ZIŅAS

Veiksmīgi aizvadīts LKA Radošās darbības centra organizētais mazākumtautību profesionālās pilnveides kurss Vangažos

18.01.2019

16. janvārī Vangažu Kultūras namā notika mazākumtautību profesionālās pilnveides kurss “Gatavošanās kārtējiem Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem”, ko organizēja Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Radošās darbības centrs. Pilnveides kursā bija aicināti piedalīties mazākumtautību kolektīvu vadītāji, solisti un pārstāvji, kuriem bija iespēja tuvāk iepazīties ar Ukrainas kultūru.

Pilnveides kurss sākās ar Latvijas Nacionālā Kultūras centra direktores Signes Pujātes uzrunu un uzmundrinājumu mazākumtautību kolektīvu dalībniekiem. Režisors un mazākumtautības programmas vadītājs Juris Jonelis analizēja un kopā ar dalībniekiem izvērtēja Mazākumtautību programmu pagājušās vasaras Dziesmu un Deju svētkos. Kursa dalībnieki tika aicināti izteikt savas domas un viedokli par pasākumu norisi un sadarbību ar kolektīvu Raxtu Raxti un LKA Radošās darbības centra personālu.  Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Ieva Tihovska sniedza vērtīgu ieskatu Latviešu folkloras krātuves digitālajā versijā www.garamantas.lv – caur audio, piemēriem lektore iepazīstināja dalībniekus ar krātuvē pieejamajiem mazākumtautību folkloras piemēriem.

Vislielāko sajūsmu izpelnījās ukraiņu tautas tērpu meistares, restauratores un kolekcionāres Maijas Ernstas lekcija par ukraiņu tautas tērpiem, kurā bija iespēja uzzināt, kur un kad konkrēto tērpu ļaudis nēsājuši, kā arī aplūkot vēsturiskas fotogrāfijas. Vērtīgākā lekcijas daļa bija piecu autentisko tautas tērpu demonstrējumi, no kuriem katrs pārstāv citu Ukrainas reģionu. Lektore parādīja pareizus tērpa detaļu valkāšanas principus, kas noderēs arī Latvijas mazākumtautību kolektīvu praksēs. Etnomuzikoloģe, pedagoģe, ukraiņu folkloras ansambļa Drevo soliste Hanna Koropničenko vadīja meistarklasi par Ukrainas autentiskās dziedāšanas specifiku dažādos reģionos. Pilnveides kurss noslēdzās ar sirsnīgu sadziedāšanos.

Pilnveides semināru ar mākslinieciskiem priekšnesumiem papildināja Rīgas Krievu un kazaku dziesmu folkloras ģimenes kolektīvs Ļubo mņe!. Dienas beigās visi kursa dalībnieki saņēma apliecības par profesionālo pilnveidi. Semināru organizēja LKA Radošās darbības centrs un Vangažu ukraiņu ansambļa Jatraņ vadītāja Liene Nesteroviča.