Dokumentālā teātra vakars

Trešdiena, 14. decembris, 2016


14.12.2016 19:00

Informācija par pasākumu

Trešdien, 14. decembrī plkst. 19.00 Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Dirty Deal Teatro rīko Dokumentālā teātra vakaru Dirty Deal Teatro, Maskavas ielā 12, k-2.

Dokumentālā teātra vakars ir LKA Teātra mākslas maģistrantūras Teātra režijas un Laikmetīgās dramaturģijas tekstu specializāciju un Dramatiskā teātra režijas bakalaura apakšprogrammas studentu darbu skate, noslēdzoties Dokumentālā teātra kursam, kuru šajā semestrī vadīja dramaturgs Jānis Balodis un režisore Krista Burāne. Kursa laikā studenti guva teorētiskas zināšanas par dokumentalitātes izpratni mākslā un dokumentu izmantošanas veidiem dažādos mākslas žanros, starpdisciplinārā kontekstā pētīja dokumentālu mākslas darbu veidošanas stratēģijas un metodes, kā arī veica patstāvīgus pētījumus un attīstīja savus dokumentālā teātra projektus.

Dokumentālā teātra vakarā režisori un dramaturgi dalīsies savās idejās dokumentālām izrādēm, vai nu prezentējot koncepciju vai arī parādot fragmentu no potenciālas izrādes.        

Dramaturgi Ivo Briedis un Laura Lapiņa kopā ar režisoriem Mārtiņu Eihi un Māru Ribkinsku strādā pie tēmas par mežcirtējiem, aplūkojot paradoksālo situāciju, ka, no vienas puses, viņi mežu mīl, bet, no otras puses, likvidē. Pētījuma gaitā intervēti mežcirtēji un viņu darba vadītājs Zemgalē, kā arī apkopota oficiālā informācija un statistikas dati par "Latvijas Valsts mežu" darbību. Izrāde iecerēta maģiskā reālisma stilā.    

Režisoru Kristīnes Loginas un Justīnes Vaivodes izpētes objekts ir izglītības sistēma Latvijā un Somijā, kur tiek ieviesta holistiska pieeja izglītībai kā vienotam izglītošanās procesam, nedalot to atsevišķos priekšmetos. Darbs ir iecerēts kā izrāde-mācībstunda, kurā skatītājiem būtu iespēja pieredzēt, ko varētu nozīmēt trakā somu izvēle.    

Režisori Ance Kukule, Klāvs Mellis un Uldis Sniķers pēta mūsdienu mīlestību, kaislību un cilvēku satikšanās mēģinājumus, izmantojot sarakstes no randiņu aplikācijām Tinder un Grindr.    

Dramaturgi Pāvels Gumennikovs un Anna Zvaigzne kopā ar režisoriem Mariju Bērziņu, Tomu Treini un Jāni Vimbu veido darbu par saviem vecvecākiem - cilvēkiem, par kuriem neviens cits, izņemot viņus pašus, stāstus nestāstīs. Uzdodot jautājumu, kas cilvēka dzīvi padara nozīmīgu, viņi izvairās atspoguļot lielus vēsturiskos notikumus, bet pēta, kādi notikumi ikdienas dzīvē liek mums atcerēties cilvēkus un piešķir viņu dzīvei vērtību.   

Režisoru Māras Blomes, Jeļizavetas Lāces, Līgas Miltas un Mārtiņa Zariņa uzmanības centrā ir 2009. gada 13. janvāra nemieri un to sekas šodien konkrētu cilvēku dzīvē, Latvijas sabiedrībā kopumā, kā arī ekonomikā un politikā. Pētījums ietver to, kā 13. janvāra grautiņi tika atspoguļoti medijos un ko ar šo atspoguļojumu, iespējams, mēģināja panākt.    

Režisore Evita Zālīte-Grosa piedāvās ieskatu savā topošajā maģistra darba izrādē "Atrodi mani. Nekad nenotikuša raidījuma hronika", kas būs balstīta dokumentālos pētījumos un intervijās par audžuģimeņu problemātiku Latvijā. Aiz sausas statistikas vienmēr ir dzīvi cilvēki. Šajā izrādē režisore seko vienas bērnu nama meitenes dzīves līkločiem, lai saprastu, ka pieņemt citādību nevienai no pusēm nav vienkārši un adopcija automātiski nenozīmē piederību.

Aicināti visi interesenti. Ieeja baz maksas.

Attēls no Jāņa Baloža un Valtera Sīļa izrades "Nacionālais attīstības plāns". Foto Didzis Grodzs.