“PārmantotMāksla” un “RadītMāksla”: 24. un 25. maijā Latvijas Kultūras akadēmijā notiks konference “ZinātMāksla”
2018. gada 24. un 25. maijā Latvijas Kultūras akadēmijā (LKA), Ludzas ielā 24, norisināsies ikgadējā starpdisciplinārā studējošo konference “ZinātMāksla”. Konferences pirmā diena – “Tavs un mans mantojums jeb PārmantotMāksla” – norisināsies “Eiropas Kultūras mantojuma gada 2018” ietvaros, pievēršot uzmanību jautājumiem un aktualitātēm par kultūras mantojumu, tā daudzveidību, jaunajām un kontraversālajām formām, aicinot konferences dalībniekus domāt par veidiem un izpausmēm, kā izzināt, sadzirdēt un izteikt mantojumu. Savukārt konferences otrā diena – “Radošās industrijas jeb RadītMāksla” – būs veltīta aktualitātēm radošo industriju nozarēs.
24. maijā no plkst. 10:00 līdz 12:10 konferences pirmās dienas rīta sekcijā “Izzināt mantojumu” piedalīsies Latvijas Nacionālā Kultūras centra vadītāja Signe Pujāte, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Kultūras mantojuma politikas daļas vadītāja Baiba Mūrniece, UNESCO Latvijas nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika, Latvijas Nacionālā Kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Informācijas pakalpojumu sektora vadītāja Ginta Zalcmane un LKA Zinātniskās pētniecības centra vadītāja un pētniece Anda Laķe. Rīta sekcijas dalībnieki referēs par tādām tēmām kā nacionālais kultūras mantojums un politika, kultūras mantojums pārmaiņu laikā, UNESCO konvencijas kultūrā, nemateriālā kultūras mantojuma saraksts un mantojuma kopienas, kultūras mantojuma resursi, kā arī par to, kas ir atvērtā pieeja mantojumam.
Pēcpusdienas sekciju “Sadzirdēt un izteikt mantojumu” (no plkst. 13:00 līdz 15:10) atklās Neapoles Universitātes “L’Orientale” pasniedzējs Rosario Napolitano, kurš referēs par kultūras mantojuma starptautisko dimensiju (Latvija – Itālija starpkaru periodā). R.Napolitano atklās studējošo referātu pēcpusdienu, kurā tiks prezentēti pētījumi veltīti tādām tēmām kā cirks, etnicitātes simboliskie elementi, latviskās identitātes saglabāšana, vācbaltiešu muižu atjaunošana 21.gs. Latvijā un El Greko ietekmes latviešu glezniecībā.
Pirmās dienas noslēgumā, no plkst. 16:00 līdz 17:00, tiks demonstrēta LKA Audiovizuālās mākslas absolventu filmu programma, piedāvājot trīs filmas: “ExĀmens” (režisore Inese Kļava, 2005), “Sērkociņi” (režisors Didzis Eglītis, 2007) un “Mēness nogurdinātais” (režisore Dace Pūce, 2015).
25. maijā no plkst. 10:00 līdz 11:40 konferences otrās dienas rīta sekcijā “Radām un rādām radošās industrijas” piedalīsies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Biznesa inkubatora vadītāja Liene Pērkone, Rīgas Tehniskās universitātes IdeaLAB vadītāja Liene Rubina, Londonas grāmatu tirgus Latvijas delegācijas atpazīstamības kampaņas radošā direktore Una Rozenbauma, LKA Zinātniskās pētniecības centra pētniece un LKA absolvente Dārta Ceriņa, kā arī LKA kultūras menedžmenta un radošo industriju maģistrante Paula Podniece.
Pēcpusdienas sekciju “Pētām jaunajam kultūras mantojumam” (no plkst. 12:30 līdz 14:50) atklās Tallinas Biznesa skolas pasniedzēja Hanna Poldara, kura pastāstīs par mūzikas biznesa veiksmēm un neveiksmēm. Sekcijā tiks prezentēts studentu veidotais radošajām industrijām veltītā žurnāla “RADOJUMS” pirmais numurs. Tāpat studējošie prezentēs pētījumus par sevis izrādīšanas kultūru iepazīšanās lietotnes “Tinder” vidē, karjeras veidošanas specifiku radošo industriju nozarēs, ārkārtas menedžmentu kultūras pasākumos (Dziesmu un deju svētku piemērs), performativitāte kino, Latvijas skolēnu brīvais laiks un radošās aktivitātes u.c.
Plkst. 15:00 sekcijas noslēgumā notiks LKA zinātnisko rakstu krājuma – gadagrāmatas “TE-KI-LA. TEĀTRA UN KINO LASĪJUMI” atvēršanas svētki. Gadagrāmatā apkopoti Audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas 2017. gada absolventu darbi un Teātra mākslas maģistrantūras Laikmetīgās dramaturģijas tekstu specializācijas absolventu teksti.
25. maijs iezīmē arī studiju gada noslēgumu, tādēļ konferences izskaņā pasniedzēji un studenti pulcēsies LKA dārzā uz svētkiem “Klases vakars”. Ņemot līdzi katrs savu segu un cienastu (kā arī draugus), notiks pikniks ar muzikālu pavadījumu, par ko parūpēsies muzikālā apvienība "Vectēva papirosi", duets Eliāna Sanda Veinberga un Māra Bula, kā arī pirmo kursu studentu muzikālā apvienība “ATIKA” u.c. Dārza svētkos tiks arī atklāts mākslas performances “Intelektuālā eksplozija. Pavasaris.” gala rezultāts.
Konference “ZinātMāksla” ir atvērta dažādībai, pretrunīgiem, negaidītiem secinājumiem, paradoksālām atziņām, pie kurām nonākam savas zinātniskās un mākslinieciskās darbības rezultātā. Galvenais, lai referāts, deja, skaņdarbs, filma vai attēls uzrunātu, liktu iztēloties un aizdomāties un, protams, aicinātu diskutēt. Konferences “ZinātMāksla” mērķis – stiprināt saikni starp zinātnisko un māksliniecisko darbību, tādējādi attīstot studentos radošu pieeju un padziļinātu izpratni par visdažādākajiem dzīves, kultūras un mākslas aspektiem.