ZIŅAS

Pētnieki un praktiķi seminārā pievērsīsies tradicionālo amatniecības prasmju aizsardzības jautājumiem

17.10.2024

2024. gada 5. novembrī plkst. 14.00–17.00 Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (Pils laukumā 3) norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA), UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma politikas un tiesību katedras un Latvijas Nacionālā kultūras centra kopīgi organizētais seminārs “Kā aizsargāt tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā?”. Seminārs norisinās LKA organizētās konferenču sērijas “Kultūras Krustpunkti XVIII” ietvaros. Semināra apmeklējums ir bez maksas, iepriekš reģistrējoties:https://ej.uz/apmekletseminaru.  

Tradicionālās amatniecības prasmes var kalpot par nozīmīgu pamatu kultūras mantojuma kopienu veidošanās un attīstības procesiem, sadarbībai prasmju pārmantošanā un cilvēku personīgai labbūtībai. Amatniecība var būt arī vietas identitātes veidotāja, kas izceļ lokālas iezīmes, tehnikas un to pielietojumu praksē. Tieši noteiktai vietai raksturīgu amatniecības izstrādājumu aizsardzībai Eiropas Savienībā ir pieņemts jauns tiesību instruments, kas ļaus aizsargāt ar vietu saistītu amatniecības produktu nosaukumus. Vai un kā to vēlēsimies un varēsim izmantot Latvijā, un vai amatniekiem šādas jaunas iespējas būtu interesantas? 

Seminārā mantojuma nozares pētnieki prezentēs aktuālākos amatniecības jomas procesiem veltītos pētījumus, vērtēs jauno Eiropas Savienības tiesību regulējumu amatniecībai un Latvijas pieredzi saistībā ar pārtikas produktu nosaukumu aizsardzību. 

Noslēgumā norisināsies diskusija “Vai tradicionālās amatniecības prasmes Latvijā ir atpazītas un pieprasītas?”, kurā piedalīsies podniece un keramikas pētniece Baiba Dumpe, kalējs un zīmola “Autine” līdzdibinātājs Jānis Nīmanis, Latvijas Nacionālais kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena, Līvānu stikla un amatniecības centra vadītāja Ilze Griezāne, Patentu valdes preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktora vietniece Ieva Paula Drekslere.  

Seminārs tiek organizēts projekta Tracks4Crafts  ietvaros, ko finansē Eiropas Savienība programma “Apvārsnis Eiropa” (Nr.101094507).