ZIŅAS

Uzsāk īstenot divus Latvijas Kultūras akadēmijas studentu pētniecības pilotprojektus

15.11.2024

2024.gada novembrī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studējošie uzsāk īstenot divus pētniecības pilotprojektus – katra komanda četru mēnešu laikā mentora vadībā testēs kādu kultūras un radošo nozaru sociālās ietekmes mērīšanas pieeju. Šie pētniecības projekti turpina dažādās aktivitātes, kas iesaista studējošos un veicina izpratni par kultūras sociālās un ekonomiskās ietekmes pētniecību pētījuma “CERS” darba posma "Kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtējuma pieeju attīstība" ietvaros.  

 Pētniecības pilotprojektu konkursā tika aicināti piedalīties LKA bakalaura un maģistra programmās studējošie, lai dotu iespēju testēt kultūras un radošo nozaru sociālās ietekmes mērīšanas pieejas tādos virzienos kā iedzīvotāju dzīves kvalitāte un labbūtība, veselība, izglītība un sociālā iekļaušana, vide un klimats, kā arī inovāciju radīšana.  

Izvērtējot iesniegtos četrus projektus, tika nolemts atbalstīt divus pieteikumus. Maģistra līmeņa programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” 2.kursa studente Paula Cukura plāno izstrādāt metodoloģiju, lai testētu radošā kopienas centra “Viskaļi – Dzīves kvalitātes dizaina institūts” sasniegto ietekmi. Pētījuma rezultāti varētu būt noderīgi arī citiem radošajiem kvartāliem, kopienas centriem un mākslinieku rezidencēm, lai palīdzētu tām novērtēt savu sociālo ietekmi. Savukārt bakalaura līmeņa programmas “Kultūras socioloģija un menedžments“ 2. kursa komanda Anetes Liepiņas vadībā (komandā: Valts Valters Kronbergs, Sigita Urlovska, Elizabete Granta) savā projektā plāno pievērst uzmanību tam, kā graffito (zīmējumi, ķēpājumi un skrāpējumi, kas atrodami uz ēkām, publisko parku un kopīgās telpas īpašumiem un objektiem, izkļaujot sienu gleznojumus un profesionālus mākslas darbus) atspoguļo skolēnu emocionālo stāvokli, pašapziņu, apmierinātību ar dzīves kvalitāti un kopienas sajūtu, izpēti veicot Valmieras novadā. 

Atbalstīto pilotprojektu īstenotājiem empīriskā pētījuma veikšanai piešķirta 500 EUR stipendija un piesaistīts mentors no LKA Kultūras un mākslu institūta pētnieku vidus. 

Projekti tiek īstenoti valsts pētījumu programmas projekta "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai / CERS" ietvaros un sadarbībā ar LKA Jauno pētnieku skolu. Konkurss ir daļa no pētījuma “CERS” darba posma "Kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtējuma pieeju attīstība", kura mērķis ir izstrādāt jaunas teorētiskas un empīriskas pieejas kultūras un radošo nozaru sociālās un ekonomiskās ietekmes novērtēšanai. 

Projektu "Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai" / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" (2023.–2026.) ietvaros. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome.