ZIŅAS

LKA pētnieces Anda Laķe un Liene Ozoliņa tiksies ar skolēniem tiešsaistes sarunās „ZINĀTNE.ZOOMED.IN 2”

01.10.2021

Izglītības un zinātnes ministrija no 7. līdz 29. oktobrim  aicina 9.–12. klašu skolēnus tiešsaistes sarunās iepazīties ar 20 Latvijas zinātniekiem un zinātniecēm, atklājot dažādu zinātnes nozaru un pētniecības aizraujošo dabu. 12. oktobrī būs iespēja sekot līdzi sarunai ar LKA prof. Andu Laķi “Kultūras socioloģija. Kas ir kultūras ietekme un kā to mēra?”, savukārt 16.oktobrī notiks saruna “Politikas un kultūras socioloģija” ar asoc.prof. Lieni Ozoliņu. Sarunas vadīs TV erudīcijas spēles „Gudrs, vēl gudrāks” ilggadējie vadītāji Toms Grēviņš vai  Kaspars Ozoliņš. Sarunām varēs sekot līdzi arī tiešraidē @ZinatneLatvijai Facebook lapā.

12. oktobrī pl. 13.00 ar skolēniem tiksies Dr. sc. soc. ANDA LAĶE, kultūras socioloģe, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore, vadošā pētniece, prorektore zinātniskajā darbā, Zinātniskās pētniecības centra vadītāja.

Andas Laķes vadībā ir norisinājušies neskaitāmi kultūras nozares pētījumi par kultūras līdzdalību, kultūras patēriņu, kultūras finansējumu, kultūras un radošajām industrijām, to darba tirgu, kultūrizglītību, kultūrpolitiku, kultūras sociālo un ekonomisko ietekmi un citiem tematiem.

https://www.youtube.com/watch?v=SkLjwAdrhwk

 

15. oktobrī pl. 13.00 ar skolēniem tiksies Ph. D. LIENE OZOLIŅA, socioloģijas pētniece, Latvijas Kultūras akadēmijas asociētā profesore un vadošā pētniece.

Liene analizē sociālās nevienlīdzības izpausmes un cēloņus, kā arī sociālās solidaritātes avotus mūsdienu Latvijas sabiedrībā. Viņa saredz, ka sociālo zinātņu pētījumi nākotnē biežāk varētu būt starpdisciplināri. To rezultāti varētu tikt atspoguļoti arī caur mākslas norisēm, piemēram, izstādēm un izrādēm, tādējādi pārkāpjot zinātnes nozaru robežas.

https://www.youtube.com/watch?v=JA6HURCx7aQ&t=1s

 

Visu ZINĀTNE.ZOOMED.IN dalībnieku sarunu norises laiki un tēmas publicētas šeit.

Projekts ZINĀTNE.ZOOMED.IN jeb ZINĀTNE.PIETUVINĀTA tāpat kā pavasarī notiks tiešsaistē Zoom platformā, bet šoreiz iespēja tikties ar zinātniekiem būs arī  9. un 10. klašu skolēniem - lai ieskats zinātnes pasaulē viņiem palīdzētu vidusskolas mācību programmas vai zinātniskās pētniecības darba (ZPD) tēmas izvēlē. Skolēni varēs uzzināt: Kas ir zinātne un cik daudzveidīgi un atšķirīgi ir pētījumi dažādās zinātnes nozarēs? Kur strādā zinātnieki un kādas prasmes viņiem nepieciešamas? Kā izvēlēties savu zinātnes vai studiju nozari? Kāpēc valstij un sabiedrībai nepieciešama zinātne?

Kā skolēni var piedalīties ZINĀTNE.ZOOMED.IN?

  1. skolotājs izvēlas dienu un laiku, kad klase var tikties ar zinātnieku no saraksta kurp.es kalendārā;
  2. Kalendārā pieejams apraksts par zinātnieku un pieteikšanās anketa, kur skolotājs reģistrē klasi (bez skolēnu personas datiem). Klases var pieteikties uz vairākām sarunām, tomēr jāņem vērā, ka katrā sarunā ir ierobežots skolēnu skaits;  
  3. Pēc reģistrācijas skolotājs savā e-pastā saņem Zoom pieejas datus, kurus nosūta klasei, kas tiksies ar zinātnieku;
  4. Pirms sarunas skolotājs aicina klasi noskatīties  3 min. video par zinātnieku vai zinātnieci (saite uz video pie zinātnieka apraksta kurp.es kalendārā), ar kuru būs tikšanās, lai skolēni gūtu ieskatu tēmā;
  5. Sarunas laikā skolēni varēs zinātniekam uzdot jautājumus Zoom tērzētavā un interesantākā jautājuma autors/-e saņems pārsteiguma balvu no ministrijas.

 

Detalizētākai informācijai par pasākuma norisi lūdzam sazināties, zvanot 29104032 vai rakstot inta.pedina@izm.gov.lv.

ZINĀTNE.ZOOMED.IN notiek ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/17/I/002 “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā” ietvaros.