Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) piedalās Erasmus programmā jau kopš 2000. gada. Savu dalību programmā uzsākām ar vienu bilaterālo līgumu Francijā, bet pēc 20 gadiem – 2020. gadā mūsu parteraugstskolu sarakstā ir jau 119 augstskolas no gandrīz visām ES un EEZ valstīm. Studentu un personāla mobilitāšu skaits KA103 aktivitātes ietvaros ir pieaudzis no 6 mobilitātēm 2000. gadā līdz pat 124 mobilitātēm 2018./2019.gadā (ieskaitot gan izbraucošās, gan iebraucošās studentu un personāla mobilitātes) un mobilitāšu skaitu ir plānots palielināt, iesaistoties turpmāk arī KA107 aktivitātēs un vairākos Erasmus+ programmas 2.pamatdarbības (Key Action 2) projektos. Viens no plānotajiem projektiem ir ļoti tieši saistīts ar LKA modernizācijas iespēju. Projekta mērķis ir izveidot un piedāvāt atvērtus tiešsaistes studiju kursus (ne tikai augstskolas līmenī) labākai starptautisko studentu integrācijai un adaptācijai.
Lai realizētu savus stratēģijā izvirzītos internacionalizācijas un modernizācijas mērķus, LKA izmantoto visas finansējuma piesaistes un resursu kopizmantošanas iespējas sadarbībai ar kultūras, mākslas, kultūras un radošo industriju nozarēm – studiju procesā tiek izmantoti starptautiski un nacionāla līmeņa finanšu instrumenti: Erasmus+ programmas finansējums, HORIZON 2020 programmas finansējums, programmu “Radošā Eiropa” un “Nordplus” finansējums, Latvijas Valsts Kultūrkapitālfonda finansējums, Rīgas Domes un citu pašvaldību finansējums, Kultūras ministrijas un Izglītības un zinātnes finansējums u.c. Tiek izmantoti arī vēstniecību un starptautisku kultūras un mākslas organizāciju dāvinājumi un ieguldījumi, tiek izmantotas kultūras un mākslas organizāciju telpas dažādu pasākumu rīkošanai, tiek piesaistīts finansējums pētniecisko un radošo projektu īstenošanai. Salīdzinoši tieši Erasmus+ programmas finanšu instruments ir ļoti nozīmīgs abu šo mērķu sasniegšanā un tas aizņem ievērojamu daļu LKA internacionalizācijas plānā.
Internacionalizācijas attīstības plāna izstrāde pamatota LKA vērtībās, jo īpaši akcentējot atvērtības principu, kas norāda uz to, ka esam ieinteresēti iepazīt un pieņemt dažādo, atšķirīgo, daudzveidīgo, ka esam pieejami, sekmējam sadarbību un sinerģiju veidošanos ar citām izglītības un pētniecības iestādēm Latvijā un ārvalstīs; kultūras, mākslas un radošo industriju nozari Latvijā un ārvalstīs, kā arī vietējā un nacionālā līmeņa kultūrpolitikas veidotājiem. Dokumentā analizēta un stratēģiski plānota ārvalstu studentu un akadēmiskā personāla piesaiste, studiju programmu vai to moduļu īstenošana svešvalodās, docētāju motivēšana svešvalodu kompetenču attīstīšanai, kā arī analizēti starptautiskās sadarbības veidi un to attīstības iespējas. Ārvalstu studentu piesaiste šobrīd primāri tiek realizēta, izmantojot Erasmus+ programmas finansējumu. Pēdējos gados LKA iebraucošo ārvalstu studentu skaitam ir tendence pieaugt (2015./2016. akadēmiskajā gadā tie bija 20 studenti, savukārt 2018./2019. akadēmiskajā gadā jau 33 studenti), tāpēc LKA ik gadu paplašina savu piedāvāto studiju kursu klāstu svešvalodās. 2020. gadā ir iesniegtas akreditācijai arī divas maģistrantūras līmeņa programmas angļu valodā kultūras mantojuma un radošo industriju jomās (programmas veidotas sadarbībā ar Vidzemes augstskolu (Latvija) un Rīgas Tehnisko universitāti (Latvija)), kur plānota gan pilna laika ārvalstu studentu piesaiste, gan atsevišķi studiju kursi tiks piedāvāti arī iebraucošajiem Erasmus+ programmas ārvalstu studentiem. Kopš 2000. gada LKA realizē maģistrantūras līmeņa programmu vācu valodā “Starptautiskais kultūras un mediju menedžments”, kurā ārvalstu studenti (un arī studējošie no Latvijas) studē pilna laika studijās, savukārt atsevišķi studiju kursi tiek piedāvāti iebraucošajiem Erasmus+ programmas studentiem.
Kā viens no svarīgākajiem internacionalizācijas veidiem stratēģijā ir minēta akadēmiskā personāla piesaiste un LKA docētāju iespēja iepazīties ar citu ārvalstu augstskolu pieredzi. Viens no galvenajiem instrumentiem šī mērķa nodrošināšanā ir Erasmus+ programma. Ārvalstu docētāju piesaiste visvairāk nepieciešama un tiek īstenota starpkultūru sakaru programmas specializācijās (Latvija-Francija; Latvija-anglofonās valstis; Latvija-Itālija; Latvija-Vācija; Latvija-Nīderlande, Latvija-Spānija, Latvija-Ziemeļvalstis u.c.), kur profilējošas valsts studiju un valodas pasniegšanā tiek piesaistīti atbilstošo valstu docētāji. Ilgtermiņa docētāju piesaistē galvenais atbalsts tiek sniegts no vēstniecību puses, taču īstermiņa mobilitātes visvairāk tiek realizētas tieši Erasmus+ programmas ietvaros. Līdzīgi ir arī citās apakšprogrammās, kur īstermiņa mobilitāšu (gan iebraucošo, gan izbraucošo) realizēšanā galvenā loma ir Erasmus+ programmai.
LKA darbības internacionalizācijas tendences procesi izpaužas arī mākslinieciskās jaunrades procesu integrācijai studiju procesā. Tiek veidota sadarbība un partnerība ar starptautiskajām kultūras un mākslas organizācijām, it īpaši skatuves (teātra un dejas) un audiovizuālās mākslas jomās, kā arī ar kultūras un radošo industriju uzņēmumiem. Kopš 2015. gada LKA ir iesaistījusies Eiropas teātra akadēmiju platformā (Platform of European Theatre Academies – PLETA) līdz ar 8 citām teātra augstskolām no Briseles, Helsinkiem, Māstrihtas, Minhenes, Oslo, Varšavas un Zalcburgas. Platformu laika periodā no 2016. gada jūnija līdz 2018. gada augustam atbalstīja ES programma “Radošā Eiropa”. Platformas mērķis ir ar meistardarbnīcu un kopiestudējumu palīdzību iedibināt jaunus veidus, kā topošajiem teātra māksliniekiem saskatīt plašāku Eiropas teātra konteksta perspektīvu, veicināt viņu starpkultūru kompetenci un profesionālo daudzpusību. Šobrīd ir iesniegts jauns projekts programmas “Radošā Eiropa” projektu konkursā. Ar vienu no projektā iesaistītajiem partneriem jau iepriekš bija izveidojusies ilgstoša sadarbība Erasmus+ programmas ietvaros.
Internacionalizācija spilgti izpaužas arī LKA zinātniskās darbības attīstībā. Kā internacionalizācijas izpausmes uzskatāmas Akadēmijas pētnieku ziņojumi starptautiskajās konferencēs un publikācijas starptautiskos anonīmi recenzētos zinātnisko rakstu krājumos, dalība starptautiskās pētniecības programmās, ar ārvalstu pētniekiem kopīgi veikti pētījumi, darbība starptautiskās zinātniskās organizācijās, starptautiska finansējuma piesaiste pētījumu veikšanai; tāpat attīstīta starptautiskā partnerība ar augstskolām, pētniecības institūcijām un ārvalstu kultūras un mākslas organizācijām(muzeji, teātri, kultūras un mākslas), tai skaitā NVO, kopīgu pētniecības projektu īstenošanai, pētījumu komunikācijai un starptautisku konferenču pieredzes attīstībai. No 2016. gada līdz 2019. gadam LKA īstenoja ES pētniecības un inovāciju programmas “HORIZON2020” finansēto projektu humanitāro un mākslas zinātņu jomā “CoHERE: Critical Heritages: performing and representing identities in Europe”, kurā LKA bija viens no 12 partneriem (vadošais partneris: University of Newcastle upon Tyne, Lielbritānija). Ir iesniegti arī jauni pieteikumi šīs programmas ietvaros. Ar vairākām augstskolām, kas bija iesaistītas šajā projektā, vēlāk tika noslēgti arī Erasmus+ programmas līgumi un realizētas īstermiņa mobilitātes (gan akadēmiskā personāla, gan studējošo). Daudzas akadēmiskā personāla īstermiņa tīklošanās mobilitātes, kā arī dalība zinātniskajās konferencēs (pirms 2014. gada) tika realizētas, izmantojot Erasmus programmas piedāvātās iespējas.
LKA nākamajā Erasmus+ programmas darbības periodā plāno iesaistīties vairākās jaunās aktivitātēs.
Attiecībā uz KA107 aktivitātēm plānojam sniegt atkārtoti projektus sadarbībai ar Kanādu, Ķīnu un ASV, jo iepriekšējos gados LKA iesniegtie projekti palika rezerves projektu sarakstā nepietiekama finansējuma dēļ.
1. Sadarbība ar Kanādu. Jau kopš 2008. gada LKA ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Kanādas vēstniecību un ikgadējo Frankofonijas dienu ietvaros realizēti vairāki kopīgi projekti, tostarp, Kanādas vēstnieku Latvijā vieslekcijas LKA. Tāpat LKA ir uzņēmusi arī viespasniedzējus no vairākām Kanādas augstskolām: Monktonas universitātes (Université de Monckton), Monreālas universitātes (University of Montreal) un Šērbrukas universitātes (Université de Sherbrooke). Ar Monktonas universitāti 2019. gadā tika noslēgts arī Erasmus+ sadarbības līgums. 2018. gadā LKA studijas uzsāka 25 jaunas specializācijas “Starpkultūru sakari Latvija – Francija/Kanāda” studenti, tādēļ nepieciešamība nodrošināt Kanādas viespasniedzēju lekcijas ir iekļauta arī LKA jaunajā stratēģijā (2021-2026) un Erasmus+ programma ir kā viens no līdzekļiem šī mērķa sasniegšanai.
2. Aktīva sadarbība ar Ķīnu tiek realizēta LKA apakšprogrammas “Laikmetīgā deja” ietvaros. Pēdējo gadu laikā vairāki viespasniedzēji no Ķīnas ir strādājuši LKA (kā viens no kopējā darba rezultātiem tapa dejas izrāde “Pelni un sniegs”), LKA ir uzņēmusi arī laikmetīgās dejas studentus no Ķīnas (īslaicīgas, dažu mēnešu mobilitātes), savukārt LKA pasniedzēji jau vairākus gadus piedalās laikmetīgās dejas festivālos Ķīnā. 2017. gadā tika noslēgts Erasmus+ sadarbības līgums ar Pekinas Dejas akadēmiju (Beijing Dance Academy). LKA ir noslēgts sadarbības līgums arī ar Latvijas Universitātes Konfūcija institūtu un vairākus gadus, pamatojoties uz noslēgto līgumu, LKA piesaistīja viespasniedzējus no Ķīnas specializācijai “Starpkultūru sakari Latvija-Austrumāzija”.
3. 2019. gadā LKA tika izveidota vēl viena jauna specializācija “Starpkultūru sakari Latvija – anglofonās valstis”, tādējādi būtiski paplašinot jau iepriekš esošās specializācijas “Starpkultūru sakari Latvija-Lielbritānija” robežas. Līdz šim viespasniedzēji no ASV ir apmeklējuši LKA Baltijas-Amerikas Brīvības fonda (BAFF) programmas ietvaros pārstāvētās jomas: muzeoloģija, teātra māksla), kā arī LKA ir uzņēmusi Fulbraita stipendijas saņēmējus, taču turpmāk, lai nodrošinātu viespasniedzējus šai specializācijai, plānojam izmantot arī Erasmus+ programmas KA107 aktivitātes piedāvātās iespējas.
4.2019. gadā LKA izveidojās jauna sadarbība ar T.K. Žurgenova Kazahstānas Nacionālo Mākslas akadēmiju (T.K.Zhurgenov Kazakh National Academy of Arts) un 2020. gadā jau tika realizētas pirmās studentu mobilitātes (pamatojoties uz noslēgto sadarbības līgumu), tāpēc, ja partneraugstskola piekritīs, arī šo uzsākto sadarbību mēs esam gatavi paplašināt Erasmus+ programmas projektu ietvaros.
Erasmus+ programmas 2.pamatdarbībā (Key Action 2) LKA līdz šim ir bijusi kā partneris vairākos “Stratēģiskās partnerības” (Strategic Partnerships) un “Nozaru prasmju apvienības” (Sector Skills Alliances) projektos (viens no tiem - “FilmTerm” ir apstiprināts). Šogad abās šajās aktivitātēs arī ir iesniegti attiecīgi divi projekti, kuros LKA ir kā sadarbības partneris un konkursu rezultāti būs zināmi rudenī. LKA pati arī kā vadošā organizācija plāno nākamajā gadā iesniegt vienu “Stratēģiskās partnerības” (Strategic Partnerships) projektu.
LKA šobrīd ir jaunas stratēģijas (2021-2026) izstrādes procesā un arī jaunajā stratēģijā ievērojama vieta internacionalizācijas plānā tiks atvēlēta Erasmus+ programmai.
Visu nākamās Erasmus+ programmas darbības laiku (2021-2027) plānojam aktīvi piedalīties KA103 aktivitātēs (iebraucošo/izbraucošo studentu studiju un prakšu, docētāju un personāla mobilitāte). Šobrīd aktualizētās attālinātās studijas varētu būt arī viens no veidiem, kā mudināt docētājus vairāk iesaistīties internacionalizācijas procesā, jo ne pilnīgi visiem ir iespēja doties fiziskā mobilitātē. Augstas kvalitātes attālināta studiju procesa nodrošināšana ir arī viens no LKA modernizācijas mērķiem, kas jau šobrīd tiek realizēts divu ESF projektu ietvaros: “Jaunu studiju programmu izstrāde kultūras un radošo industriju darba tirgum” un “Latvijas Kultūras akadēmijas akadēmiskā personāla attīstība - investīcija studiju kvalitātē”. Savukārt tiešsaistes studiju kursu izveide ārvalstu studentiem, apvienojot vairāku augstskolu mācībspēku resursus, ir jauns projekts, kuru LKA plāno iesniegt 2.pamatdarbības (Key Action 2) aktivitātē “Stratēģiskās partnerības”.
Jaunajā Erasmus+ programmā noteikti piedāvāsim studentiem iespēju piedalīties jaukta tipa mobilitātēs (blended mobilities), kā arī īstermiņa studiju mobilitātēs, ja tādas tiks piedāvātas. Tādējādi tiks palielināts arī kopējais studējošo skaits, kuri ir izmantojuši Erasmus+ programmas iespējas.
Plānotais laika grafiks KA107 aktivitātēm un 2.pamatdarbības (Key Action 2) projektiem:
Bez minētajiem projektiem, kurus LKA plāno iesniegt kā vadošā organizācija, šobrīd jau ir iesniegti arī divi projekti “Stratēģiskās partnerības” (Strategic Partnerships) un “Nozaru prasmju apvienības” (Sector Skills Alliances) aktivitātēs, kuros LKA ir partneris (vadošās organizācijas – Vroclavas Kultūras centrs un Tartu universitāte). Kā partneris LKA noteikti nākamajā programmas darbības periodā varētu iesaistīties vēl arī citos 2.pamatdarbības (Key Action 2) projektos.