Notiks kino zinātnieces Aniko Imres lekcija par Austrumeiropas “pakalpojumu valstīm” un straumes platformu imperiālisma iezīmēm
Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) un Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF) 19.oktobrī plkst. 13.30 kinoteātra “Splendid Palace” Velvju zālē (Elizabetes iela 61, Rīga) aicina uz ungāru izcelsmes kino zinātnieces, Dienvidkalifornijas Universitātes kino mākslas profesores Aniko Imres (Anikó Imre) lekciju. Stāstījumā “Pakalpojumu industrija daļējā perifērijā: vai laulība starp nacionālo zīmolvedību un mediju imperiālismu?” tiks aplūkots kino nozarē arvien biežāk sastopams fenomens Rietumvalstīm un globālām straumēšanas platformām Austrumeiropas valstīs uzņemt noteikta tipa un žanru filmas un seriālus. Lekcija notiks angļu valodā, tās apmeklējumu iepriekš nav jāpiesaka.
Imre ir Ungārijā dzimusi starptautiski respektēta pētniece, vairāku monogrāfiju autore un līdzautore – zināmāko publikāciju lokā izceļami darbi “Austrumeiropas kinomāksla” (East European Cinemas, 2005) un “Postsociālistu identitātes” (Post-Socialist Identities, 2009). Zinātnieces pētnieciskās tēmas ietver postsociālismu, Eiropas kultūras telpas medijus, kritisko feminismu, rases un nacionālisma pētniecību, postkoloniālismu, televīzijas un kino vēsturi, kā arī daudzas citas. 2005. gadā viņa rakstīja, ka “atgriešanās Eiropā” ir kļuvusi par neaizstājamu saukli Austrumeiropas politikā un tās retorikā. Zinātnieces paustais šobrīd ieguvis citas aprises un konotācijas, jo īpaši laikā, kad Ukrainas tauta piedzīvo karu Eiropas vidienē un Austrumeiropas valstis un to kultūrtelpas tiecas dekolonizēt savu tagadni un pārvērtēt pagātni.
Imre viesosies Rīgā, lai 19. oktobrī sniegtu lekciju par transnacionālo kino un tā tapšanu Austrumeiropas valstīs. Šī reģiona galvaspilsētas pēdējo desmitgažu laikā ir kļuvušas par globālā audiovizuālā satura ražošanas centriem, starptautiskā satura veidotājiem izmantojot tādus nozīmīgus finansiālos stimulus kā augstas nodokļu atlaides, kvalificētu un lētu darbaspēku, kā arī atvieglinājumus darba un vides noteikumos. Audiovizuālo mediju nozares parasti tiek skatītas “tīri” ekonomiski, kur darbaspēka ekspluatācija un perifērija tiek uzskatīta par depolitizētu ekonomisko apmaiņu, kas sniedz labumu gan valstīm, gan lielajiem uzņēmumiem.
Viens no iemesliem šādai situācijai ir tas, ka Austrumeiropas pakalpojumu nozarēm ir galvenā loma komerciālajā nacionālismā vai valsts zīmola veidošanā. Dažos gadījumos centralizēta un nomācoša iekšzemes audiovizuālo mediju vide var ne tikai pastāvēt līdzās valsts finansētai infrastruktūrai, kas izveidota, lai radītu pārrobežu izklaidi, bet arī tā var aizstāt politisko līdzdalību iekšzemē un apliecināt nacionālo valstu dzīvotspēju kā modernu un demokrātisku.
Lekcijā Imre izmantos pētījumus par platformu imperiālismu un kritisko mediju industriju ar kulturālisma un postkoloniālām pieejām, lai “komerciālā nacionālisma” mārketingā koncentrētos uz diviem galvenajiem faktoriem. Pirmkārt, filmēšanas vietu klāstu – Austrumeiropas vide un daba, tostarp pilsētvide, pilis, kalni un upes, parasti tiek izmantota, lai attēlotu citas vietas. Otrkārt, tipiskākajiem žanriem, uz ko vedina filmēšanas vietas – jo īpaši spiegu drāmas, šausmu un fantāzijas kinodarbi.
Imres vieslekcija ir viens no RIGA IFF programmas “Focus on Ukraine” notikumiem. Programma tapusi sadarbībā ar Kijivas kritiķu nedēļu (Kyiv Critics’ Week), piedāvjot vērst skatu uz Ukrainas kultūru un tās procesiem – tās ietvarā festivālā viesosies vairāki Ukrainas filmu nozares pārstāvji, norisināsies divas diskusijas un būs iespēja klātienē apmeklēt četru filmu seansus.
Pirmā diskusija “Kā dekolonizēt medijus: kritiska kultūras žurnālistika Austrumeiropā” notiks 19. oktobrī plkst. 16.00 kinoteātrī “Kino Bize” (Elizabetes iela 37, Rīga) – tajā sarunas dalībnieki pievērsīsies Austrumeiropas tēlam Rietumu mediju acīs un paša reģiona kultūras veidotāju darbos. Savukārt 20. oktobrī otrajā sarunā “Rietumnieciskošana un Austrumeiropas kino”, kas notiks plkst. 16.00 kinoteātrī “Kibo Bize”, tiks iztirzāts priekšstats par Eiropas austrumiem kā perifēriju un izvērtēta “maigās varas” izmantošana kultūras kolonizācijas procesos – šajā sarunā kā dalībniece piedalīsies arī Imre.
Lekcija tapusi ar LKA un RIGA IFF finansiālu atbalstu. Festivāls top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, ES programmas “Radošā Eiropa – MEDIA”, Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.
Lekcijas Facebook pasākuma lapa pieejama šeit.