ZIŅAS

Notiks LKA doktorantes Gunas Zučikas lekcija "Mūzikas industrijas attīstības iespējas: audiovizuālo darbu radīšana, administrēšana un monetizācija”

13.05.2022

16. maijā plkst. 15.00 LKA Facebook lapā zinātnes mēneša un lekciju cikla "Zinātne tiešsaistē" ietvaros notiks LKA doktorantes Gunas Zučikas lekcija "Mūzikas industrijas attīstības iespējas: audiovizuālo darbu radīšana, administrēšana un monetizācija".

Mūzikas industrijas vērtību ķēdē nozīmīgu lomu spēlē tehnoloģijas un to attīstība, kas laika gaitā ir gan veicinājusi, gan traucējusi tās darbību. Mūzikas ierakstu pārdošana digitālajā vidē jau ir nostabilizējusies un tai ir izstrādāti un ieviesti licenču, administrēšanas un monetizēšanas mehānismi.

Līdz ar Covid-19 pandēmiju un publisko pasākumu pilnīgu vai daļēju aizliegumu globāli pelnošākais mūzikas industrijas sektors – koncertdarbība, piedzīvoja bezprecedenta situāciju, kad tās darbība tika praktiski pārtraukta. Tā rezultātā ievērojamam daudzumam spēlētāju kopējās mūzikas industrijas vērtību ķēdē kritiski samazinājās ienākumi. Industrija, reaģējot uz esošo situāciju, pievērsās aktīvākai koncertu un pasākumu organizēšanai digitālajā vidē. Tas izgaismoja komplicēto autortiesību un blakustiesību licencēšanu, administrēšanu un monetizāciju mediju un digitālajā vidē, kā arī iesaistīto pušu zināšanu trūkumu to piemērošanā.

Kopējā mūzikas industrijas infrastruktūra sastāv no četriem galvenajiem sektoriem - mākslinieku menedžmenta, ierakstu industrijas, mūzikas izdevniecībām un koncertindustrijas. Katram no šiem sektoriem ir noteikta loma kopējā mūzikas mākslinieka karjeras attīstībā un nodrošināšanā, kā arī katra no tām pārvalda, administrē un monetizē dažādas autoru un izpildītāju tiesības.

Vairāk par zinātnes mēneša notikumiem: https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/zinatne-runa/lka-zinatnes-menesis

Lekcijas prezentācija (925,5 KB)