Pie laikmetīgās dejās mākslas studentiem viesojas argentīniešu dejotāja un pasniedzēja Suzana Sperlinga

25.11.2019

Argentīniešu dejotāja un pasniedzēja Suzana Sperlinga (Susana Szperling) Latvijas Kultūras akadēmijā viesojās no 19. novembra līdz 24. novembrim.  Meisarklasēs piedalījās LKA laikmetīgās dejas mākslas bakalaura un maģistra programmas studenti. Susana ar studentiem strādāja divu veidu meistarklasēs, gan izkopjot “Release” dejas tehniku atsevišķā tam veltītā darbnīcā, gan piedāvājot meistarklasi, - “Eksperiments ar ķermeņiem un video dejā”.

Tehnikas darbnīcā tika praktizēti viegli un vienkārši vingrinājumi, kuros, izmantojot savu elpu, kaulu struktūru un dziļos muskuļus, tika atrasti veidi, kā atbalstīt ķermeni kustībā. Studenti spēlējās ar savu svaru, gravitāciju kustībā, kā arī novietojumu telpā – ātrumu un virzienu maiņu. Darbnīcā dejotāji tika iepazīstināti ar sagatavotu horeogrāfisku kustību materiālu, kā arī improvizēja un izmēģināja tehniku gan individuāli, gan grupā.

Video un dejas meistarklasē dalībnieki pētīja abas disciplīnas mijiedarbē. Nodarbībās studenti kopā ar viespasniedzēju aplūkoja dejas, performances, video un skaņas dažādās izteiksmes valodas un to apvienošanas iespējas uz skatuves vai citā vidē gan teorētiski, gan praktiski.

Suzana Sperlinga ir horeogrāfe, dejas māksliniece, profesore (kopš 1997. gada) un pētniece (kopš 2009. gada) Valsts mākslas universitātes Kustības nodaļā, Argentīnā (Movement Department of the National University of Arts (UNA-DAM)). Viņa ir strādājusi ar dažādām dejas kompānijām arī visā pasaulē, tostarp Eiropā. Viņa ir attīstījusi sevi kā tehniski augstas klases dejotāju un “Release” metodes praktizētāju, kā arī viņai ir raksturīgi eksperimenti dejā un starpžanros, kas atspoguļojas viņas radītajās dejas filmās un video.

Pateicoties VKKF un LKA atbalstam, ir izdevies uzaicināt Susanu Szperling uz Latviju, izmantotojot viespasniedzējas viesošanos Eiropā. Starptautiskas pieredzes iegūšana LKA Laikmetīgās dejas mākslas bakalaura un maģistra programmas studentiem ir ļoti nozīmīga, jo šādu meistarklašu gaitā studējošie ne tikai apgūst jaunas metodes, bet uzlabo savu sniegumu laikmetīgajā dejā un mācās šīs zināšanas pielietot praksē.