ZIŅAS

No 29. novembra līdz 1. decembrim norisināsies starptautiska zinātniska konference “Vēstures poētika un politika teātrī un kino”

12.11.2018

No 29. novembra līdz 1. decembrim notiks Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un LKA Zinātniskās pētniecības centra (ZPC) rīkotā starptautiskā zinātniskā konference “Vēstures poētika un politika teātrī un kino” (Poetics and Politics of History in Film and Theatre), pievēršoties un padziļināti analizējot, kā skatuves un audiovizuālā māksla modelējusi, interpretējusi un atspoguļojusi Latvijas un citu Baltijas jūras reģiona valstu vēsturi un cilvēkus. Konferencē piedalīsies referenti, kino un skatuves mākslas, semiotikas un vēstures profesionāļi no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Somijas, Francijas, Amerikas Savienotajām Valstīm, Krievijas u.c. Īpaša uzmanība konferencē veltīta Somijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas valstu simtgadei veltīto skatuves un ekrāna darbu izpētei un analīzei.

Konferences ietvaros katru dienu norisināsies ne tikai intensīvs darbs sesijās, bet arī tiks demonstrēta Simtgades filmu programma, notiks lekcijas, meistarklases un diskusijas, konferences ārvalstu dalībnieku Džo Kellehera (JoeKelleher) un Viljama Hovarda Gvina (William Howard Guynn) vieslekcijas. Konferences laikā tiks prezentētas divas grāmatas: LKA profesora Raimonda Brieža “Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no Ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij” (2018 LKA / izdevniecība “Neputns”) un Viljama Hovarda Gvina jaunākās grāmatas “Nerunājamās vēstures: Kino un katastrofu pieredze” (Unspeakable Histories: Film and the Experience of Catastrophe, 2016, Columbia University Press).

No 29. novembra līdz 1. decembrim LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” (Rīga, Dzirnavu iela 46)norisināsies konferences darbs astoņas sesijās.

Ar referātiem piedalīsies amerikāņu kino vēsturnieks un Sonomas Universitātes emeritētais profesors Viljams Hovards Gvins, angļu teātra zinātnieks un Rohamptonas Universitātes Londonā profesors Džo Kellehers, teātra zinātnieks Patriss Pavī (Patrice Pavis), Tartu un Tallinas universitāšu profesors, kultūras semiotiķis un publicists Mihails Lotmans (Mihhail Lotman), Pāvels Rudņevs (Pavel Rudnev) no Krievijas Teātra mākslas universitātes, Tallinas Universitātes asociētas profesors, Jaunās Sorbonas Universitātes viesprofesors un Ālto universitātes docents Jarmo Valkola, kino zinātniece un Austrumeiropas kino pētniece Barbara Vurma (Barbara Wurm) no Humbolta Universitātes, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas pasniedzējs un kino režisors Audrius Stonis u.c.

No Latvijas referātus lasīs LKA profesore un kultūras semiotiķe Daina Teters, teātra nozares profesionāļi – LKA profesore un teātra kritiķe Valda Čakare, dramaturgs un scenārists Matīss Gricmanis, Latvijas Universitātes (LU) profesore Ieva Kalniņa, LKA asociētā profesore un Skatuves mākslas katedras vadītāja Zane Kreicberga, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Jānis Kudiņš, teātra kritiķis Atis Rozentāls, LKA asociētā profesore un teātra kritiķe Līga Ulberte, teātra zinātniece Ingrīda Vilkārse, savukārt kino nozari pārstāvēs eksperimentālā kino festivāla “Process” kuratore Lāsma Bērtule, LU profesors un kino zinātnieks Viktors Freibergs, Nacionālā Kino centra vadītāja un kino kritiķe Dita Rietuma un LKA asociētais profesors un kino režisors Dāvis Sīmanis.

Konferences referātu un to tēmu diapazons ir plašs, sākot ar tādu fundamentālu kategoriju kā stila un estētikas revīziju skatuves mākslā un pagātnes pārradīšanu par vēstures stāstu, izmantojot mākslas medijus, līdz tādu vēsturisku personu kā Vladimirs Iļjičs Ļeņins un Josifs Staļins reprezentācijai.

No 29. novembra līdz 30. novembrim kino teātrī “Splendid Palace” (Rīga, Elizabetes iela 61) tiks piedāvāta konferences Simtgades filmu programma, ko veido četru jaunāko filmu izlase no Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas.

29. novembrī plkst. 18.00 programmu atklās režisora Dāvja Sīmaņa vēsturiskā filma “Pelnu sanatorija” (2016), kuras ir centrā ir kara notrulinātā cilvēcība Pirmā pasaules kara kontekstā. Savukārt plkst. 20.00 būs iespēja redzēt somu režisora Anti Jusi Anila darbu “Mūžīgais ceļš” (Ikitie, 2017), kura pamatā ir Anti Turi romāns “Mūžīgais ceļš” par jaunu arodbiedrību aktīvistu, kurš ir atgriezies Somijā pēc ilgu gadu darba Amerikā 30. gadu sākumā.

30. novembrī plkst. 18.00 būs iespēja redzēt Rīgas Starptautiskajā kino festivālā nacionālo pirmizrādi piedzīvojušo igauņu režisores Monikas Sīmetsas kino darbu “Biedrs bērns” (Seltsimees laps, 2018), kas kļuvusi par vienu no šī gada populārākajām filmām Igaunijā. Filmu skati plkst. 20.00 noslēgs lietuviešu kino režisora Andriusa Juzena “Pūču kalns” (Peledu kalnas, 2017), pievēršoties padomju spēku okupētajai Kauņā laikā no 1947. līdz 1951. gadam.

Konference ietvaros, 29. novembrī un 1. decembrī, LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” notiks divu grāmatu prezentācijas.

29. novembrī plkst. 16:00 notiks profesora Viljama Hovarda Gvina jaunākās grāmatas par vēstures notikumu inscenēšanu un traumatiskās pieredzes materializāciju kino valodā “Nerunājamās vēstures: Kino un katastrofu pieredze” (Unspeakable Histories: Film and the Experience of Catastrophe, 2016, Columbia University Press) prezentācija ar profesora ievadvārdiem.

1. decembrī plkst. 17.00 paredzēta grāmatas “Cilvēki un notikumi latviešu zemēs no Ledus aiziešanas līdz Latvijas valstij” (2018, Latvijas Kultūras akadēmija / Neputns) prezentācija ar autoru ievadvārdiem. Grāmatas sastādītāji – Raimonds Briedis, Zane Gailīte, Juris Goldmanis, Zane Grigoroviča, Māra Grudule, Līga Ulberte. Māksliniece – Anta Pence. Redaktores – Sigita Kušnere, Sanda Rapa.

Konferences programmu papildinās kultūras notikumu programma (lekcijas, meistarklases un diskusija) konferences viesiem un citiem interesentiem.

Diskusiju, lekcijas un meistarklases iespējams apmeklēt ne tikai LKA studentiem, bet arī plašākam interesentu lokam. Lekciju un meistarklašu gadījumā lūgums iepriekš pieteikties, rakstot Dārtai Ceriņai uz e–pastu cerina.darta@gmail.com.

Ieeja visos konferences “Vēstures poētika un politika teātrī un kino” notikumos bez maksas!

Konference tiek organizēta Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta “Latvijas Kultūras akadēmijas zinātniskās darbības attīstība” ietvaros, konferences norisi finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība