iesaistīties diskusijās. Otrs būtisks aspekts ir pieredzes apmaiņa, kas var rezultēties spējā identificēt, kas ir tas, ko pats students vēlas izmantot tālāk savā radošajā darbā. Vai ir kādi paņēmieni, virzieni, kas iedvesmo, vai novērojumi, kas liek saprast, ko nebūs vēlmes pielietot. Katra šāda meistarklase vairo pieredzi, un tāpēc ir tik būtiski šādu praksi turpināt. Līdzīgi arī maģistrantūras studente Elza Gauja piebilda, ka saturs bija vērtīgs, meistarklases esot izdevušās un viņa cer biežāk šādā formātā satikt arī citus nozarē strādājošos.
Bakalaura studiju programmas “Audiovizuālā māksla” students, topošais kino režisors Rūdolfs Deinats minēja: “Man ļoti patika šī meistardarbnīca, jo man vispār patīk novērojošais kino, kā arī tā bija ļoti laba atelpa no visām pārējām skolas nodarbībām. Man jau arī patīk Lailas Pakalniņas dokumentālās filmas, un viņu klausīties vienmēr ir interesanti. Vienmēr pastāv kaut kāds negaidītības elements.”
Attēls: Ekrānšāviņš no meistarklases ietvaros tapušās Aleksandra Grebņeva īsfilmas "Ievilkt elpu"
Paldies Valsts kultūrkapitāla fondam par atbalstu meistardarbnīcas norisei!