ZIŅAS

Mākslas vēstures eksāmena ietvaros LKA studenti izveido ekskursijas maršrutus Maskavas forštatē

17.06.2019

Tāpat kā pirms gada, arī šogad 12. jūnijā eksāmenu Pasaules mākslas vēsturē ( doc. Zane Grigoroviča) kārtoja LKA un RTU kopīgās bakalaura programmas Radošās industrijas 1.kursa studenti. 

Studiju programmā „par galveno resursu tiek uzskatīts cilvēku talants, radošums un spējas, un, apvienojot tādas tradicionāli nošķirtas jomas kā māksla, uzņēmējdarbība un tehnoloģijas, tiek radīti jauni produkti ar augstu pievienoto vērtību”.  

Atbilstoši šim priekšnoteikumam, mākslas vēstures eksāmenā studenti tika mudināti ne tikai atklāt radošumu, bet arī darboties komandā, izmantot modernās tehnoloģijas. Eksāmena tēma „Mana Maskačka’’. Radošo industriju studenti strādāja piecās darba grupās: 
Vēsturiskā Maskačka
Maskačkas ļaudis
Maskačkas ielas
Maskačkas torņi un kupoli
Maskačkas logi un durvis

Jau no februāra studenti veica lauka pētījumu.

Vēsturiskās Maskačkas pētnieki izstrādāja ekskursijas maršrutu un krustvārdu mīklu, padziļināti izpētot vairākus vēsturiskus objektus. Kursa biedri, klausoties stāstījumu par objektiem, atminēja krustvārdu mīklu. Maršruts mudina iepazīt aizgājušo laiku artefaktus un veldzēties taustāmās atmiņās. Pārējās darba grupas, respektējot Vēsturiskās Maskačkas izveidoto maršrutu, strādāja pie saviem pētījumiem. Ejot pa maršrutu, noteiktos punktos ar atraktīviem uzdevumiem un stāstījumu atklājās arī pārējās grupas.  Saistošs, Maskavas forštates vēsturiskos stāstus papildinošs bija grupas Maskačkas ļaudis vēstījums. Studenti bija intervējuši vairākus vietējos iedzīvotājus viņu dzīves vietās. Interviju materiāls lieliski izmantots stāstos par ļaudīm, kā arī kvalitatīvās fotogrāfijās. 

Priekšstatus par Maskavas forštates vēsturi atraktīvi bagātināja Maskačkas ielas darba grupas izveidotā spēle – 22 jautājumi par priekšpilsētas ielām, balvā saņemot eleganti noformētas kartītes ar atminamo ielu fotogrāfijām.

Darba grupa Maskačkas torņi un kupoli ekskursijas gaitu nodrošināja ar izveidotām spēlēm un uzdevumiem, piemēram, dalībnieki tika aicināti salikt puzli ar Rīgas Sv. Pravieša un Priekšteča Jāņa baznīcas attēlu vai rekonstruēt fragmentārus tekstus, klausoties stāstījumā par konkrētiem torņiem un kupoliem.

Savukārt grupas Maskačkas logi un durvis dalībnieki ekskursiju papildināja ar emociāliem dzejas lasījumiem. Dzeja skanēja pie īpaši izvēlētiem logiem un durvīm, kas studentiem veidoja asociatīvas saites ar Aleksandra Čaka vai Ojāra Vācieša tekstiem. Īpaši aizkustinošas bija studentes Elīnas Zīles rakstītās dzejas rindas. Arī šīs grupas dalībnieki izveidojuši fotogrāfiju un dzejas bukletu.

Ekskursijas un projekta noslēgumā studenti atzina, ka Maskavas forštate piedāvā iespēju redzēt vidi tās daudzveidībā un mainīgumā. Vidi, kurā mīt atvērti cilvēki un jaušama vēstures elpa.

Pasaules mākslas vēstures eksāmens