Somi runā latviski: Latvijas-Somijas sadarbības projekts “Aktierspēle svešā valodā”

13.08.2021

No 2021. gada 11. līdz 26. augustam Latvijā – Stāmerienā un Rīgā – tiek īstenots Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Tamperes Universitātes (TU) Teātra mākslas programmas sadarbības projekts “Aktierspēle svešā valodā”. Tā ir īpaša aktiermākslas studiju metodika, kas paredz iestudēt izrādi aktieriem nezināmā valodā, tādējādi aktivizējot citus – ārpus teksta – izteiksmes līdzekļus.

Šajā projektā somu aktiermākslas studenti strādās ar topošās dramaturģes, LKA Drāmas un teksta studiju apakšprogrammas 4. kursa studentes Martas Stokovas lugu “Kad tu sāksi runāt”. Lugas centrā ir cilvēku attiecības ar dzīvniekiem: pēc sava mājdzīvnieka zaudējuma lugas galvenā varone Hermīne iepazīst Putnu, kurš ir vidutājs starp dzīvo un mirušo pasauli, un spēj sadzirdēt savu ģimeni. Lugas teksts balstīts dokumentētās sarunās ar autores laikabiedriem.

Projektā piedalās divpadsmit TU Aktiermākslas programmas 3. kursa studenti, ar kuriem izrādi iestudēs trīs LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras Teātra režijas specializācijas 2. kursa studenti – Dana Avotiņa-Lāce, Mārtiņš Kalita un Kaiva Izabella Kumerova-Polarada. Kā mentori ar studentiem strādās TU profesores Paulīna Hulko (Pauliina Hulkko) un Tīna Sirja (Tiina Syrjä) un LKA lektors, režisors Kārlis Krūmiņš. Projektu vada LKA profesore un Skatuves mākslas katedras vadītāja Zane Kreicberga, izrādi producē LKA Audiovizuālās mākslas programmas Audiovizuālās un skatuves mākslas producēšanas specializācijas 2. kursa studente Līva Lilija Graņica sadarbībā ar LKA Radošās darbības centru.

Projekta pirmā daļa – LKA un TU vasaras skolas rezidence – notiks Stāmerienā no 11. līdz 20. augustam – gan Stāmerienas pilī, gan Tautas namā, gan tuvākajā apkārtnē. Šis būs pirmais projekts LKA un Gulbenes novada pašvaldības plānotajā ilgtermiņa sadarbībā, kas paredz vasaras skolu un rezidenču organizēšanu Stāmerienā, kā arī LKA producēto studentu iestudējumu viesizrādes. Projekta otrā daļa – iestudējuma tapšana – tiks īstenota Rīgā, LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”, kur 25. un 26. augustā notiks Martas Stokovas  lugas “Kad tu sāksi runāt” pirmizrāde latviešu valodā somu aktiermākslas studentu izpildījumā.

Gan LKA, gan Tamperes Universitāte ir partneri Baltijas un Ziemeļvalstu skatuves mākslas augstskolu sadarbības platformā NORTEAS, kuru finansē NORDPLUS programma. Projekts “Aktierspēle svešā valodā” tiek īstenots ar NORTEAS atbalstu kā viens no pirmajiem NORTEAS klātienes sadarbības projektiem COVID-19 pandēmijas ietekmētajos apstākļos.

Savukārt platforma Latvian Literature ir atbalstījusi Martas Stokovas lugas tulkojumu somu valodā, kuru veica pieredzējusī tulkotāja Hilka Koskela (Hilkka Koskela).

Projektu atbalsta: NORTEAS, Erasmus+, Latvijas Kultūras akadēmija, Tamperes Universitāte, Latvian Literature, Gulbenes novada pašvaldība.

Fotoattēls: https://www.visitgulbene.lv/.

Teksts un informācija: Zane Kreicberga