Seminārs / diskusija "Bēgļu krīze: riski no kultūras līdz drošībai"

Piektdiena, 18. decembris, 2015


18.12.2015 10:00

Informācija par pasākumu

Latvijas Kultūras akadēmija ar Kultūras ministrijas atbalstu šī gada 18. decembrī plkst. 10:00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu Pasts" rīko informatīvu semināru / diskusiju "Bēgļu krīze: riski no kultūras līdz drošībai".

Patvēruma meklētāju plūsmas intensificēšanās likusi politikas veidotājiem raksturot aktuālo situāciju kā bēgļu un migrācijas krīzi. Citu kultūru, dažādu reliģiju cilvēki  kā patvēruma meklētāji nonāk arī Latvijā. Tas uzliek arvien lielāku slogu patvēruma meklētāju uzņemšanā iesaistītajām iestādēm un organizācijām, kā arī plašā sabiedrībā rada arvien vairāk jautājumus par bēgļu integrāciju sabiedrībā un tās iespējamajām sekām. Publiskajā telpā izskan savstarpēji pretrunīgi vērtējumi par notiekošajiem migrācijas procesiem, kurus, protams, ietekmē arvien pieaugošais terorisma aktu un upuru skaits dažādās pasaules vietās. Viena sabiedrības daļa brīvprātīgi organizē atbalstu bēgļiem, otri – publiski kritizē bēgļu palīdzības programmas un akcentē iespējamos draudus. Latvijas iedzīvotāji reaģē atšķirīgi uz notiekošo, jo jautājumu par bēgļu krīzes sekām ir daudz vairāk nekā atbilžu. Diskusijas mērķis ir aktualizēt iespējamos bēgļu krīzes izraisītos riskus Latvijā un identificēt iespējamos risku vadības scenārijus.

Informatīvā semināra pirmajā daļā no plkst. 10:00 līdz 11:30 Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, prof., Dr.art. Rūta Muktupāvela, Latvijas Universitātes asoc. prof. Dr. theol. Jānis Priede, žurnālists Pauls Raudseps, Latvijas Radio ziņu dienesta galvenā redaktore Dace Krejere, Latvijas Kultūras akadēmijas doktorante Žanete Grende, kā arī Iekšlietu ministrijas Valsts sekretāres vietnieks, Nozares politikas departamenta direktors Dimitrijs Trofimovs informatīvi iepazīstinās ar aktuālo informāciju saistībā ar informatīvā semināra izvirzīto tēmu – bēgļu krīzi.

Otrajā daļā būs iespēja klausīties viedokļu līderu spriedumos trīs dažādās diskusiju grupās - Multikulturālisms vai vērtību sadursmes? (moderatore Anda Laķe, LKA), Informatīvais karš un bēgļu temats medijos (moderators Didzis Melbiksis, žurnālists) un Bēgļu integrācija un iekļaušana Latvijas sabiedrībā: realitāte un vīzija? (moderatore Sandra Zalcmane, biedrība “Patvērums. Drošā māja”). Noslēguma diskusijā, kuru vadīs Roberts Putnis, Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs, dalībnieki no dažādajām diskusiju grupām tiks aicināti kopā reflektēt par diskusijas aktualitāti, izdarīt secinājumus.

Seminārs / diskusija tiks translēta tiešraidē satori.lv. Laikā no plkst. 10:00 līdz 15:00 visi interesenti aicināti apmeklēt satori.lv mājaslapu, lai sekotu līdzi diskusiju gaitai, savukārt ja ir vēlme piedalīties informatīvajā seminārā/diskusijā klātienē, lūdzam pieteikties, rakstot uz e-pastu zpc@lka.edu.lv. Dalība seminārā ir bez maksas, dalībnieku skaits klātienē ierobežots. Piesakoties dalībai klātienē lūdzam norādīt vārdu, uzvārdu un pārstāvēto organizāciju. 

 

PROGRAMMA

10.00 – 10.15     Konferences atklāšana Ievads. Dažādība, tāpatība un citādība kultūrā  

Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, prof., Dr.art. Rūta Muktupāvela

10.15 – 10.30     Reliģiskā piederība: risks vai drošība?

Latvijas Universitātes asoc. prof. Dr. theol. Jānis Priede

10.30 – 10.50     Vai bēgļi šķeļ Eiropu?

Žurnāls “Ir”, Pauls Raudseps

10.50 – 11.10     Bēgļu tematika Latvijas Radio. Mediju pozicionēšanās informatīvajā telpā. 

Latvijas Radio ziņu dienesta galvenā redaktore Dace Krejere

11.10 – 11.20     Risku vadības process kultūrā

Latvijas Kultūras akadēmijas doktorante Žanete Grende

11.20 – 11.30     Emigrācijas un bēgļu aktuālā situācija Latvijā. Iekšlietu ministrijas dati

Iekšlietu ministrijas Valsts sekretāres vietnieks, Nozares politikas departamenta direktors Dimitrijs Trofimovs

11.30 – 12.00     Kafijas pauze

12.00 – 13.30     Diskusiju grupas:

1. Multikulturālisms vai vērtību sadursmes?

Moderatore  Anda Laķe, LKA

Dalībnieki: kultūras nozare, akadēmiskā vide, reliģiskās organizācijas

2. Informatīvais karš un bēgļu temats medijos.

Moderators  Didzis Melbiksis

Dalībnieki: mediju pārstāvji  un politikas veidotāji

3. Bēgļu integrācija un iekļaušana Latvijas sabiedrībā: realitāte un vīzija?

Moderatore Sandra Zalcmane, biedrība “Patvērums. Drošā māja”.

Dalībnieki: nevalstiskās organizācijas

13.30 – 14.00     Pusdienu pauze

14.00 – 15.00     Noslēguma diskusija.  

Vada Roberts Putnis, Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs

15.00 – 16.00     Dalībnieku viedokļu apmaiņa neformālā pirms svētku gaisotnē