ZIŅAS

"Nākotnes skola": diskusija par sociālo, humanitāro un mākslas zinātņu vietu Latvijas zinātnes ekosistēmā

07.02.2017

Piektdien, 10. februārī plkst. 15.00 Latvijas Kultūras akadēmija aicina uz pētījuma prezentāciju un diskusiju par sociālo, humanitāro un mākslas zinātņu vietu Latvijas zinātnes ekosistēmā. Tas būs pirmais notikums LKA rīkotajā diskusiju sērijā "Nākotnes skola", kas ir viena no aktivitātēm Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai - 100" atbalstītajā projektā "Latvijas Kultūras akadēmijas futūrisma manifests". Diskusija notiks LKA Teātra mājā "Zirgu pasts", Dzirnavu ielā 46.

Latvijas sabiedrībā nerimst diskusijas par augstskolu programmu atbilstību darba tirgum un zinātnieku prasmi sadarboties ar uzņēmējiem, lai nodrošinātu zināšanu pārnesi. Šo diskusiju kontekstā dominējis stereotipisks un vienkāršots skatījums gan uz augstskolu lomu sabiedrībā kopumā, gan uz sociālo, humanitāro un mākslas zinātņu nozīmi. Tas atspoguļojas gan zinātnes prioritāro virzienu definējumā, gan zinātnes finansējuma sadalījumā. Izglītība un zinātne raksturo katras nācijas dzīvotspējas potenciālu, tāpēc, domājot par Latvijas simtgadi, meklēsim atbildes uz jautājumiem: Kāds labums Latvijas sabiedrībai no sociālo, humanitāro un mākslas zinātņu nozarēm?  Vai mūsu valsts spēj efektīvi izmantot šo zinātņu producēto zināšanu resursu? Kāds ir šo zinātņu esošais un iespējamais ieguldījums tautsaimniecībā un inovatīvu produktu jaunradē? Kāda ir kultūras un mākslas nozares vieta humanitāro un sociālo zinātņu ekosistēmā? Kā šo zinātņu kontekstā sabalsojas nacionālās intereses ar starptautiskas sadarbības nepieciešamību un iespējām?

Pētnieku grupa 2016. gada nogalē veica pētījumu "Sociālo un humanitāro zinātņu ekosistēmas analītisks apraksts" (pētnieki - Ilona Kunda, Elīna Ozoliņa, Kristīne Rolle un Jānis Daugavietis), kas š. g. 21. janvāri tika publiski prezentēts Izglītības un zinātnes ministrijai un citiem interesentiem. Tādējādi ir uzsākta diskusija par humanirāro un sociālo zinātņu lomu "tautsaimniecības transformācijā" (IZM formulējums), kuras turpinājumu piedāvājam "Nākotnes skolas" diskusiju sērijā. Minētā pētījuma autoru pētījuma secinājumu prezentācijai sekos paneļdiskusija, kurā piedalīsies sociālantropologi Elīna Ozoliņa un Viesturs Celmiņš, vēsturnieks Gustavs Strenga, sociologi Baiba Bela un Miķelis Grīviņš un teātra režisore un pētniece Zane Kreicberga.