"Runājot par pieejamību kultūras pasākumos parasti uzreiz domājam par vides pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem, taču pieejamība ir visaptverošs jēdziens: pieejamas mājaslapas un to saturs, pieejams transports, subtitri nedzirdīgām un vājdzirdīgām personām, audio apraksti, ierunāti subtitri, sarunu transkripcijas un tulkojumi zīmju valodā, kas nodrošina pakalpojumu pieejamību. Tās mērķis ir nodrošināt visiem cilvēkiem vienādu piekļuvi dažādām mākslas formām - audiovizuālajam saturam, teātrim, kino, vizuālajai mākslai un citiem kultūras pasākumiem."[1]
Projekta idejas autoru, Vroclavas kultūras centra 2017. gadā veiktajā pētījumā tika secināts ka, neskatoties uz skaidrām vadlīnijām kultūras pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar invaliditāti, nepieciešams nodrošināt arī atbilstošu kvalifikāciju un prasmju apguvi tiem kultūras jomas pārstāvjiem, kas spētu nodrošināt pašreizējā piedāvājuma pielāgošanu cilvēku ar redzes un dzirdes traucējumiem vajadzībām.
Projekta partneri ir pārliecināti, ka jebkuram ES valsts iedzīvotājam ir tiesības uz vienlīdzību, nediskrimināciju un iespēju aktīvai līdzdalībai kultūras pasākumos, visu Eiropas kultūras iestāžu darbībā nodrošinot kultūras produktu audio aprakstu un subtitru pieejamību .
Projekta mērķis:
Attīstīt kultūras un mākslu jomas pārstāvju kvalifikāciju un prasmes kultūras piedāvājuma pielāgošanā un audio aprakstu un subtitru izstrādē kultūras pasākumu apmeklētājiem ar dzirdes un redzes traucējumiem.
Projektā tiks īstenoti uzdevumi:
Projekta laikā no 2021. gada jūlija līdz 2022. gada septembrim tiks organizētas meistardarbnīcas un semināri visās projekta dalībvalstīs par audio aprakstu un subtitru veidošanu kultūras pasākumiem audiovizuālās mākslas, vizuālās mākslas un skatuves mākslas jomās.
Projekts tiek īstenots ar ES ERASMUS+ programmas finansējuma atbalstu.
[1] Veckalne, A. “Kultūras un audiovizuālās informācijas pieejamība cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem Latvijā un pasaulē.” Pieejams: https://www.delfi.lv/vina/personiba-un-brivais-laiks/aktuali/kulturas-un-audiovizualas-informacijas-pieejamiba-cilvekiem-ar-dazadiem-traucejumiem-latvija-un-pasaule.d?id=52735503
PROGRAMMA: ERASMUS+ stratēģiskās partnerības (KA 204)
PROJEKTA NUMURS: 2020-1-PL01-KA204-081834
PROJEKTA ILGUMS: 2020. gada oktobris līdz 2022. gada septembrim
PROJEKTA KOORDINATORI LKA: Kristīne Bramberga, kristine.bramberga@lka.edu.lv, Dainis Juraga dainis.juraga@lka.edu.lv
Vadošā organizācija: Vroclavas kultūras centrs (Centrum Kultury Wroclaw Zachod) (PL)
Partneri: Latvijas Kultūras akadēmija (LV), Kauņas dažādu tautu kultūras centrs (Viešoji įstaiga Kauno įvairių tautų kultūrų centras) (LT), DOREA izglītības institūts Kiprā (DOREA Educational Institute) (CY), Kultūras biedrība REPLIKA (Asociația Culturală REPLIKA) (RO)